Soczewki kontaktowe - czy można je bezpiecznie nosić podczas treningu?

Soczewki kontaktowe mogą być noszone przez osoby uprawiające ruch i różne sporty. O ile zostały dobrane przez specjalistę, zapewniają pełen komfort noszenia i bezpieczeństwo narządu wzroku. Soczewki korekcyjne sprawdzają się zwłaszcza przy dynamicznych sportach, ponieważ nie spadają z oczu oraz nie ograniczają pola widzenia.

 

Zalety soczewek kontaktowych

 

Soczewki kontaktowe to wygodna metoda korekcji wad wzroku, takich jak: astygmatyzm, prezbiopia czy dalekowzroczność. Odpowiednio dobrane soczewki korekcyjne skutecznie wyostrzają wzrok, poprawiając tym samym jakość codziennego życia. Soczewki kontaktowe mają wiele zalet, które doceniają zwłaszcza osoby aktywne fizycznie. Korekcję wzroku soczewkami chętnie wybierają sportowcy, ponieważ, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów korekcyjnych, soczewki nie ograniczają pola widzenia. Wyrób doskonale sprawdza się w sportach, które wymagają szybkich manewrów i zwinności, np.: piłce nożnej, zapasach, sztukach walki. Zakładanie soczewek w czasie treningów pozwala w pełni skupić się na wykonywanych czynnościach, bez obawy, że wypadną one z oczu bądź zbiją się - jak to jest możliwe w przypadku okularów. Soczewki kontaktowe są również odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, mróz, deszcz czy ostre słońce. Produkt nie paruje, nie brudzi się, ani nie moknie, co znacznie ułatwia wykonywanie takich czynności, jak bieganie czy jazda na rowerze w trudnych warunkach pogodowych.

 

Soczewki kontaktowe - czy są bezpieczne?

 

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który, o ile dobierany jest przez specjalistę, zapewnia nie tylko komfort w czasie noszenia, ale i bezpieczeństwo. Wykonane są z bardzo delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które zapewniają oczom nie tylko odpowiedni poziom nawilżenia, ale i dużą przepuszczalność powietrza. Oczy w soczewkach swobodnie oddychają, dlatego ich użytkownicy rzadko skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości, jak: nadmierna suchość oczu czy uporczywe pieczenie.

 

Jak dobierać soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe powinny być zawsze dobierane w renomowanym gabinecie optometrycznym lub okulistycznym. Tylko na podstawie profesjonalnego badania wzroku można dobrać odpowiedni rodzaj soczewek (dopasowany do typu i nasilenia wady wzroku), a także ich parametry, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu w czasie ich noszenia. Specjalista (optometrysta lub okulista) podczas wizyty okulistycznej rozszerzonej o dobór soczewek, określa między innymi promień krzywizny bazowej, czyli miernik geometrii soczewki wewnętrznej. Soczewki kontaktowe nie mogą być za ciasne, ani za luźne. Idealnie dobrana soczewka powinna swobodnie poruszać się po rogówce, zapewniając jednocześnie łatwy przepływ łez pomiędzy soczewką a rogówką.

 

 

Magdalena Bytys

 

 

Soczewki kontaktowe to skuteczna metoda korekcji różnych wad wzroku. Są wygodne dla osób uprawiających sport, ponieważ nie zsuwają się i nie parują