Sztuczne łzy – krople do zadań specjalnych

Sztuczne łzy to krople, które mogą przynieść Ci ulgę, jeśli odczuwasz suchość oczu. Taki objaw może towarzyszyć niektórym schorzeniom (jak zespół suchego oka), pojawić się jako efekt uboczny niektórych leków lub mieć przyczyny środowiskowe. Do tych ostatnich należą m.in. ekspozycja na wiatr, słońce, ogrzewanie lub klimatyzację. Konieczność użycia kropli do oczu – sztucznych łez może też się pojawić, jeśli dużo czasu spędzasz przed ekranem. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Z artykułu dowiesz się:

  • Krople „sztuczne łzy” (bez konserwantów, z kwasem hialuronowym etc.) – co to jest?
  • Sztuczne łzy – dlaczego w ogóle łzy są ważne…?
  • Sztuczne łzy – krople przydatne przy suchości oka
  • Krople sztuczne łzy – kiedy jeszcze bywają potrzebne?
  • Sztuczne łzy: cena to nie wszystko – na co jeszcze zwracać uwagę?
  • Sztuczne łzy – jakie są skutki uboczne?

Krople „sztuczne łzy” (bez konserwantów, z kwasem hialuronowym etc.) – co to jest?

Tzw. sztuczne łzy to krople do oczu, które mogą złagodzić objawy zespołu suchego oka i innych chorób powierzchni oka. Pomagają one bowiem utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oczu, a dodatkowo chronią je przed urazami lub infekcjami.

Istnieje wiele różnych rodzajów i marek sztucznych łez dostępnych bez recepty. Ich zastosowanie to nie tylko leczenie zespołu suchego oka. Często bywają używane także jako preparaty wspomagające np. w leczeniu alergii, zapaleń itp.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego typu lub mimo ich stosowania objawy nie ustępują, umów się na wizytę w salonie Vision Express i porozmawiaj ze specjalistą. Być może będziemy mogli zasugerować najlepsze dla Ciebie sztuczne łzy – z kwasem hialuronowym, bez konserwantów etc. – lub alternatywne opcje leczenia Twojego schorzenia.

Sztuczne łzy – dlaczego w ogóle łzy są ważne…?

Zanim sięgniesz po sztuczne łzy, dobrze jest zadać sobie pytanie o to, do czego w ogóle łzy służą w naszym organizmie i jak „działają”. Powstają one mianowicie w gruczołach łzowych nad oczami i dostają się do nich przez kanaliki łzowe. Za każdym razem gdy mrugasz, warstwa łzowa – zwana też filmem łzowym – jest rozprowadzana na powierzchni worka spojówkowego i rogówki.

Łzy są naprawdę ważnym elementem zachowywania zdrowia oczu. Utrzymują nawilżenie powierzchni oka i chronią je przed czynnikami drażniącymi, takimi jak małe cząsteczki, dym czy mikroorganizmy. Łzy są kombinacją różnych substancji – w tym wody, lipidów, białek, elektrolitów – i mają właściwości antybakteryjne oraz lecznicze. Dostarczają również tlen i składniki odżywcze do komórek na powierzchni oczu, ponieważ nie ma naczyń krwionośnych, które do nich docierają. Łzy odgrywają nawet ważną rolę w jakości Twojego widzenia – utrzymują gładką powierzchnię oczu, co pomaga w skupieniu światła wpadającego do oka.

Sztuczne łzy – krople przydatne przy suchości oka

Jeśli Twoje oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, jakość łez nie jest wystarczająco dobra lub powierzchnia oka wysycha zbyt szybko, może to nie wystarczyć, aby Twoje oczy były wilgotne i zdrowe. W takiej właśnie sytuacje warto sięgnąć po sztuczne łzy.

Suchość oka może bowiem powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia lub dyskomfort, np. uczucie ciała obcego. Możesz także wówczas zaobserwować u siebie czerwone oczy, niewyraźne widzenie lub większą wrażliwość na światło, a nawet światłowstręt. Bywa też, że paradoksalnie oczy nadmiernie łzawią – dzieje się tak dlatego, że starają się nadmiernie kompensować sobie suchość.

Krople sztuczne łzy – kiedy jeszcze bywają potrzebne?

Twoje oczy mogą wysychać m.in. ze względu na otoczenie, np. gdy jest wietrznie, zimno, gorąco, sucho lub w powietrzu znajduje się dużo kurzu. Wpływ na to mogą też mieć klimatyzacja czy wysoka temperatura powietrza. Konieczność używania sztucznych łez bywa również związana ze stylem życia – takim jak brak wystarczającej ilości snu, spędzanie długiego czasu przed ekranem komputera, palenie tytoniu lub picie alkoholu.

Sztuczne łzy są zwykle częściej stosowane przez osoby, które noszę soczewki kontaktowe lub przyjmują pewne leki – takie jak niektóre leki przeciwdepresyjne lub te obniżające ciśnienie krwi. Zapotrzebowanie na takie krople do oczu zwiększa się też wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia. Sztuczne łzy są także przydatne przy niektórych stanach zapalnych oczu oraz pewnych chorobach autoimmunologicznych.

Sztuczne łzy: cena to nie wszystko! Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli potrzebujesz sztucznych łez, ważne jest to, aby nie patrzeć tylko na cenę. Musisz bowiem dobrze dopasować je do swoich potrzeb. Ponadto ważne jest to, aby ściśle przestrzegać wskazówek producenta dołączonych do kropli do oczu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób i jak często stosować sztuczne łzy oraz jak je bezpiecznie przechowywać.

Czytaj również: Zadbaj o wzrok w domowych warunkach

Różne marki i produkty mogą mieć nieco inne instrukcje, jednak najważniejsze kwestie do zapamiętania są następujące.

  • Zawsze sprawdzaj datę ważności na kroplach do oczu. Nigdy nie używaj sztucznych łez, które są przeterminowane lub były zbyt długo otwarte.
  • Higiena jest bardzo ważna także w przypadku oczu. Przed aplikacją sztucznych łez dokładnie umyj i osusz ręce. Uważaj, aby nie dotknąć zakraplacza rękami ani oczu zakraplaczem.
  • Jeśli stosujesz inne leki do oczu oprócz sztucznych łez, odczekaj 5-10 minut między ich użyciem.
  • Sprawdź porady producenta odnośnie do przechowywania kropli do oczu. Niektóre sztuczne łzy należy trzymać w lodówce, a inne można przechowywać w temperaturze pokojowej.

Sztuczne łzy a soczewki kontaktowe

Przed rozpoczęciem aplikacji sztucznych łez upewnij się, że wyjąłeś soczewki kontaktowe (chyba że są to krople przeznaczone specjalnie do użytku z soczewkami). Pamiętaj też, że po użyciu kropli może być konieczne odczekanie przed ponownym ich założeniem.

Sztuczne łzy – jakie są skutki uboczne?

Na co się przygotować, gdy sięgasz po sztuczne łzy? Po pierwsze pamiętaj, że przez kilka minut po zastosowaniu kropli możesz widzieć niewyraźnie. To zupełnie naturalne, ale ważne jest, aby nie prowadzić wówczas pojazdów ani nie wykonywać innych czynności, w których ostre widzenie jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa. Czasami sztuczne łzy mogą też początkowo wywoływać lekkie szczypanie oczu lub po ich aplikacji możesz zauważyć dziwny posmak w ustach.

W niektórych przypadkach sztuczne łzy mogą wywołać reakcję alergiczną – co powoduje zaczerwienienie, obrzęk i podrażnienie. W takiej sytuacji przestań ich używać i spróbuj innego rodzaju kropli. Jeśli mimo to objawy nie ustępują lub wręcz się pogarszają – koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Sprawdź ofertę kropli do oczu Vision Express!

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!