Obrzęk plamki żółtej – co to takiego?

Obrzęk plamki żółtej to nagromadzenie płynu w centralnym punkcie siatkówki, która zbudowana jest z komórek. Te odpowiadają za wykrywanie światła docierającego do oka. W obszarze plamki ich nagromadzenie jest największe. Umożliwia to widzenie szczegółów, a co za tym idzie – czytanie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są przyczyny obrzęku plamki żółtej i jak poradzić sobie z tą dolegliwością.

Z artykułu dowiesz się:

  • Cukrzycowy obrzęk plamki – skąd to się bierze?
  • Jakie są symptomy obrzęku plamki żółtej?
  • Jak leczyć obrzęk plamki żółtej?

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej – kiedy możemy o nim mówić?

Nieszczelne naczynia krwionośne w siatkówce mogą prowadzić do gromadzenia się krwi i innych płynów w plamce żółtej, co powoduje jej obrzęk. Zazwyczaj wiąże się to z występowaniem cukrzycy. Jeśli cierpisz na tę chorobę, warto co najmniej raz w roku poddać się badaniu wzroku pod kątem występowania retinopatii cukrycowej.

Takie badanie pozwala oszacować ryzyko obrzęku plamki żółtej i innych schorzeń oczu występujących na tle cukrzycowym. Przyczyną rozwoju obrzęku plamki żółtej może być także operacja usunięcia zaćmy¹. W przypadku torbielowatego obrzęku dochodzi do nagromadzenia płynów w obszarze plamki żółtej na skutek zatoru w naczyniach krwionośnych. Ten stan powodują zwykle wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu. Jeśli dojdzie do zatoru naczyń krwionośnych, część płynu może wyciekać i zbierać się w obrębie plamki żółtej, wywołując obrzęk gałki ocznej i obniżając jakość widzenia².

Warto dodać, że ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości istnieje nie tylko u osób, które od lat zmagają się z chorobą cukrzycową, ale także w przypadku palaczy i kobiet w ciąży⁵. Nie bez znaczenia jest również wiek. Obrzęk plamki żółtej może występować też w następstwie chorób zapalnych lub zaburzeń funkcji układu immunologicznego, takich jak sarkoidoza i toksoplazmoza4.

Jakie czynniki mogą zwiększać obrzęk plamki żółtej?

  • Cukrzyca i nadciśnienie.
  • Wiek.
  • Ciąża.
  • Palenie papierosów.
  • Choroby zapalne.
  • Zaburzenia funkcji układu immunologicznego.

Obrzęk plamki żółtej – jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Na wczesnym etapie obrzęk plamki żółtej może mieć przebieg bezobjawowy. Wraz z postępem dolegliwości można zaobserwować poniższe symptomy1:

  • niewyraźny lub zamazany obraz2,
  • ciemne punkty lub ubytki w polu widzenia,
  • trudności z czytaniem,
  • falowanie lub zaginanie linii prostych,
  • nadwrażliwość na ostre światło,
  • wrażenie, że przedmioty zmieniają kształty, kolory i rozmiary lub zdają się znikać.

Obrzęk plamki żółtej nie jest bolesny i nie wpływa na jakość widzenia peryferyjnego (tj. na krawędziach pola widzenia)1. Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe symptomy, szczególnie jeśli cierpisz na cukrzycę, warto niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Dzięki temu upewnisz się, czy występuje u Ciebie obrzęk plamki żółtej, a w razie potrzeby otrzymasz odpowiednie zalecenia i leczenie.

Obrzęk plamki żółtej – leczenie

Jeśli specjalista podejrzewa obrzęk plamki żółtej, przeprowadza badanie wzroku, żeby potwierdzić lub wykluczyć taką diagnozę. Najpierw aplikuje krople rozszerzające źrenice, aby lepiej zbadać gałkę oczną, a następnie bada dno oka za pomocą lampy szczelinowej, która emituje jasne światło i pozwala w powiększeniu ocenić jego kondycję. W trakcie badania można też wykonać optyczną tomografię koherencyjną (OCT) gałki ocznej2 oraz badanie ostrości wzroku, podczas którego specjalista wyświetla rzędy liter w coraz mniejszych rozmiarach i prosi pacjenta o przeczytanie wskazanych znaków3.

Czy wiesz, że…

Jeśli do obrzęku plamki żółtej doszło na skutek choroby zapalnej, specjaliści zazwyczaj przepisują preparaty sterydowe. W przypadku obrzęku plamki żółtej na tle cukrzycowym często podaje się też zastrzyki w gałkę oczną. Iniekcję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, aplikując lek w kącik oka, by pacjent nie mógł obserwować momentu wkłucia1.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie obrzęk plamki żółtej, istnieje szereg sposobów leczenia, np. zastrzyki do gałki ocznej2 czy zabieg chirurgiczny3. O doborze właściwego leczenia zadecyduje to, jaka jest przyczyna występowania schorzenia w Twoim przypadku. Ważne, by leczeniem objąć pierwotną przyczynę występowania obrzęku, np. cukrzycę czy nadciśnienie, a następnie zająć się korygowaniem uszkodzenia siatkówki3.

W leczeniu obrzęku plamki żółtej stosuje się także zabiegi chirurgii laserowej. Taka procedura nie narusza środkowej części plamki żółtej. Po tę metodę sięga się zazwyczaj, aby zahamować dalszy rozwój choroby1. Innym zabiegiem jest tzw. witrektomia, w trakcie której usuwa się część galaretowanego płynu z wnętrza gałki ocznej3.

 

Źródła:

  1. https://retinauk.org.uk/about-inherited-sight-loss/cataracts-and-macular-oedema/macular-oedema/
  2. https://mft.nhs.uk/app/uploads/sites/2/2018/04/REH-199.pdf
  3. https://www.macularsociety.org/macular-disease/macular-conditions/diabetic-macular-oedema/
  4. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/macular-edema
  5. https://www.moorfields.nhs.uk/condition/diabetic-macular-oedema

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!