OPTISKAN – co to za usługa i na czym polega?

Choroby narządu wzroku – podobnie jak inne schorzenia – powinny być diagnozowane jak najwcześniej. Systematycznie wykonywane badania profilaktyczne pozwalają na diagnozę we wczesnym stadium choroby, rozpoczęcie leczenia i często całkowite wyzdrowienie jeszcze przed wystąpieniem uciążliwych objawów. Procedura medyczna OPTISKAN oferowana w salonach Vision Express to przydatne narzędzie do badania oceny ryzyka wystąpienia poważnych chorób narządu wzroku.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego profilaktyka chorób oczu jest ważna?
  • Gdzie profilaktycznie sprawdzić swój wzrok?
  • Jak wygląda procedura medyczna OPTISKAN?

Dlaczego profilaktyka chorób oczu jest ważna?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ten frazes sprawdza się także w przypadku schorzeń narządu wzroku. Wielu osobom wydaje się, że regularne badania optometryczne polegające na czytaniu liter z tablicy wystarczą, by mieć pewność, że ze wzrokiem nie dzieje się nic złego. Tymczasem przez ostatnie kilkadziesiąt lat – na skutek zmian cywilizacyjnych – obserwuje się istotny wzrost występowania groźnych chorób oczu, których takie badanie nie wykrywa.

Prawdziwie poważne choroby wzroku, które w niektórych przypadkach prowadzą nawet do ślepoty, mogą przez długi czas rozwijać się bezobjawowo, nie wzbudzając podejrzeń chorego. W efekcie bardzo często diagnozuje się je dopiero w poważnym stadium, co znacząco utrudnia leczenie. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie regularnych kontroli jakości widzenia i ocen przesiewowych narządu wzroku zwłaszcza wśród osób po 40.–45. roku życia.

Gdzie profilaktycznie sprawdzić swój wzrok?

Wiele osób unika regularnych kontroli narządu wzroku. Zniechęcają do tego: wymóg skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, długie kolejki i ceny wizyt prywatnych. To zrozumiałe, warto więc docenić optometrystów, którzy podobnie jak lekarze okuliści mają kwalifikacje do przeprowadzania niektórych badań narządu wzroku i przyjmują zazwyczaj w specjalistycznych gabinetach w salonach optycznych, gdzie nie wymaga się skierowania. Jedną z ich kompetencji jest też obsługa urządzeń medycznych, które wykonują ocenę przesiewową. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, nieinwazyjnych technologii opartych na działaniu sztucznej inteligencji i automatycznej analizie danych medycznych, urządzenie podczas procedury pozwala wykryć ryzyko wystąpienia poważnych chorób okulistycznych.

Umożliwia ona wczesne wykrycie potencjalnych zmian w obrębie oka, które mogą wskazywać na występowanie czterech chorób narządu wzroku: zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), retinopatii cukrzycowej (RD), jaskry czy zaćmy. Dzięki temu pacjent może szybko zgłosić się do wyspecjalizowanego ośrodka okulistycznego na specjalistyczną terapię i w ten sposób uniknąć następstw nieleczonej choroby.

Jak przebiega procedura medyczna OPTISKAN?

Procedurę medyczną OPTISKAN wykonuje się w gabinecie okulistycznym lub optometrycznym. Jest nieinwazyjna i bezbolesna (nie stosuje się żadnych kropli), a do tego krótka – trwa ok. 7 minut.  Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się algorytmy RetinaLyze, które analizują obraz centralnej części siatkówki na podstawie wykonanych przez specjalistę cyfrowych zdjęć dna oka. Podczas procedury mierzy się też ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ocenia przezierność soczewki.

Szczegółowy przebieg przedstawia infografika:

  1. Aparat (funduskamera) obsługiwany przez specjalistę wykonuje zdjęcie centralnej części siatkówki
  2. Zdjęcie zostaje przesłane do systemu RetinaLyze
  3. RetinaLyze analizuje zdjęcia pod kątem oceny ryzyka AMD, DR i jaskry
  4. Specjalista ocenia przezierność soczewek oczu w lampie szczelinowej pod kątem występowania zaćmy
  5. Pacjent otrzymuje wyniki oceny. Zielony wynik – brak ryzyka – wizyta kontrolna za rok, czerwony wynik – występowanie ryzyka , zalecana wizyta konsultacyjna u lekarza okulisty

Zielony wynik świadczy o tym, że w trakcie procedury nie zaobserwowano patologicznych zmian wymagających konsultacji okulistycznej. W przypadku wyniku czerwonego – pacjent otrzymuje zalecenie wizyty u okulisty w celu podjęcia dalszych działań, jako że procedura medyczna OPTISKAN nie zastępuje pełnej diagnostyki okulistycznej, a jedynie wskazuje na potencjalne ryzyka określonych w niej chorób oczu. Na koniec procedury OPTISKAN dostaje się także płytę CD oraz szczegółowy raport z przebiegu skriningu.

 

Usługę OPTISKAN można wykonać w 150 salonach Vision Express na terenie całego kraju.  Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy jest dostępna w Twoim salonie, sprawdź na visionexpress.pl  lub bezpośrednio w placówce.

Ceny naszych badań możesz sprawdzić tutaj 

 

 

 

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!