Zmęczone oczy – jakie mogą być przyczyny i jak dbać o wzrok?

O zmęczonych oczach mówimy, gdy pojawiają się takie objawy jak ból, niewyraźne widzenie czy zaczerwienienie. Astenopia – bo tak fachowo nazywa się zmęczenie oczu – to stan spowodowany przemęczeniem mięśni oka. Kiedy najczęściej odczuwamy tę dolegliwość, jak jej zapobiegać i jak złagodzić objawy, gdy już wystąpią?

Z tekstu dowiesz się:

  • Czy zmęczone oczy to choroba?
  • Jakie są najczęstsze objawy zmęczenia oczu?
  • Co wpływa na męczenie się wzroku?
  • Co pomoże na zmęczone oczy?

 

Porady, jak dbać o wzrok podczas epidemii COVID-19 cz. 2. Zadbaj o wzrok w domowych warunkach

 

Zmęczone oczy – czym jest ta dolegliwość?

Osoby, które długo pracują przy komputerze, zawodowo prowadzą pojazdy lub po prostu sporo czytają albo spędzają wiele czasu, wpatrując się w ekran telefonu, często skarżą się na zmęczone oczy. Ta dolegliwość może być kłopotliwa oraz negatywnie wpływa na wykonywanie codziennych czynności. Choć zmęczenie oczu nie jest klasyfikowane jako choroba, lecz raczej zbiór objawów, to konsekwentne zaniedbywanie tego stanu może skutkować koniecznością podjęcia leczenia.

Czy to znaczy, że jeśli wykonujesz zawód wymagający wytężania wzroku i często doświadczasz uczucia zmęczenia oczu, to jedynym wyjściem jest zmiana pracy? Oczywiście – nie. Wystarczy, że podejmiesz odpowiednie środki zapobiegawcze, aby zadbać o swój wzrok.

Zmęczone oczy – objawy

Najczęstszymi objawami zmęczenia oczu są:

  • ból oczu,
  • wrażenie suchości i piasku pod powiekami,
  • niewyraźne widzenie,
  • ból pleców i szyi,
  • podwójne widzenie,
  • kłopoty ze skoncentrowaniem wzroku,
  • wrażliwość na światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne,
  • wrażenie nacisku na skronie i czoło,
  • częste bóle głowy i migreny.

Zmęczone oczy – przyczyny

Zmęczenie oczu (w medycynie określane jako astenopia) jest spowodowane spięciem i przemęczeniem mięśni tego narządu, co skutkuje zwiększonym obciążeniem nerwów wzrokowych. Kiedy oko pozostaje przez długi czas skoncentrowane na jednym punkcie lub na jednym zadaniu, mogą pojawić się niewyraźne widzenie, bóle głowy, a także uczucie zmęczonych oczu.

Szczególnym rodzajem zmęczenia oczu jest tzw. zespół widzenia komputerowego, będący skutkiem kilkugodzinnego czytania z ekranu komputera lub telefonu komórkowego. Kiedy mięśnie oczu pracują przez wiele godzin, źrenice mają trudności z nieustannym absorbowaniem promieni, co prowadzi do przemęczenia oka.

Czynności takie jak granie na komputerze czy konsoli mają to do siebie, że po pierwsze potrafią nas pochłonąć na długie godziny, po drugie – oczy nie mrugają wtedy z odpowiednią częstotliwością. Dodatkowo wzrok gracza musi sobie radzić z rażeniem światłem z ekranu, podczas gdy oświetlenie dookoła jest z reguły niewielkie. To wszystko może prowadzić do zmęczenia oczu oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.

Astenopia a wady wzroku

Inne dolegliwości związane ze wzrokiem, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, również mogą potęgować uczucie zmęczonych oczu, powodować ból głowy czy zamglone widzenie. Astygmatyzm pod wieloma względami może przypominać zespół widzenia komputerowego. Jednak ten rodzaj zmęczenia oczu spowodowany jest nieprawidłowym zakrzywieniem rogówki, które może prowadzić do zwiększonej potrzeby wytężania wzroku, spowodowanej niewyraźnym widzeniem.

Można jednak zapobiegać męczeniu się oczu, jeśli zainwestuje się w odpowiednią parę okularów, która poprawi widzenie i zmniejszy potrzebę wytężania wzroku. Przed uczuciem zmęczonych oczu chronią też szkła z powłoką antyrefleksyjną, dlatego warto wybrać się do optometrysty w celu dopasowania odpowiednich soczewek.

Sposób na zmęczone oczy? Profilaktyka!

Duży wpływ na zjawisko zmęczenia oczu ma styl życia, jaki prowadzimy. Dolegliwości mogą być niewielkie lub całkiem poważne. Zazwyczaj przerwa w wykonywaniu czynności, która wymagała skoncentrowania wzroku, sprawia, że uczucie ciężkich oczu mija. Zaleca się również sen, aby oczy mogły odpowiednio odpocząć.

Lepiej jednak nie bagatelizować objawów – nawet tych o niewielkim nasileniu. Ignorowanie zmęczenia oczu może skutkować długotrwałymi konsekwencjami, takimi jak pogorszenie wzroku, łzawienie oczu czy inne dolegliwości. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego zapraszamy do naszych salonów na regularne kontrolne badania wzroku.

Co na zmęczone oczy, czyli jak łagodzić przykre dolegliwości?

W celu zapobiegania zmęczeniu oczu, niwelowania pojawiających się objawów, jak również leczenia tej dolegliwości możesz stosować poniższe metody.

  • Pozwól swoim oczom odpocząć

Nie ma nic lepszego na zmęczone oczy niż poczucie ukojenia, kiedy zamkniesz je po długim, pracowitym dniu. Nawet jeśli w czasie pracy nie możesz zamknąć oczu na długo, spróbuj znaleźć na to choćby kilka sekund.

  • Dostosuj oświetlenie

Rodzaj oświetlenia, jakie towarzyszy nam przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, ma kluczową rolę dla zdrowia naszych oczu. Należy unikać pracy i czytania przy słabym oświetleniu. Kiedy to możliwe, staraj się również korzystać ze światła naturalnego (słonecznego).

  • Rozsądnie używaj komputera i telefonu komórkowego

Zrezygnowanie z komputera czy smartfona w dzisiejszych czasach nie jest możliwe, jednak da się z nich korzystać w sposób zapobiegający zmęczeniu oczu. Zaleca się dostosowanie jasności ekranu tak, aby była odpowiednia do czytania, oraz włączanie świateł w pokoju, gdy oświetlenie naturalne nie wystarcza.

  • Rób przerwy

Długie wykonywanie czynności bez ruchu może być wyczerpujące zarówno dla ciała, jak i dla wzroku. Dlatego należy przerywać je krótkimi, kilkuminutowymi spacerami. Można dodać do tego również ćwiczenia oka: po 20 minutach pracy skieruj wzrok na coś w odległości przynajmniej 6 metrów i skoncentruj go na tym punkcie przez 20 sekund.

 

Przeczytaj też: Masz nadwrażliwe oczy? Soczewki jednodniowe są jedynym rozwiązaniem

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!