Światłowstręt

Nie ma jednego przedziału wiekowego, w którym pojawia się światłowstręt – u dzieci występuje tak samo często jak u osób dorosłych. Nie jest to bowiem jednostka chorobowa, tylko. Co może powodować światłowstręt? Jak sobie z nim radzić? Poszerz wiedzę na temat nadwrażliwości na światło!

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Światłowstręt – co to znaczy?
  • Jakie są objawy światłowstrętu?
  • Jak rozpoznaje się światłowstręt?
  • Jakie są przyczyny światłowstrętu?
  • Jak łagodzić objawy światłowstrętu?

Światłowstręt – co to znaczy?

Jeśli przebywanie w jasnym świetle powoduje dyskomfort lub nawet sprawia ból, może się okazać, że doświadczasz światłowstrętu. Światłowstręt lub nadwrażliwość na światło oznacza, że Twoje oczy nadmiernie reagują na światło.

Światłowstręt nie jest chorobą oczu samą w sobie – stanowi objaw głownie schorzeń oczu lub układu nerwowego. Problemy te mogą być błahe lub poważne. Jeśli uważasz, że doświadczasz światłowstrętu, polecamy umówić się na wizytę u okulisty w celu wykluczenia jakichkolwiek poważnych przyczyn.

Światłowstręt – charakterystyka

Światłowstręt może dotyczyć osób w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się w obojgu oczu, ale w niektórych przypadkach dotyczy tylko jednego oka.

Światłowstręt – postępowanie

Jeśli uważasz, że doświadczasz światłowstrętu, dobrym pomysłem jest wizyta u okulisty. Możemy przyjrzeć się, jak zdrowe są Twoje oczy, i zobaczyć, jak możemy Ci pomóc.

Podczas wizyty zadamy Ci pytania dotyczące objawów i historii choroby. Zbadamy również Twoje oczy, aby sprawdzić, czy nie występują takie problemy jak stan zapalny, suchość oczu lub oznaki choroby bądź uszkodzenia oczu. Możemy również skierować Cię do specjalisty na dalsze badania, takie jak badania krwi lub skany mózgu.

Światłowstręt – przyczyny: choroby oczu

Światłowstręt może być objawem wielu różnych schorzeń. Leczenie będzie zależeć od przyczyny nadwrażliwości oka, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza.

Istnieje wiele schorzeń oczu, które mogą powodować zwiększenie wrażliwość na światło.

  • Zaćma: stan, w którym soczewka wewnątrz oka ulega zmętnieniu, powodując problemy z widzeniem. Zaćmę można leczyć chirurgicznie.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej: choroba dotykająca plamkę, która znajduje się w tylnej części oka i zapewnia widzenie centralne.
  • Zapalenie błony naczyniowej oka: stan zapalny wewnątrz oka, zwykle związany z problemami z układem odpornościowym. Zazwyczaj leczone jest farmakologicznie.
  • Zapalenie spojówek: zapalenie lub infekcja błony śluzowej, brzegów powiek bądź gałki ocznej. Może powodować zaczerwienienie oczu, swędzenie i białą, lepką wydzielinę. W takim wypadku możesz potrzebować kropli na światłowstręt lub maści z antybiotykiem, aby wyleczyć oczy.
  • Zespół suchego oka: przewlekła choroba, w której gruczoły łzowe nie wytwarzają wystarczającej ilości łez, aby utrzymać nawilżenie oczu. Często idzie w parze ze światłowstrętem. Łagodne przypadki można leczyć sztucznymi łzami lub leczniczymi kroplami do oczu.
  • Otarcie lub uraz rogówki: bolesne przecięcie lub zadrapanie z przodu oka, które może również powodować niewyraźne widzenie, zaczerwienienie i uczucie, jakby coś utkwiło w oku. Zwykle leczy się je kroplami z antybiotykiem. Niewłaściwa terapia może spowodować poważny stan, zwany owrzodzeniem rogówki.

Światłowstręt a ból głowy i migreny

Migreny to bóle głowy o nasileniu od umiarkowanego do silnego, które zwykle pojawiają się wraz z innymi objawami, w tym nudnościami, wymiotami, a także wrażliwością na światło i dźwięk. Są najczęstszymi przyczynami światłowstrętu.

Inne rodzaje bólów głowy, takie jak bóle klasterowe lub napięciowe, mogą również powodować nadwrażliwość na światło. W takim przypadku leczenie zwykle obejmuje odpoczynek i przyjmowanie odpowiednich leków.

Czasem światłowstręt jest spowodowany stosowaniem niektórych leków (m.in. antybiotyków, środków przyjmowanych w leczeniu zatrzymania płynów, leków przeciwmalarycznych). Objawy światłowstrętu powinny wówczas ulec poprawie po zaprzestaniu przyjmowania leku – ale tę decyzję skonsultuj koniecznie z lekarzem.

Światłowstręt a choroby mózgu

Światłowstręt mogą również powodować niektóre choroby mózgu. Poniżej wymieniamy najczęstsze z nich.

  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: ta infekcja może powodować obrzęk osłon ochronnych mózgu i rdzenia kręgowego. Towarzyszą jej często gorączka, dreszcze, silne bóle głowy, nudności, wymioty i sztywność karku. Wyjątkowo ciężkie przypadki mogą prowadzić do poważnych komplikacji medycznych, w tym uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.
  • Zapalenie mózgu: ta infekcja wirusowa może spowodować stan zapalny mózgu. Ciężkie przypadki mogą jednak zagrażać życiu i wymagać bardziej intensywnej opieki.
  • Krwotok podpajęczynówkowy: to krwawienie do mózgu, zwykle spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego. Objawy mogą obejmować nagły i silny ból głowy, drażliwość, dezorientację i drętwienie. Ten stan może prowadzić do uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci, jeśli nie jest leczony. Terapia obejmuje czasem zabieg chirurgiczny.

Jeśli uważasz, że możesz mieć którąkolwiek z tych chorób, która objawia się u Ciebie m.in. światłowstrętem, koniecznie natychmiast zgłoś się do lekarza.

Co pomaga na światłowstręt?

Po otrzymaniu diagnozy i w oczekiwaniu, aż leczenie zacznie działać, można radzić sobie z objawami na różne sposoby. Najłatwiej jest nosić okulary przeciwsłoneczne w jasnym świetle lub starać się go unikać.

Czytaj także: Filtry w okularach przeciwsłonecznych – czym się kierować?

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!