Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Zamierzasz prowadzić aktywny tryb życia i nie chcesz, aby okulary przeszkadzały ci podczas wykonywania bardziej wymagających ćwiczeń? Zastanów się nad zakupem soczewek kontaktowych, które zagwarantują ci wygodę i większy komfort przy uprawianiu różnych sportów. Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się, jak dobrać soczewki na podstawie okularów!

Recepta na okulary – czy pomaga w doborze soczewek kontaktowych?

Mimo, iż recepty okularowe i na soczewki kontaktowe są do siebie dość podobne i zawierają wiele takich samych oznaczeń, to pod pewnymi względami mogą się różnić. Na jednej i drugiej recepcie z pewnością znajdziemy dane dotyczące m.in. sfery, cylindra, korekcji do dali i bliży, rozstawu źrenic czy addycji jednak w przypadku soczewek będą też występować inne wartości, które nie są potrzebne do dobrania okularów, możemy do nich zaliczyć:

BC – czyli promień krzywizny soczewki. Parametr opisujący kształt soczewki Najczęściej określa się go wartościami od 8,3 do 9,0 mm.

Dia/D – to parametr opisujący średnicę soczewki, czyli wielkość soczewki.

W tym miejscu należy podkreślić, że zamawianie soczewek na podstawie korekcji okularowej może wiązać się ze złym widzeniem , brakiem komfortu oraz narażać nas na ryzyko powikłań. Warto wiedzieć, że recepta powinna zawierać dokładne dane dopasowanej przez specjalistę odpowiedniej soczewki kontaktowej. Nazwę soczewki, rozmiar oraz wartości korekcji.

Moc soczewek a moc okularów

Moc soczewki nie jest taka sama, jak w przypadku okularów korekcyjnych. Dlaczego? Trzeba wziąć pod uwagę, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, natomiast okulary są oddalone od oka o nawet kilkanaście milimetrów. Z tego względu soczewki mogą wymagać innej mocy optycznej niż okulary. W tym miejscu należy podkreślić, że nie można kupować soczewek na podstawie recepty okularowej lub bez konsultacji ze specjalistą.

Dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów – typ wady

Każdy, kto planuje dobór soczewek zamiast okularów powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku wad do 3,25 dioptrii zazwyczaj nie występują różnice między mocą soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy decydować się na ich zakup przed wizytą u specjalisty.

Warto też wspomnieć o tych, którzy zmagają się z astygmatyzmem, ponieważ będą musieli stosować soczewki sferyczne poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej lub toryczne przy wadzie powyżej 0,75 dioptrii. Astygmatyzm jest wadą wzroku, która wymaga odpowiednio dobranych soczewek. Muszą one odpowiednio się układać na oku by móc prawidłowo ją skorygować. W tym przypadku specjalista musi wybrać odpowiedni model soczewek kontaktowych, które powinny zawierać zarówno odpowiednią moc, jak i konstrukcję.

W tym miejscu należy też wspomnieć o soczewkach dziennych i miesięcznych – na które z nich się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych, ponieważ rodzaj szkieł powinien wybrać optometrysta. Wydaje się jednak, że soczewki jednodniowe są zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem ze względu na to, że nie trzeba ich czyścić, używać płynów do dezynfekcji, a ryzyko infekcji jest mniejsze. Z drugiej strony ich używanie wiąże się z większymi kosztami w stosunku do soczewek miesięcznych.

Soczewki kontaktowe na podstawie okularów – kto nie może nosić soczewek?

Mimo, iż stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne, niezwykle komfortowe rozwiązaniem i w skuteczny sposób poprawia jakość widzenia, to niestety niektóre osoby nie będą mogły ich stosować i jedyną opcją będzie wybór okularów korekcyjnych. Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do noszenia soczewek? Możemy do nich zaliczyć:

  • cukrzycę,
  • nietolerancję soczewek kontaktowych u dzieci poniżej 8 roku życia oraz osób starszych,
  • alergie,
  • ciężki zespół suchego oka,
  • stany zapalne oczu,
  • zaburzenia hormonalne,
    długotrwała praca przy komputerze (warto wtedy stosować odpowiednie krople nawilżające dostępne w naszym e-sklepie).

Powodem, który może przeszkadzać w noszeniu soczewek jest przebywanie w suchych pomieszczeniach (klimatyzowanych lub ogrzewanych), które mogą doprowadzić do przesuszenia śluzówek i w konsewkencji do zespołu suchego oka. Soczewki kontaktowe mogą nie być też dobrym pomysłem w przypadku osób pracujących w zapylonym środowisku, czyli np. na budowie. Warto o tym pamiętać!

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!