Uraz rogówki – co to oznacza i jakie są tego objawy?

Rogówka to najbardziej wrażliwa część oka. Jeśli zostanie zadrapana, zraniona lub w jakikolwiek sposób uszkodzona, może być bardzo bolesna i powodować zaczerwienienie oka, niewyraźne widzenie i wrażenie, że coś utknęło w oku. Czy istnieje jakiś lek na urazy rogówki i co robić, aby szybko pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co robić w takiej sytuacji.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie mogą być objawy urazów rogówki?
  • Co może powodować urazy rogówki?
  • W jaki sposób można rozpoznać uraz rogówki oka?
  • Jak leczyć uszkodzoną rogówkę oka?

Urazy rogówki – objawy

Rogówka jest gęsto unerwiona, co czyni ją niezwykle wrażliwą. Oznacza to, że nawet najmniejsze otarcie rogówki czy zadrapanie może powodować duży dyskomfort i ból, a także zaczerwienienie oka. Inne objawy to:

W zależności od przyczyny uszkodzenia możesz również doświadczać:

  • wydzieliny z chorego oka,
  • stanu zapalnego – zapalenia rogówki,
  • zmętnienia rogówki,
  • obrzęku rogówki.

Rogówka oka: urazy – jakie mogą być przyczyny?

Urazy rogówki oka są powszechne. Występują, gdy ciało obce wejdzie w kontakt z okiem, powodując zadrapanie, skaleczenie lub ścieranie rogówki. Może to być piasek, gałązka, szkło, fragmenty metalu, a nawet paznokcie lub pędzle do makijażu. Przy głębokich urazach istnieje ryzyko trwałego bliznowacenia rogówki.

Inne przyczyny uszkodzenia rogówki to:

  • zbyt mocne pocieranie oczu,
  • suchość oczu,
  • dostanie się do oka środków chemicznych.

Także promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze światła słonecznego, łóżek opalających, sprzętu spawalniczego i laserów może powodować rodzaj „oparzenia słonecznego” rogówki, zwanego potocznie naświetleniem oczu.

Dyskomfort mogą też powodować źle dobrane soczewki kontaktowe. Jeśli nie są one prawidłowo używane, mogą uszkodzić rogówkę. Zwykle dzieje się tak, gdy nosisz je za długo lub nieprawidłowo zakładasz/zdejmujesz soczewki.

 

Kolejną przyczyną uszkodzeń rogówki oka bywa nawracająca erozja rogówki. Ma ona miejsce, gdy zewnętrzna warstwa rogówki nie przylega prawidłowo do warstw pod nią. Tarcie spowodowane pocieraniem oczu lub nawet zbyt szybkim ich otwieraniem po przebudzeniu może spowodować rozerwanie lub nawet pęknięcie tej warstwy. Zwykle wiąże się to z wcześniejszym urazem rogówki, chorobami oczu (np. dystrofią rogówki) lub przewlekłym schorzeniem. Erozja rogówki nie jest widoczna gołym okiem, więc musi zostać zdiagnozowana przez specjalistę podczas badania wzroku.

Urazy rogówki oka – jak je rozpoznać?

Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym specjalista zbada Twoją rogówkę i omówi wszelkie objawy. Być może w trakcie badania zostaną użyte specjalne krople do oczu, które zawierają barwnik, aby uwidocznić wszelkie otarcia rogówki. Jeśli Twoje obrażenia są poważne, coś nadal tkwi w oku lub jeśli doznałeś uszkodzeń spowodowanych substancjami chemicznymi, należy skorzystać z natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli substancja chemiczna dostała się do oka, od razu zacznij płukać je czystą, letnią wodą przez 15-20 minut i zdejmij soczewki kontaktowe.

Urazy rogówki – leczenie

Dobór odpowiedniego leczenia będzie uzależniony od przyczyny uszkodzenia rogówki. Jeśli masz łagodne otarcie rogówki, zwykle podrażnienie samo zagoi się w ciągu 48-72 godzin. Dobrym pomysłem jest wizyta u specjalisty, aby sprawdzić zasięg urazu. Pamiętaj, że Twoja rogówka jest podatna na infekcje, które czasem mogą spowodować trwałe powikłania np. blizny wpływające na widzenie. Być może w Twoim przypadku zaistnieje konieczność przepisania leczenia na przykład przeciwbakteryjnego.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!