Okulary przeciwsłoneczne – jak chronić oczy na wiosnę?

Przeczytaj jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych, dlaczego warto o nich pamiętać zawsze przed wyjściem na słońce i jak wybrać takie, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też dobrze spełniają swoją rolę.

Okulary przeciwsłoneczne – jak chronić oczy na wiosnę?

Modne okulary przeciwsłoneczne to w okresie wiosenno-letnim dodatek niezbędny na co dzień. Jednak pamiętaj, że okulary to nie tylko ozdoba, bo ich podstawową funkcją jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV. Przeczytaj jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych, dlaczego warto o nich pamiętać zawsze przed wyjściem na słońce i jak wybrać takie, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też dobrze spełniają swoją rolę.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – dlaczego ich używanie jest tak ważne?

Myśląc o szkodliwości promieni ultrafioletowych, zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy skóra, czyli ryzyko czerniaka oraz przedwczesnego starzenia. Rzadziej natomiast myślimy o oczach, które są delikatne i bardzo wrażliwe na działanie promieni. Warto wiedzieć że brak ochrony przeciwsłonecznej zwiększa ryzyko :
•katarakty (zaćmy) – około 20% jej przypadków wynika z narażenia oczu na promieniowanie UV
•zwyrodnienia plamki żółtej – jej ryzyko wzrasta z wiekiem i prowadzi do znacznego pogorszenia ostrości widzenia,
•powstania niezłośliwej narośli na oku o nazwie skrzydlik, która powoduje dyskomfort, światłowstręt, uczucie ciała obcego pod powiekami, łzawienie oczu, pogorszeniu wzroku oraz sprzyja astygmatyzmowi. (1,2)

To jednak tylko lista długotrwałych konsekwencji braku ochrony przed słońcem. Tymczasem zdarza się, że wystarczy jednorazowa, ale intensywna ekspozycja na promienie ultrafioletowe, żeby odczuć negatywne skutki – podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie to typowe objawy problemów wynikających z braku odpowiedniej ochrony.

Jak się chronić przed tymi powikłaniami? Jedną z możliwości jest noszenie w słoneczne dni kapelusza z bardzo szerokim rondem, jednak taki dodatek nie w każdej sytuacji jest wygodny. Oczywistym sposobem ochrony są natomiast okulary z filtrem UV – ważne, żeby postawić na ich dobrą jakość.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? Komu najbardziej przydadzą się okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Czy fantazyjne okulary z czarnymi lub kolorowymi szkłami, kupione na bazarze czy w sieciówce za 15 złotych, to bezpieczny wybór? Jeśli planujesz inwestycję w okulary, pewnie zadajesz sobie te pytania.

Zacznijmy od filtra, który w dobrych okularach powinien w 99%, a najlepiej 100% chronić oczy przed promieniowaniem. Modele, które blokują je zupełnie, są oznakowane jako UV400. Jest to filtr podstawowy, odpowiedni dla osób szukających dla siebie okularów na co dzień – dobre okulary z filtrem w proponują m.in. tacy producenci jak Seen czy Solaris.

Czasami też możemy spotkać się z pojęciem „okulary polaryzacyjne” – co to znaczy? Otóż są one zaopatrzone w specjalny filtr, który niweluje światło odbijające się od jasnych powierzchni – tego typu ochrona jest polecana w szczególności kierowcom i sportowcom. Okulary polaryzacyjne znajdziesz w ofercie takich marek, jak Polaroid, Ray Ban Polarized czy Solaris Polarized.

Osobom, które ze względu na wadę wzroku muszą stosować soczewki korekcyjne, polecane są natomiast okulary z filtrem fotochromowym, które rozjaśniają się lub przyciemniają w zależności od stopnia nasłonecznienia otoczenia.

Przejdźmy do kwestii kosztów – co z tanimi modelami okularów, których wszędzie jest pełno, ciekawie wyglądają i ze względu na cenę można w sezonie skusić się nawet na kilka par? Niestety, taki wybór jest ryzykowny, nawet jeśli na szkle widnieje nalepka zapewniająca o ochronie, gdyż nie możemy mieć pewności co do uczciwości producenta (często nawet nazwa firmy nie jest podana na oprawkach). Dużo rozsądniej jest zainwestować trochę więcej (niektóre modele okularów z filtrem dostępne są już za mniej niż 100 złotych), by mieć pewność co do bezpieczeństwa okularów.

W salonach Vision Express odpowiednie okulary na wiosnę pomoże Ci dobrać specjalista i nie musisz się obawiać, że będą niemodne, bo wybór modeli jest obecnie na tyle szeroki, że można łatwo dobrać coś odpowiedniego i do kształtu twarzy, i stylu garderoby.

1.Keeping Your Eyes Healthy: Wear sunglasses. https://nei.nih.gov/hvm/healthy_eyes_glasses Data dostępu: 7.03.2017
2.Wylęgała E. Skrzydlik i tłuszczyk. http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/122274,skrzydlik-i-tluszczyk Data dostępu: 7.03.2017

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!