Cierpisz na astygmatyzm? Wybierz soczewki toryczne!

Wizyta u okulisty zakończyła się zdiagnozowaniem astygmatyzmu? Nie jesteś odosobnionym przypadkiem, ponieważ jest to jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Nie traktuj tej diagnozy jak wyroku, ponieważ nie jesteś skazany na noszenie okularów. Specjalnie z myślą o astygmatykach powstały już soczewki toryczne, których noszenie poprawia jakość widzenia, zwiększając komfort życia.

Czy to astygmatyzm?
Astygmatyzm jest wadą wzroku, która występuje dość często. Nierzadko pojawia się w kombinacji z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Wynika z braku symetryczności rogówki. Podczas gdy prawidłowa rogówka jest okrągła, w oczach z tą wadą jest silniej zakrzywiona (kształtem raczej przypomina piłkę do rugby).

U osób z astygmatyzmem oglądane obrazy są niewyraźne albo zniekształcone, co jest związane z tym, że promienie świetlne nie skupiają się w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach.

Żeby zdiagnozować astygmatyzm, wystarczy wykonać proste badanie wzroku. Może to być keratometria albo elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej. Rozpoznanie tej wady wzroku odbywa się na podstawie następujących objawów:

  • niewyraźnego widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska,
  • trudności z przeczytaniem drobnego druku,
    częstego mrużenia oczu.

Zamiast okularów – soczewki toryczne

Wprowadzenie soczewek kontaktowych do codziennego użytku stało się niejako przełomem w korygowaniu astygmatyzmu. Umożliwiają to szkła cylindryczne, które jeszcze do niedawna stosowane były wyłącznie w okularach. Odpowiednie szlify na szkłach pozwalają na załamywanie światła pod kątem prostym, co daje punktowe odbicie obrazu na siatkówce. Zastosowanie takich szkieł cylindrycznych w soczewkach wyeliminowało konieczność noszenia okularów.

Soczewki toryczne, które zakupić można w każdym Vision Express, nie tylko korygują astygmatyzm i zapewniają doskonałą jakość widzenia, lecz także eliminują wszystkie objawy poboczne tej wady wzroku, łącznie z silnym bólem głowy czy wrażeniem napięcia oczu. Są przy tym wyjątkowo komfortowe w noszeniu, wykonane są z delikatnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Zapewniają wysoki poziom nawilżenia oraz wyróżniają się większą przepuszczalnością tlenu, nie dopuszczając do niedotlenienia i redukując wrażenie suchości oka nawet podczas długotrwałego noszenia soczewek.

Soczewki toryczne ma w swojej ofercie wielu znanych i cenionych producentów. Niektórzy z nich dokładają wszelkich starań, by zapewnić użytkownikom jeszcze większy komfort. Dlatego wykorzystują zaawansowane technologie, dzięki którym można utrzymać soczewkę we właściwej pozycji, wykorzystując przy tym naturalną siłę mrugnięć (np. soczewki Acuvue Oasys for Astigmatism).

Soczewki toryczne to doskonała alternatywa dla okularów. Zanim jednak zdecydujesz się na taką zamianę, decyzję skonsultuj z okulistą. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj soczewek, uwzględniając wadę wzroku.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!