Ściąganie soczewek

Czy zdejmowanie soczewek kontaktowych jest trudne? Na szczęście nie. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad dotyczących sposobu ich zdejmowania z oka i późniejszej pielęgnacji. Sprawdźmy, jak prawidłowo ściągać soczewki kontaktowe. Zasadniczo ściąganie soczewek kontaktowych sprowadza się do trzech etapów.

Etap 1. Jak się przygotować do ściągania soczewek?

Czyste i wytarte do sucha ręce, dobrze oświetlone miejsce przy lustrze i przygotowany (wcześniej umyty i wysuszony) pojemniczek napełniony świeżym płynem do pielęgnacji soczewek to podstawa. Tak przygotowani nie będziemy mieć żadnych problemów ze ściąganiem „kontaktów”.

Etap 2. Procedura zdejmowania soczewek kontaktowych

Soczewki zdejmuje się odwrotnie, niż zakłada. Najpierw pomrugaj, by nawilżyć „kontakt”, i patrząc przed siebie w lustro, odciągnij górną powiekę palcem wskazującym lewej ręki. Nie ma znaczenia, od którego oka zaczniesz, ale dobrze od początku wyrabiać sobie nawyk ściągania soczewek zawsze w ten sam sposób – wypracowany nawyk powoduje mniej pomyłek w przyszłości, a Ty dzięki temu nie będziesz mylić się, wkładając je do pojemniczka.

Po odciągnięciu górnej powieki wykorzystaj środkowy palec drugiej ręki do odciągnięcia dolnej. Następnie przyłóż do soczewki palec wskazujący prawej dłoni i pociągnij soczewkę nieco w dół, by przesunąć ją na białą część oka – będzie ją łatwiej wtedy ściągnąć. Kciukiem i palcem wskazującym lekko ściśnij soczewkę i zdejmij ją z oka. Jeśli to soczewka jednorazowa – wyrzuć ją i przystąp do ściągania soczewki z drugiego oka. Jeśli jest to dwutygodniowa lub miesięczna, musisz ją wyczyścić i włożyć do pojemniczka.

Błędy popełniane przy ściąganiu soczewek

Brudne ręce – ryzyko infekcji.
Strzępiący się ręcznik, który pozostawia na dłoniach drobinki włókien mogące przy ściąganiu soczewki dostać się do oka.
Wilgotne palce (może to spowodować wyślizgnięcie się soczewki).
Zbyt mocne ściśnięcie soczewki – może się wyślizgnąć z palców i wypaść.
Niedokładne czyszczenie soczewki i pojemniczka (mieszanie płynów, nieczyszczenie pojemniczka, za krótkie mycie soczewek).

Etap 3. Czyszczenie soczewek

Soczewki dwutygodniowe i miesięczne wymagają dodatkowej pielęgnacji. Należy je dokładnie wyczyścić i umieścić w czystym pojemniczku napełnionym świeżym płynem. Tego typu „kontakty” czyścimy tylko specjalnym płynem (nigdy wodą z kranu). Jeśli używamy płynu wielofunkcyjnego, soczewki trzeba przemyć i wyczyścić, pocierając je opuszkiem palca z każdej strony przez około 15 sekund. Osad należy spłukać. Przy stosowaniu płynu oksydacyjnego pocieranie nie jest konieczne.

Obie soczewki są już w pojemniczku? Zatem wszystko gotowe. Aż do ich następnego założenia nie musisz się nimi przejmować. To naprawdę nie jest trudne i zajmuje zaledwie około 2-3 minut.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!