Czyszczenie i higiena soczewek kontaktowych

Utrzymywanie soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku w czystości, jak i ich prawidłowe zakładanie i zdejmowanie, jest bardzo istotne dla zdrowia oczu – zapobiega ich podrażnieniom lub infekcjom. W poniższym artykule przedstawimy, w jaki sposób zrobić to łatwo i szybko.

Dlaczego należy czyścić soczewki po każdym użyciu?

To bardzo ważne, aby czyścić swoje soczewki po ich zdjęciu. Z czasem białka występujące we łzach mogą gromadzić się na powierzchni Twoich soczewek. Może to prowadzić do podrażnień oczu, infekcji i dyskomfortu. Soczewki wielokrotnego użytku powinno się czyścić także za każdym razem, kiedy wypadną z oka lub wtedy, kiedy odnosi się wrażenie, że uległy zabrudzeniu.

Jak przygotować się do czyszczenia soczewek?

Za każdym razem, kiedy przygotowujesz się do dotknięcia soczewek, umyj dokładnie dłonie. Dzięki temu nie przeniesiesz brudu, zarazków ani tłustych substancji na soczewki lub Twoje oczy.

Zaleca się korzystanie z bezzapachowych antybakteryjnych mydeł w płynie. Po spłukaniu mydła z dłoni, należy osuszyć je za pomocą niestrzępiącego się ręcznika wielokrotnego użytku lub ręcznika papierowego.

Jeśli soczewki różnią się parametrami, zaleca się rozpoczynanie od tego samego oka przy każdym zdejmowaniu i zakładaniu soczewek. Dzięki temu nie pomylisz lewej soczewki z prawą.

Zwykle rekomenduje się rozpoczynanie od tej samej strony, po której znajduje się dominująca dłoń. Więc, jeśli jesteś leworęczny, rozpocznij od lewej soczewki.

W jaki sposób czyścić soczewki?

Poniższe instrukcje odnoszą się do czyszczenia soczewek kontaktowych za pomocą płynu pielęgnującego.

  1. Kiedy następnym razem założysz soczewki, wyrzuć stary roztwór, a czysty pojemnik pozostaw otwarty i pozwól mu wyschnąć. Przy odkładaniu soczewek do pudełka należy użyć świeżego płynu. Nigdy nie używaj płynu pielęgnującego z poprzedniego dnia, gdyż w ten sposób wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji.
  2. Pod żadnym pozorem do czyszczenia soczewek kontaktowych oraz pojemnika nie należy używać wody z kranu. Nawet jeśli jest oczyszczona, może wciąż zawierać bakterie i inne mikroorganizmy, które mogą wywołać niebezpieczne infekcje oczu. Woda z kranu może również spowodować odkształcenie i zmianę przylegania do oka miękkich soczewek kontaktowych.
  3. Pierwszy krok przed zdejmowaniem soczewek to wypełnienie pojemnika na soczewki świeżym płynem pielęgnującym.
  4. Zdejmij pierwszą z soczewek i umieść ją na wewnętrznej stronie dł
  5. Dodaj kilka kropli płynu pielęgnującego i następnie delikatnie pocieraj, wykonując koliste ruchy po powierzchni soczewki. Wykonuj tę czynność za pomocą palca serdecznego, dzięki czemu unikniesz zbytniego nacisku na soczewkę. Następnie obróć ją i wyczyść dokładnie w ten sam sposó
  6. W trakcie czyszczenia soczewki sprawdź, czy nie jest zabrudzona lub uszkodzona. Jeśli jest rozdarta lub zniszczona w jakikolwiek sposób, należy ją wyrzucić.
  7. Następnie, używając większej ilości płynu, dokładnie wypłucz soczewkę i umieść ją w czystej przegrodzie. Upewnij się, że soczewka jest dokładnie przykryta płynem, zanim zamkniesz wieczko. W ten sam sposób postępuj z drugą soczewką. Pozostaw je na noc.
  8. Pamiętaj, aby wymieniać pojemnik na soczewki za każdym razem, kiedy rozpoczniesz nowe opakowanie płynu pielęgnującego. Opakowanie płynu pielęgnującego wystarcza na około 3 miesiące. Jeśli obawiasz się, że o tym zapomnisz, ustaw przypomnienie w telefonie.
  9. Jeśli nie nosisz soczewek codziennie, zapoznaj się z informacjami zawartymi na opakowaniu płynu pielęgnującego na temat tego, jak długo możesz trzymać w nim soczewki oraz jak często powinieneś wymieniać płyn. Zalecamy jego zmianę każdego dnia.
  10. Utrzymywanie nawyku czyszczenia soczewek kontaktowych jest niezwykle istotne w zapobieganiu problemom, które mogą wpłynąć nie tylko na zdrowie Twoich oczu, ale i poprawne widzenie.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!