Dobór opraw

Odpowiednie dobrane do kształtu twarzy oprawki okularowe sprawią, że twarz nabierze nowego wyrazu, charakteru, odejmiemy sobie lat, dodamy blasku, staniemy się bardziej poważni, albo wyluzowani. Możemy w ten sposób skorygować pewne niedoskonałości, poszerzyć twarz albo wysmuklić.

Odwiedzając salony Vision Express każdy znajdzie coś dla siebie. W każdym salonie asystenci sprzedaży służą fachową poradą, w jaki sposób dobrać okulary do swoich potrzeb. Przy prawidłowym doborze okularów należy uwzględnić:

 • wadę wzroku danej osoby. Jest to konieczne do prawidłowego doboru soczewek korygujących, które zostaną zamontowane do oprawek,
 • po doborze soczewek następuje wybór odpowiedniej oprawki. Tutaj należy uwzględnić wielkość i kształt oprawki. W salonach Vision Express dokonaliśmy podziału asortymentu produktów, aby pomóc klientowi w wyborze opraw.

Oprawy ułożone są w podziale na damskie i męskie.
Wśród tych grup możemy wyróżnić oprawy plastikowe i metalowe, a także podział ze względu na kształt: klasyczne i nowoczesne. 1. Oprawy klasyczne są szczególnie lubiane przez osoby o tradycyjnych poglądach, przeważnie starsze. Kolejnym istotnym czynnikiem wyboru okularów jest kolorystyka oprawy w zależności od typu urody danej osoby. Patrząc na okulary jako nieodłączny element naszego stroju, powinniśmy także określić w jakich momentach najczęściej będą nam one służyły. Czy będziemy ich używać w pracy, czy w szkole, czy mają być dodatkiem do stroju na imprezę czy uroczystość rodzinną. Jest to bardzo istotne. Od tego jakie są nasze okulary zależy w jaki sposób ludzie będą nas postrzegać i jakie pierwsze wrażenie będziemy na nich robić.

Oto kilka porad jak prawidłowo dobrać okulary do naszego typu urody:

Kolory oprawek a kolor włosów:

 • Dla brunetek głownie oprawki szafirowe, czerwone, czarne, srebrne.
 • Dla blondynek najlepsze są złote oprawki, dla popielatej blondynki oprawki srebrne albo miedziane.
 • Dla rudowłosych efektownie wyglądają oprawki złote i miedziane.

Kształt oprawki a kształt twarzy:

 • Do szerokich, dużych i okrągłych twarzy pasują owalne modele średniej wielkości lub oprawki prostokątne.
 • Do twarzy podłużnej-owalnej pasują oprawki prostokątne, mocno poprzeczne, skracające twarz.
 • Twarz w kształcie serca czy trójkąta dobrze będzie wyglądała w okularach podłużno-owalnych, albo okrągłych.
 • Twarz kwadratowa efektownie wygląda w oprawkach owalnych lub kocich-skośnych.

Kształt oprawki a nos:

 • Krótki i zadarty nos wydłuży się dzięki oprawce z wysoko umieszczonym noskiem.
 • Duży nos można zmniejszyć dobierając oprawki o wąskim lub jasnym nosku.
 • Długi nos skróci się przez nosek osadzony nieco niżej niż zwykle.

Przy doborze okularów warto się także zastanowić jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy okulary mają spełnić rolę ozdobną i powinny być widoczne, czy też chcemy aby jak najmniej rzucały się w oczy.

Jeśli jesteśmy odważni wręcz ekstrawaganccy możemy pozwolić sobie na okulary plastikowe, w konkretnej kolorystyce: np. czerwone, bordowe, żółte. Jeśli wolimy nie zwracać na siebie uwagi wybierzmy okulary, tzw. patentki. Są to okulary bezramkowe i  bardzo delikatne, Dobierając oprawkę w kolorze stalowym lub szarym czy transparentnym uzyskamy efekt o jaki nam chodziło – okulary nie będą zwracały uwagi.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!