Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Ogromna liczba zalet soczewek kontaktowych sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z noszenia okularów na rzecz popularnych „kontaktów”. Podjęcie decyzji o zakupie soczewek to dopiero początek, ponieważ przed użytkownikami stoi dylemat – wybrać soczewki jednodniowe czy miesięczne? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W podjęciu słusznego wyboru pomoże więc analiza wszystkich „za” i „przeciw”.

 

Soczewki jednodniowe – wady i zalety

Soczewki jednodniowe – jak sama nazwa sugeruje – przeznaczone są do codziennej wymiany. Każdego ranka należy zakładać nową parę, poprzednią wyrzucając do kosza.

Najważniejsze zalety soczewek jednodniowych to:

  • brak konieczności codziennej pielęgnacji „kontaktów” – używaną parę należy zdjąć wieczorem, a następnego dnia założyć świeże soczewki,
  • mniejsze ryzyko infekcji, np. zapalenia spojówek, zapalenia rogówki – jest to możliwe dzięki konieczności codziennej zmiany „kontaktów”, przez co prawdopodobieństwo wniknięcia drobnoustrojów jest znikome,
  • bezpieczne korzystanie z basenów – po wyjściu z kąpieli można założyć nową parę soczewek bez obaw o przeniknięcie drobnoustrojów z wody.

Najważniejszą wadą soczewek jednodniowych jest cena – koszt zakupu „kontaktów” jest nieco wyższy w porównaniu z innymi soczewkami (w przeliczeniu na cenę jednostkową).

 

Soczewki miesięczne – wady i zalety

Soczewki miesięczne to rozwiązanie, które pozwala na noszenie tych samych „kontaktów” przez 30 dni. Wystarczy zdjąć je przed pójściem spać, odpowiednio oczyścić i umieścić w pojemniczku, a następnie założyć kolejnego dnia rano.

Najważniejsze zalety soczewek miesięcznych to:

  • niższa cena – w przeliczeniu na koszty jednostkowe „kontakty” miesięczne są tańsze niż soczewki jednodniowe,
  • żywotność soczewek wynosi 30 dni – nową parę wystarczy zakupić nawet kilka dni wcześniej.

Najważniejsze wady soczewek miesięcznych to:

  • konieczność codziennej pielęgnacji – „kontakty” należy dokładnie oczyścić, usuwając nagromadzone osady białkowe oraz drobnoustroje, a także przechowywać w specjalnym pojemniczku,
  • konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji – to podnosi koszt użytkowania soczewek miesięcznych,
  • większe ryzyko infekcji – w przypadku niestarannej pielęgnacji.

 

Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Zarówno soczewki jednodniowe, jak i miesięczne mają swoje plusy i minusy. Ostateczny wybór to jednak wyłącznie kwestia indywidualna. W obu przypadkach otrzymujesz znacznie wyższy komfort użytkowania w porównaniu z okularami. Soczewki nie parują zimą oraz zwiększają wygodę podczas uprawiania sportów.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!