Porady jak dbać o wzrok podczas epidemii Covid 19 cz. 2 Zadbaj o wzrok w domowych warunkach

#1. Cykl wskazówek od Vision Express

Home office i wydłużony czas spędzany w domu mogą stanowić nowe wyzwanie dla naszych oczu. Razem z naszym ekspertem, drem n. biol. Robertem Grabowskim, Dyrektorem Medycznym Vision Express, przygotowaliśmy praktyczne Q&A, które pomogą Wam w tych nowych okolicznościach zatroszczyć się o wzrok Wasz i Waszych najbliższych. Zaczynamy!

Jak uczynić dom lub mieszkanie dobrym środowiskiem do pracy i odpoczynku?

– Dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia kluczowe są warunki otoczenia, w tym m.in. temperatura i wilgotność powietrza. Choć w domach i mieszkaniach nie zawsze mamy do dyspozycji zaawansowane systemy kontroli tych parametrów, to jednak możemy je wyregulować stosownie do naszych preferencji. Dla większości z nas optymalna temperatura to 20–22 C. To oznacza, że wilgotność powietrza powinna wynosić 40–60%. Zwracajmy na to uwagę, ponieważ jeśli powietrze będzie zbyt suche, to odczują to między innymi nasze oczy. Film łzowy może bowiem wtedy wysychać tak szybko, że nasze gruczoły łzowe nie nadążą z produkcją, a wtedy może dojść do przesuszenia i podrażnienia powierzchni gałki ocznej.

Warto zatem wyregulować ogrzewanie pomieszczeń i często je wietrzyć, jeśli tylko pozwala na to jakość powietrza na zewnątrz. Można też skorzystać z urządzeń nawilżających. Jeżeli zaś oko uległo przesuszeniu, warto sięgnąć po krople nawilżające, tzw. „sztuczne łzy”, które pomogą przywrócić właściwą powłokę ochronną, nie zaburzając jednocześnie ostrości widzenia.

Jak odpowiednio przygotować domowe stanowisko pracy, by ulżyć oczom?  

– Pamiętajmy, że kiedy w czasie pracy lub odpoczynku długotrwale skupiamy wzrok na ekranie monitora, tabletu lub na stronach książki, dla naszych oczu jest to duży wysiłek. Możemy jednak ograniczyć ich obciążenie dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Dni są obecnie coraz dłuższe, a światło słoneczne jest najlepszym sojusznikiem dla naszego wzroku. Kiedy się ściemnia, powinniśmy włączyć odpowiednio jasne lampy, najlepiej o ciepłej barwie światła. Koniecznie zwracajmy jednak uwagę na właściwe ustawienie się: światło – naturalne czy sztuczne – nie powinno padać wprost na nasze oczy ani też tworzyć refleksów na ekranach urządzeń, z których korzystamy. W ten sposób oszczędzimy oczom niepotrzebnego zmęczenia.

Czy postawa ma znaczenie dla zdrowia oczu?

– Oprócz właściwego oświetlenia drugim czynnikiem istotnym dla komfortu naszych oczu jest utrzymanie odpowiedniej postawy. Właściwe oparcie pleców i stóp może nie tylko oszczędzić nam problemów z kręgosłupem i stawami, ale też zapewni optymalną pozycję dla naszych oczu. Pamiętajmy, żeby linia naszego wzroku padała na ekran czy stronę książki mniej więcej prostopadle. Ważna jest też odpowiednia odległość: ok. 50 cm od ekranu monitora i ok. 35 cm od książki. Powinniśmy jednocześnie kontrolować, czy czytanie nie sprawia nam dyskomfortu. Jeśli tak się dzieje, warto powiększyć czcionkę czy obraz na ekranie, a stronę papierową nieco przybliżyć do twarzy.

Co do ekranów, to znaczenie ma także ich właściwa jasność – sprawdzajmy zatem, czy dobrze dopasowaliśmy ją do potrzeb naszych oczu. Jeśli jest taka możliwość, warto włączyć redukcję emisji szkodliwego światła niebieskiego. Ochronić nas przed nim mogą także okulary z odpowiednią powłoką. W ten sposób zapewnimy naszym oczom optymalne warunki do pracy.

Czy możemy zrelaksować nasze oczy?

Oczywiście! W tych wymagających dla wzroku okolicznościach powinniśmy szczególnie zadbać o właściwe odprężenie mięśni gałki ocznej. Pozwoli to uniknąć poczucia nadmiernego, ogólnego zmęczenia czy bólów oczu lub głowy. Najlepszym sposobem na relaks dla oczu są ćwiczenia relaksacyjne – proste, zawsze dostępne i niewymagające niczego poza motywacją. Najprostsze z nich polega na przenoszeniu wzroku na obiekty znajdujące się w dali, na przykład za oknem, gdzie już niedługo będziemy mogli znaleźć kojącą dla oczu zieleń. Kluczowa jest przy tym regularność, na przykład wg zasady „3×20” czyli co 20 minut na 20 sekund spojrzeć 20 stóp – czyli około 6 metrów – w dal. Przyniesie to ulgę oczom i zmniejszy ewentualne dolegliwości.

Czy hygge możemy odnieść także do oczu?

Jak najbardziej. W warunkach home office i ciągłego pozostawania w domu  może nam być trudniej o zachowanie ogólnego work-life balance. Jest to jednak możliwe! Warto po prostu w czasie wolnym zająć się, także dla dobra naszych oczu, czynnościami o innym charakterze niż te wykonywane w czasie pracy. Dobrze choć na trochę wyłączyć obciążające dla wzroku urządzenia elektroniczne, a w zamian za to sięgnąć po gry planszowe lub inne zajęcia sprzyjające rodzinnym interakcjom. Wspólne gotowanie czy pieczenie albo prosta gimnastyka – to wsparcie również dla oczu naszych dzieci i jednocześnie atrakcyjna alternatywa dla kreskówek, seriali, gier komputerowych czy surfowania po sieci. Zgodnie z zaleceniem psychologów, należy spojrzeć na jasną stronę obecnej sytuacji. Wielu z nas ma teraz okazję spędzić więcej czasu z rodziną. Warto z tego skorzystać.

***

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 Vision Express otworzyło specjalną infolinię dla osób potrzebujących porady optyka lub optometrysty. Dzwonić można pod nr tel.: 509 069 247. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!