Astygmatyzm – co to jest i jak się koryguje?

Astygmatyzm to wada wzroku, która uniemożliwia oku prawidłowe skupianie promieni świetlnych. Może wynikać z nieregularności kształtu oka, sprawiając, że patrzenie staje się utrudnione. Dowiedz się więcej na temat tej wady.

Astygmatyzm: definicja, objawy, przyczyny i możliwości korekcji

Nasze oczy nie są idealnie kuliste, co ma odzwierciedlenie w sile łamiącej układu optycznego oka. W przypadku astygmatyzmu nieregularności są większe, niż standardowo. Astygmatyzm może być spowodowany nieregularnościami rogówki lub soczewki. Wskutek tego promienie świetlne nie są skupiane precyzyjnie na siatkówce, powstający obraz jest nieostry.

Objawy astygmatyzmu

Jeśli cierpisz na astygmatyzm, możesz doświadczyć następujących objawów:

  • zmęczenie oczu,
  • nieostre i rozmyte widzenie,
  • bóle głowy,
  • mrużenie oczu, aby widzieć wyraźniej,
  • ogólny dyskomfort oczu i zwiększona wrażliwość na światło,
  • mylenie liter i cyfr o podobnych kształtach,
  • zawroty głowy.

Przyczyny astygmatyzmu

Astygmatyzm jest wynikiem zniekształcenia bądź nieregularnej krzywizny rogówki lub soczewki, może być też skutkiem niektórych chorób/ urazów rogówki lub soczewki.

W zdrowym oku krzywizna rogówki jest regularna, a jej zdolność skupiająca jest taka sama we wszystkich południkach. W przypadku oka z astygmatyzmem światło jest załamywane z różną mocą w różnych południkach. Postrzegany obraz może wydawać się nieostry w określonej płaszczyźnie.

Rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm może być  powiązany z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością:

  • astygmatyzm krótkowzroczny – tak jak w przypadku krótkowzroczności, światło, które dociera do oka, ulega załamaniu przed, a nie na siatkó Promień światła skupia się w różnych punktach przed siatkówką;
  • astygmatyzm nadwzroczny – różne punkty, w których skupiają się promienie świetlne, znajdują się za siatkówką, czego wynikiem jest niewyraźny lub zniekształcony obraz;
  • astygmatyzm mieszany – jeśli światło skupia się w jednej płaszczyźnie przed, a w drugiej za siatkówką, mówimy o astygmatyzmie mieszanym.

Astygmatyzm u dzieci

To bardzo ważne, aby wykryć i korygować astygmatyzm u dzieci w momencie, kiedy ich mózgi nadal rozwijają umiejętność przetwarzania sygnałów docierających z ich oczu. Oznaką astygmatyzmu u dziecka może być jego niechęć do wykonywania czynności w bliskiej odległości, takich jak malowanie czy czytanie.

Zauważenie astygmatyzmu u dziecka może być trudne, szczególnie że nie posiada ono jeszcze umiejętności opisywania problemów, których doświadcza. Jeśli masz jakiekolwiek obawy odnośnie widzenia, zabierz swoje dziecko na badanie wzroku.

Jak korygować astygmatyzm?

Istnieje wiele sposobów korygowania astygmatyzmu, m.in. okulary, soczewki kontaktowe, czy chirurgia refrakcyjna.

Jeśli cierpisz na astygmatyzm lub wydaje Ci się, że możesz go mieć, pierwszy krok to badanie oczu. Twój optometrysta bądź okulista postawi prawidłową diagnozę po wykonaniu wszystkich niezbędnych testów. Poniżej prezentujemy niektóre z dostępnych opcji w korygowaniu astygmatyzmu:

  • Okulary – wiele osób wybiera okulary jako sposób korekcji astygmatyzmu, który pomoże im poprawić wzrok. W zależności od rodzaju astygmatyzmu przepisane przez lekarza okulary będą posiadać dodatnie lub ujemne dioptrie. Dioptrie to jednostki używane do mierzenia refrakcji, czyli zdolności skupiającej układu optycznego. Jeśli zostanie ona całkowicie skorygowana, promienie świetlne będą skupiać się na siatkówce, czego wynikiem będzie wyraźniejsze widzenie;
  • Soczewki kontaktowe – innym sposobem korekcji astygmatyzmu są soczewki kontaktowe. Na rynku są dostępne ich różne rodzaje. W oparciu o zalecenia, zdrowie oczu, styl życia i potrzeby, optometrysta doradzi produkt, który będzie najbardziej dopasowany do Ciebie, jak np. soczewki jednodniowe lub wielokrotnego użytku. Soczewki wielokrotnego użytku mogą być noszone przez dwa tygodnie lub miesiąc, w zależności od rodzaju, ale wymagają codziennej pielęgnacji. Soczewki jednorazowe/ jednodniowe, mogą być użyte tylko raz. W zależności od wieku, poziomu dojrzałości i odpowiedzialności, soczewki kontaktowe mogą być noszone także przez dzieci;
  • Ortokorekcja – to alternatywna opcja dla soczewek kontaktowych, służąca do korekcji głównie krótkowzroczności, ale także niektórych postaci astygmatyzmu. W tym przypadku twarde soczewki kontaktowe będą dopasowane do oka w celu zmiany kształtu rogó Ten rodzaj soczewek zwykle jest zakładany na noc, co oznacza, że nie musisz nosić soczewek kontaktowych ani okularów w ciągu dnia. Aby uzyskać wiedzę, czy dana wada refrakcji kwalifikuje się do ortokorekcji, konieczna jest wizyta u specjalisty.
  • Chirurgia refrakcyjna – Zabiegi chirurgii refrakcyjnej są kolejnym sposobem korygowania   Jeżeli jest brana pod uwagę, najlepiej skonsultować się w ośrodku zajmującym się tą metodą korekcji, gdyż nie każda wada kwalifikuje się do korekcji zabiegowej.

Ważne, aby przed podjęciem decyzji o sposobie korekcji skonsultować się z optometrystą lub okulistą, który wybierze formę korekcji najlepiej dopasowaną do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!