Nadmierne łzawienie oczu (tzw. płaczące suche oko)

Łzawienie oczu to dolegliwość, która u większości osób nie powinna być powodem do zmartwień. Ta popularna przypadłość może pojawiać się w przypadku, gdy oko produkuje za dużo łez lub gdy łzy nie są odpowiednio odprowadzane. Chociaż bywa uciążliwa, zwykle nie świadczy o poważnych zaburzeniach i szybko ustępuje1.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Łzawienie oczu – jaka przyczyna może za tym stać?
  • Łzawienie oczu a suchość
  • Jak leczyć łzawienie oczu?

Łzawienie oczu – jaka przyczyna może za tym stać?

Nadmierne łzawienie oczu może mieć wiele powodów – zazwyczaj niegroźnych, chociaż część może być symptomami chorób oczu bądź systemowych. Rozróżniamy łzawienie oczu i łzawienie jednego oka – przyczyny w obu przypadkach zazwyczaj są różne. Silne łzawienie jednego oka występuje najczęściej, gdy pod powiekę dostanie się ciało obce, na przykład rzęsa, kurz, ziarnko piasku czy żwiru2.

Swędzące i łzawiące oczy mogą pojawić się na skutek przebywania w jasnym świetle słonecznym, przy silnym wietrze lub w zadymionych pomieszczeniach2, na skutek stresu i zmęczenia1. Zatkane kanaliki łzowe utrudniają prawidłowe odprowadzanie łez, co z kolei zwiększa łzawienie2. Taką reakcję mogą powodować też alergie (np. katar sienny2) albo przebywanie w środowisku, gdzie stosowane są środki chemiczne (np. na basenie z chlorowaną wodą lub podczas sprzątania drażniącymi preparatami).

Łzawiące i zaczerwienione oczy mogą być sygnałem, że doszło do zakażenia:

  • zapalenia spojówek (stan zapalny spojówki, zazwyczaj charakteryzujący się zaczerwienieniem oczu),
  • zapalenia brzegów powiek3 (infekcja dotykająca powiekę przy linii rzęs),
  • jęczmienia4 (infekcja występująca w mieszkach, z których wyrastają rzęsy, lub gruczołach łojowych na powiece).

Zdarza się, że łzawienie oczu pojawia się na skutek innych dolegliwości w obszarze powiek, np. wywinięcia (gdy brzeg dolnej powieki nie przylega prawidłowo do gałki ocznej) lub podwinięcia (gdy brzeg powieki podwija się do wewnątrz)2.

Jeśli przebywasz w pełnym słońcu bez okularów słonecznych – lub patrzysz bezpośrednio w słońce – możesz nabawić się tzw. ślepoty śnieżnej. Ta przypadłość może wywołać ból i łzawienie oczu. Podobnie jak poparzenie słoneczne skóry, stan ten zwykle ustaje samoczynnie w ciągu kilku dni5.

Łzawienie oczu a suchość

Co ciekawe, łzawienie oczu może występować także wtedy, kiedy Twoje oczy są suche – w takiej sytuacji zaczynają produkować nadmierną ilość łez. Suchość oczu może być wynikiem:

  • noszenia soczewek kontaktowych,
  • zbyt długiego czasu spędzanego przed ekranem,
  • przebywania w silnym wietrze,
  • przebywania w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach,
  • palenia papierosów,
  • picia alkoholu,
  • efektów ubocznych stosowania niektórych leków,
  • niektórych chorób układowych, takich jak zespół Sjögrena lub toczeń8.

Nadmiar łez może wpływać na jakość widzenia. Ze względu na dużą ilość łez i częste wycieranie lub pocieranie oczu może dojść do podrażnienia lub zapalenia w obrębie przedniego odcinka oka1.

Jak leczyć łzawienie oczu?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z łzawieniem oczu. Leczenie nie zawsze jest konieczne, jako że dolegliwość ta zwykle ustępuje samoczynnie. Postępowanie zależy od przyczyny.

Jeśli łzawienie jednego oka powstało na skutek obecności ciała obcego, można spróbować wypłukać worek spojówkowy schłodzoną zagotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Jeżeli mimo płukania obecność ciała obcego utrzymuje się, należy zgłosić się na badanie okulistyczne. Jeśli do oka dostał się środek chemiczny (np. płyn do sprzątania), natychmiast obficie należy przemyć oko i zgłosić się do lekarza.

W przypadku, gdy nadmierne łzawienie to skutek suchości, warto sięgnąć po nawilżające krople, tzw. sztuczne łzy. Zapobiegają one wysychaniu oka, a co za tym idzie, przeciwdziałają nadmiernemu łzawieniu8.

Istnieje szereg dostępnych sposobów przeciwdziałających łzawieniu oczu w wyniku alergii: przeciwalergiczne tabletki, spray do nosa czy krople do oczu5. Jeśli stosowanie leków bez recepty nie przynosi spodziewanych rezultatów, lekarz może przepisać silniejsze środki, np. sterydy6.

Zatkane kanaliki łzowe można odblokować w trakcie prostego zabiegu2. Z kolei jeśli łzawienie oczu pojawia się na skutek problemów z powiekami, np. wywinięcia lub podwinięcia, rozwiązaniem może być operacja7.

Zalecamy udać się do okulisty, jeśli:

  • oczy łzawią podczas codziennych czynności,
  • oczy łzawią i są bolesne lub drażliwe,
  • brzeg dolnej powieki podwija się do wewnątrz lub odwija na zewnątrz
  • zaobserwujesz opuchliznę lub zgrubienie w oku,
  • doświadczysz zmiany jakości widzenia lub utraty wzroku2.

 

Źródła:

  1. https://web.archive.org/web/20070509052931/http://www.revoptom.com/HANDBOOK/sect1i.htm
  2. https://www.nhs.uk/conditions/watering-eyes/
  3. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/blepharitis
  4. https://web.archive.org/web/20100307022459/http://www.mayoclinic.com/health/sty/DS00257/DSECTION%3Dsymptoms
  5. https://www.aao.org/eye-health/diseases/photokeratitis-snow-blindness
  6. https://www.nhs.uk/conditions/hay-fever/
  7. https://www.nhs.uk/conditions/ectropion/
  8. https://www.nhs.uk/conditions/dry-eyes/

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!