Soczewki progresywne – alternatywa dla dwóch par okularów

Masz problemy z widzeniem do bliży i do dali? Sprawdź, dlaczego szkła progresywne to coś dla Ciebie!

Soczewki progresywne – nowoczesne rozwiązanie problemów z widzeniem do bliży i dali

W ofercie salonów optycznych coraz częściej można napotkać informację o szkłach progresywnych. Za tą nazwą kryje się rozwiązanie dla osób, które mają problemy z widzeniem zarówno do bliży, jak i do dali. Jeśli jesteś osobą w okolicy 40.-50. roku życia i zauważasz u siebie początki starczowzroczności, soczewki progresywne mogą być wygodnym rozwiązaniem Twoich problemów ze wzrokiem.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Soczewki progresywne – dla kogo są przeznaczone?
  • Soczewki progresywne – co to jest?
  • Soczewki progresywne – jak dobrać?
  • Soczewki progresywne – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Soczewki progresywne – dla kogo są przeznaczone?

Osoby w dojrzałym wieku, między 40. a 50. rokiem życia, niezależnie od wrodzonych czy nabytych w przeszłości wad wzroku, zaczynają mieć problemy z widzeniem do bliży. Za tę powszechną przypadłość odpowiada prezbiopia (starczowzroczność): schorzenie związane z naturalnymi zmianami zachodzącymi w oku wraz z wiekiem. Soczewka staje się coraz mniej elastyczna, co skutkuje pogorszeniem akomodacji (dostosowywania oka do obserwowania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach). W efekcie oko stopniowo coraz gorzej ogniskuje na siatkówce obrazy przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości, a patrzący zaczyna potrzebować wsparcia szkieł korekcyjnych.

Jeśli u osoby z prezbiopią dodatkowo występuje krótkowzroczność, pojawia się problem. Jak połączyć „minusy” z „plusami”? Jeszcze do niedawna rozwiązaniem było po prostu korzystanie z dwóch par okularów czy soczewek – jednej na co dzień, a drugiej do czytania. Na szczęście technika idzie do przodu i dziś moce z obu par szkieł możesz schować w jednej parze soczewek progresywnych.

Soczewki progresywne – co to jest?

Sekretem szkieł progresywnych (zwanych też multifokalnymi) jest ich budowa. Soczewka podzielona jest na kilka obszarów, z których każdy odpowiedzialny jest za inny typ widzenia: do bliży, do dali i obszar pośredni. Ich koncentryczne położenie w ramach soczewek progresywnych zapewnia płynne przejście przy patrzeniu na różne odległości. Dzięki temu wyraźnie zobaczysz zarówno numer przejeżdżającego w oddali autobusu, jak i godzinę na zegarku czy towary na sklepowych półkach.

Przy prezbiopii niezbędne jest zastosowanie tzw. addycji. To dodatkowa korekcja, która wynosi tyle, ile różnica między wartością do bliży i do dali. Co ważne – zawsze dodatnia. Pod uwagę przy ustalaniu wysokości addycji bierze się także odległość, na jaką dobiera się moc. Inna będzie w przypadku pracy przy komputerze, inna – pracy bardzo precyzyjnej (np. pod mikroskopem), a jeszcze inna – w przypadku czytania. W soczewkach kontaktowych progresywnych przyjmuje wartość od +0,5 do +3,5 D.

Soczewki progresywne – jak dobrać?

Zastanawiasz się, jak dobrać soczewki progresywne do swojej wady? Lepiej nie rób tego sam. „Okulary do czytania” łatwo znaleźć w supermarketach czy aptekach, przez co panuje przekonanie, że wystarczy wybrać takie, w których widzi się wyraźnie. To błąd, każde szkła korekcyjne powinny być dobrane przez optometrystę. Źle dobrane szkła mogą skutkować zmęczonymi oczami, bólami i zawrotami głowy czy zamglonym widzeniem.

W przypadku soczewek progresywnych profesjonalne podejście jest o tyle ważne, że dostajesz produkt szyty na miarę – odpowiadający precyzyjnie na potrzeby Twojego oka. Specjalista podczas badania dokładnie sprawdza Twój wzrok, wylicza wartość addycji etc. Dzięki temu okulary ze szkłami progresywnymi lub soczewki kontaktowe progresywne są dokładnie dopasowane do wymagań Twojego narządu wzroku. Mogą znacznie podnieć jakość Twojego życia i na pewno nie pogorszyć wzroku.

Soczewki progresywne – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Początkowo soczewki progresywne mogą nastręczać pewnych trudności związanych z patrzeniem: trzeba się przyzwyczaić do poszczególnych pól widzenia odpowiadających za patrzenie do bliży, do dali lub pośrednie, bo każdy obszar jest innej mocy. W niektórych przypadkach – by osiągnąć ostrość obrazu – trzeba pochylić głowę albo lekko zadrzeć ja do góry. Są to jednak niedogodności, które szybko stają się nawykiem, a radości z komfortowego widzenia nic nie zakłóca.

Pielęgnacja zarówno szkieł progresywnych w okularach, jak i soczewek kontaktowych progresywnych, wygląda tak samo jak w przypadku „klasycznych”. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad związanych z higieną, odpowiednio zdejmować soczewki kontaktowe, a okulary przecierać miękką szmatką przeznaczoną do tego celu.

Zastanawiasz się, ile kosztują soczewki progresywne? Cena zależy przede wszystkim od mocy i jakości. Szkła progresywne do okularów w salonach Vision Express kupisz już od 399 zł. W przypadku soczewek kontaktowych progresywnych cennik zależy przede wszystkim od trybu wymiany i materiału. Umów się na wizytę i sprawdź, ile możesz zyskać!

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!