Czy kolorowe soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Kolorowe soczewki kontaktowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Wprowadzone na rynek kilka lat temu od razu stały się hitem. Pozwalają na mniej lub bardziej radykalną metamorfozę poprzez zmianę koloru czy kształtu tęczówki. Błękitne, czerwone lub fioletowe? Dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym właśnie takie kolory mogą mieć Twoje oczy. Zwróć tylko uwagę na to, gdzie kupujesz „kontakty”. Lekarze ostrzegają, że noszenie niektórych soczewek może stanowić poważne zagrożenie dla oczu.

Groźne soczewki importowane z Azji

Niebezpieczne dla oczu mogą być soczewki importowane z Azji. Kuszą niską ceną oraz zapewnieniem oszałamiającego wyglądu, niczym Lady Gaga. I nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie fakt, że takie soczewki obejmują nie tylko źrenicę i tęczówkę (jak to ma miejsce w przypadku klasycznych kolorowych „kontaktów”), lecz także znaczną część białka. Ponadto zwykle powstają z nieodpowiednich materiałów, o niskiej przepuszczalności tlenu oraz zwiększających ryzyko wielu infekcji. W efekcie noszenie takich soczewek może doprowadzić nie tylko do poważnych schorzeń, lecz także utraty wzroku.

Kolorowych soczewek kontaktowych nie trzeba się bać

Nie oznacza to jednak, że kolorowe soczewki kontaktowe są niebezpieczne. Nie stanowią dla oka żadnego zagrożenia, pod warunkiem że pochodzą z salonów optycznych. Tylko wtedy masz pewność, że stanowią pełnowartościowy wyrób medyczny, który podlega rygorystycznym obostrzeniom.

Producenci kolorowych soczewek kontaktowych dokładają wszelkich starań, by ich wyroby były w 100% bezpieczne i komfortowe w noszeniu. Takie „kontakty” obejmują wyłącznie źrenicę i rogówkę, nie zasłaniając białka, w przeciwieństwie do tanich azjatyckich wyrobów. Sama warstwa kolorowa nie ma żadnej styczności z powierzchnią oka, ponieważ znajduje się wewnątrz materiału – to również jest wyznacznikiem bezpieczeństwa. Ponadto do produkcji wykorzystywane są najbardziej nowoczesne technologie, dzięki którym soczewki kolorowe skutecznie nawilżają powierzchnię oka. W ten sposób są w stanie wyeliminować uciążliwe dolegliwości (np. zespół suchego oka), których tak bardzo obawiają się osoby sceptycznie podchodzące do kolorowych „kontaktów”.

Kolorowe soczewki kontaktowe, jeśli przeznaczone są do dłuższego noszenia (np. miesięczne soczewki All Vue Colors od MONO Vision czy Fresh Look Color Blends od Ciba Vision), wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wtedy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz ograniczyć czynności związane z oczyszczaniem „kontaktów”, wybierz kolorowe soczewki jednodniowe (np. Fresh Look Illuminate czy Fresh Look One Dayod Ciba Vision)

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!