Otwór w plamce żółtej – symptomy i przyczyny

Otwór plamki żółtej jest to ubytek siatkówki oka. Siatkówka w budowie przypomina ekran, który umieszczony jest na tylnej ścianie gałki ocznej i który odpowiada za wykrywanie światła docierającego do oka. Plamka żółta znajduje się w samym środku siatkówki i umożliwia dokładne widzenie szczegółów, a co za tym idzie – czytanie. Jeśli zostanie uszkodzona, pojawiają się problemy z widzeniem.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Otwór w plamce – symptomy
  • Otwór w plamce żółtej – przyczyny
  • Otwór plamki żółtej – sposoby leczenia

Otwór w plamce – symptomy

Pacjenci cierpiący na schorzenie nazywane otworem plamki żółtej na początku swoich problemów z tą dolegliwością obserwują, że obraz staje się nieostry, a linie proste zdają się falować1. Pojawiają się także problemy z czytaniem drobnego druku. Na kolejnym etapie w środkowej części pola widzenia może pojawić się czarna plamka1. Otwór w plamce nie jest bolesny, ale nieleczony może stopniowo się powiększać i zabierać coraz większe pole widzenia. Jeśli zaobserwujesz u siebie symptomy tego schorzenia, natychmiast zgłoś się po pomoc lekarską.

Otwór w plamce żółtej – przyczyny

Ubytek plamki żółtej częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i najczęściej występuje o osób w wieku 60-80 lat, którzy mają nieznaczną nadwzroczność lub poważną krótkowzroczność1.

Może zdarzyć się, że otwór plamki żółtej pojawi się na skutek pociągania przez ciało szkliste (kiedy żelowa tkanka częściowo odciąga się od powierzchni siatkówki) lub w następstwie zabiegu chirurgicznego. Ubytek może wystąpić także na skutek obrzęku plamki żółtej (tj. nagromadzenia płynu w plamce żółtej, w centralnym punkcie siatkówki) lub odwarstwienia siatkówki (kiedy siatkówka odrywa się od naczyń krwionośnych, które dostarczają do niej krew)1. Najczęściej jednak trudno jednoznacznie określić przyczyny występowania tego schorzenia.

Otwór plamki żółtej – sposoby leczenia

Podstawowym sposobem leczenia otworu plamki żółtej jest zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W jego trakcie usuwa się fragment galaretowatego ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej i zastępuje pęcherzykiem gazu. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni, podczas których pęcherzyk gazu pomaga zasklepić się otworowi w plamce żółtej. W tym czasie jakość widzenia się pogarsza, a obraz wygląda jak widziany pod wodą1.

Ostatecznie jednak u 80-90% pacjentów jakość widzenia poprawia się w porównaniu do stanu sprzed operacji. Rozmiar otworu plamki żółtej i długość okresu występowania dolegliwości ma wpływ na to, w jakim stopniu zajdzie poprawa widzenia. Nawet jeśli na skutek zabiegu nie uległa ona polepszeniu, interwencja chirurgiczna z dużym prawdopodobieństwem zapobiegła pogłębianiu się schorzenia2.

Źródła:

1 https://www.nhs.uk/conditions/macular-hole/

2 https://www.rnib.org.uk/eye-health/eye-conditions/macular-hole

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!