10 najważniejszych informacji o soczewkach

Czym się różnią, jak je zakładać, jak o nie dbać i na co zwracać uwagę?

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kompendium wiedzy o soczewkach w 10 punktach.

1. Prawidłowo dobrane soczewki do podstawa

Pierwsze soczewki dobiera lekarz okulista bądź optometrysta. Bierze pod uwagę zarówno parametry wady wzroku, jak i specyfikę oka pacjenta oraz jego tryb życia. By dobrać odpowiednie soczewki, nierzadko trzeba wypróbować kilka ich rodzajów.

2. Są trzy typy soczewek: sferyczne, toryczne i multifokalne

Soczewki przeznaczone są dla osób z różnymi wadami wzroku. Sferyczne – dla osób z krótko- lub dalekowidztwem, toryczne – dla osób z astygmatyzmem, a multifokalne dla osób z presbiopią.

3. I są wykonane z różnych materiałów

Dawniej soczewki wykonywane były z hydrożelu. Obecnie stosuje się go rzadko, częściej wykorzystując połączenie silikonu z hydrożelem. Soczewki wykonywane są w różnych technologiach (np.: w WetLoc, gwarantującej duże nawilżenie soczewek, iWear Active, Smart Silicone czy w iWear Harmony).

4. Soczewki mogą być jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne

Najwygodniejsze są soczewki jednodniowe – nie trzeba ich pielęgnować i po każdym użyciu po prostu się je wyrzuca. Soczewki przedłużonego noszenia – dwutygodniowe lub miesięczne – wymagają codziennej pielęgnacji (na szczęście nie zajmuje ona zbyt wiele czasu).

5. Soczewki silikonowo-żelowe nie są sobie równe

Choć to najnowszy typ soczewek, to powstały ich już III generacje. I generacja ma dość niskie uwodnienie. Tego typu soczewki są sztywne – przez to bywają niewygodne dla oka. II generacja to soczewki o poprawionym module sztywności. Dobrze przenoszą tlen, ale ich uwodnienie nadal nie jest wysokie. III generacja soczewek to prawdziwa rewolucja – charakteryzuje je wysoka transmisja tlenu, wysoka zawartość wody i niski moduł sztywności.

6. W soczewkach można uprawiać sport

Przy aktywnym życiu warto wybrać soczewki jednodniowe. Są najbardziej higieniczne ze wszystkich soczewek dostępnych na rynku. Warto pamiętać, by przy uprawianiu sportów wodnych uważać na przedostanie się wody słonej czy chlorowanej do oka (soczewkę, która wpadnie do takiej wody, należy wyrzucić). Przy sportach uprawianych na zewnątrz warto wybrać soczewki z filtrem UV.

7. I można z ich pomocą zmieniać kolor oczu

Kolorowe soczewki dostępne są zarówno w wersjach korekcyjnych, jak i w wersjach tzw. zerówek. Mogą dyskretnie podkreślać kolor oczu, nadawać im głębię, powiększać bądź całkowicie zmieniać kolor tęczówki. Ich noszenie jest równie bezpieczne, jak bezbarwnych soczewek kontaktowych.

8. Przy soczewkach trzeba zachować higienę

Przede wszystkim odpowiednio je pielęgnować, wykorzystując właściwy płyn do nich przeznaczony. Poza soczewkami jednorazowymi, które po ściągnięciu z oka po prostu się wyrzuca, pozostałe rodzaje musza zostać zdezynfekowane w płynie do soczewek i umieszczone w wypełnionym nim pojemniczku. Zakładamy je oczywiście czystymi rękami i codziennie myjemy pojemniczek (również płynem).

9. Są różne płyny do pielęgnacji soczewek

Choć wszystkie mają identyczną bazę (woda, bufor, sól i składniki czyszczące), to mogą mieć różnego rodzaju dodatki w postaci składników zwiększających komfort ich użytkowania (np. składniki nawilżające). Różny jest też skład chemiczny składników dezynfekujących i konserwantów. Niektóre płyny są całkowicie pozbawione tych drugich (i dzięki temu są najbezpieczniejsze dla oka). Płyny dobiera się nie tylko pod kątem ich tolerancji przez oko, ale również pod kątem dopasowania do typu soczewek (każdy płyn zawiera na opakowaniu informacje, do jakiego typu soczewek jest przeznaczony).

Zobacz film o pielęgnacji soczewek kontaktowych

10. A soczewki trzeba odpowiednio zakładać

Czystymi rękami, odpowiednią stroną i – przy soczewkach przedłużonego noszenia – zawsze tę samą soczewkę do tego samego oka. Soczewki, która wypadła z oka, nie można zakładać ponownie bez pełnego jej zdezynfekowania, a już całkowicie niedopuszczalne jest przemycie jej np. własną śliną.

Soczewki to wygodny sposób na radzenie sobie z korekcją wady wzroku przy zachowaniu pełnej aktywności i bezpieczeństwa dla oczu. Spróbuj sam!

Zobacz film o zakładaniu soczewek kontaktowych

 

Zobacz film o ściąganiu soczewek kontaktowych

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!