Czy astygmatycy mogą nosić kolorowe soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm, czyli wada, która potęguje nieostre i zniekształcone widzenie, może być korygowana zarówno za pomocą okularów jak i soczewek kontaktowych. W drugim przypadku pacjenci mogą sięgnąć również po kolorowe kontakty, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone na rynek przez producentów.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań wynika, że blisko 50% populacji, u której stwierdzono wadę wzroku, ma również pewien stopień astygmatyzmu. Opracowanie właściwych soczewek, w tym również kolorowych, z myślą właśnie o takich pacjentach było więc wyłącznie kwestią czasu. Trzeba podkreślić, że osoby z astygmatyzmem nie widzą dokładnie pionowych czy poziomych linii. Z tego też względu konieczne było sięgnięcie po nowoczesne technologie, które pozwoliły na zaprojektowanie soczewek torycznych pozwalających na korygowanie tego schorzenia.

Nie tylko korygowanie wad

Współczesne nowoczesne soczewki kontaktowe kolorowe są produkowane z myślą o pacjentach, u których wykryto różne wady wzroku, w tym również astygmatyzm. Przykładem takiego produktu mogą być soczewki firmy Ciba Vision. Wypuściła ona na rynek soczewki toryczne w dwóch wersjach. DuraSoft 2 Optifit Color for Light Eyes to soczewki podkreślające naturalny, jasny kolor oczu. Wzmocnienie barwy tęczówki lub radykalną zmianę koloru oczu pacjenci, u których wykryto astygmatyzm, mogą uzyskać, sięgając odpowiednio po soczewki DuraSoft 2 i DuraSoft 3 Optifit Toric Colors. Co ważne, wykonane są one z trwałego materiału Phemfilcon. Poszczególne modele różnią się głównie stopniem uwodnienia.

Abyś widział i czuł się dobrze

Skonstruowanie soczewek, które mogłyby być używane przez osoby z astygmatyzmem, było skomplikowane, gdyż o wadzie tej przez długi czas nie wiadomo było zbyt wiele. Istniały ponadto problemy z badaniem pacjentów pod kątem wykrywania choroby. Aktualnie soczewki kontaktowe kolorowe zaprojektowane z myślą o korygowaniu tej wady są dostępne w ofercie różnych producentów. Poza wyżej wymienioną firmą Ciba Vision tworzeniem takich zajmuje się również UltraVision. Ta oferuje swoim klientom soczewki z serii Zero 6 Softint, które dostępne są w różnych kolorach i mogą zarówno podkreślić naturalną barwę tęczówki, jak również sprawić, aby była ona nieco ciemniejsza.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!