Zbadaj wzrok w Vision Express – sprawdź, jak wygląda taka wizyta!

Oczy są ważne, dlatego każdy powinien sprawdzać je pod kątem wszelkich dolegliwości i regularnie przeprowadzać badanie wzroku. Już niedługo wybierasz się na kontrolną wizytę do salonu Vision Express? Sprawdź, jak może ona wyglądać i przygotuj się do niej w odpowiedni sposób dzięki kilku prostym wskazówkom.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda standardowa wizyta w salonie Vision Express?
  • Na czym polega badanie zasadnicze?
  • Co Cię czeka po zakończonym badaniu?

 

Wizyta w salonie Vision Express – jak to wygląda?

Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta w salonie Vision Express i jakie testy sprawdzające wzrok możesz u nas wykonać? Postaramy Ci się wyjaśnić, jak krok po kroku przebiega takie standardowe badanie. Zacznijmy jednak od początku… Zanim w towarzystwie specjalisty przejdziesz do gabinetu okulistycznego, wykonamy szereg testów dotyczących Twoich oczu. Warto wspomnieć, że ta część wizyty odbywa się w osobnym pomieszczeniu, innym niż docelowy gabinet okulistyczny. Najpierw sprawdzimy Twoje oczy pod kątem różnych dolegliwości i zadamy Ci pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, np. cukrzycy. Światło w tym pomieszczeniu będzie lekko przytłumione, abyś mógł lepiej skupić się na przeprowadzanych testach.

Czy wiesz, że…

Większość badań realizuje się przy pomocy przyrządów, do których spogląda pacjent. Maszyny te wyposażone są w podpórkę na podbródek i czoło pacjenta, co zapewnia utrzymanie wygodnej i stabilnej pozycji ciała. Jeśli nosisz okulary, sprawdzimy je przy pomocy narzędzia zwanego dioptromierzem. Dzięki niemu poznamy aktualną moc Twoich szkieł i ocenimy, czy potrzebujesz nowych.

W ramach oceny stanu zdrowia oczu wykonamy Ci przy użyciu keratometru pomiar rogówki (przezroczystej, zakrzywionej zewnętrznej warstwy gałki ocznej). Nie martw się, nikt nie będzie dotykał Twoich oczu! Celem badania jest sprawdzenie, czy nie masz dolegliwości, która powoduje odkształcenie rogówki. Pomiar pomaga także odpowiednio dopasować soczewki kontaktowe. Ten sam przyrząd służy do badania autorefrakcji, dzięki czemu można sprawdzić, czy Twój wzrok jest odpowiednio skupiony i w jaki sposób oko załamuje docierające do niego światło.

Kolejne badanie wykonuje się w celu oceny ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to test przy pomocy tonometru bezdotykowego, który mierzy ciśnienie wewnątrz oka. Badanie polega na wdmuchiwaniu w kierunku gałki ocznej powietrza pod ciśnieniem, co może powodować lekki dyskomfort. Dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować stan zdrowia oczu i na wczesnym etapie wykryć ewentualne symptomy problemów ze wzrokiem, np. w tym wypadku podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, mogącego towarzyszyć jaskrze. W ten sposób możemy szybciej podjąć leczenie i uzyskać jego lepszy efekt.

W salonach Vision Express stosujemy też technikę cyfrowej fotografii dna oka, aby zrobić zdjęcie tylnej części gałki ocznej. W rezultacie można uzyskać wiele informacji na temat ogólnego stanu zdrowia Twoich oczu. Na koniec przeprowadzamy badanie, które pozwala zidentyfikować wszelkie martwe punkty w peryferyjnym polu widzenia. W trakcie takiego testu musisz skupić wzrok na konkretnym punkcie, spoglądając poprzez specjalne urządzenie diagnostyczne. Następnie uruchamiane są błyski światła wokół centralnego punktu, a Twoje zadanie polega na tym, by nacisnąć przycisk za każdym razem, kiedy je dostrzeżesz.

Jak wygląda badanie zasadnicze?

Po szeregu powyższych testów w towarzystwie specjalisty przejdziesz do gabinetu okulistycznego, gdzie odbędzie się główne badanie wzroku.

Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

  1. Przekaż specjaliście ważne informacje o swoim ogólnym stanie zdrowia i wszelkich zażywanych preparatach, ponieważ niektóre schorzenia i leki mogą wpływać na jakość Twojego widzenia.
  2. Wspomnij również o ewentualnej historii chorób w Twojej rodzinie, to może być kluczowe w postawieniu diagnozy związanej z dziedzicznymi chorobami oczu.
  3. Przygotuj odpowiedź na pytania typu: jaki jest Twój styl życia i ile czasu spędzasz przed komputerem.

 

Specjalista sprawdzi Twoje widzenie obuoczne, zakrywając Ci jedno oko, i prosząc, abyś drugim obserwował okręgi na czerwonym i zielonym tle. Następnym etapem jest badanie ostrości wzroku. Wykorzystuje się do tego tablicę Snellena – popularne zestawienie rzędów liter w różnych rozmiarach. Pacjent odczytuje je z tablicy bez okularów, a następnie robi to przez tzw. foropter, który umożliwia szybką wymianę soczewek i pomaga skuteczne dopasować odpowiednią moc szkieł w okularach.

W kolejnym kroku przy użyciu lampy szczelinowej, która generuje jasne światło i jest wyposażona w szkło powiększające, specjalista oceni przedni i tylny odcinek oka. W trakcie tego badania wystarczy tylko skierować wzrok do góry, w dół, w lewo i prawo. Następnie zostaniesz poproszony o to, aby zakryć i odkryć oczy, co pozwoli sprawdzić, jak Twoje źrenice reagują na zmieniający się poziom naświetlenia. W ramach badania można wykonać także pomiar odległości między źrenicami.

Omówienie wyników po badaniu

Po zakończonym badaniu specjalista omówi z Tobą wyniki i – jeśli to konieczne – dobierze odpowiednią moc okularów lub soczewek. Jeżeli będziesz chciał zmienić dotychczasowe oprawki na nowe, nasi pracownicy salonu pomogą Ci dobrać okulary pasujące do kształtu twarzy. Będzie też czas na zadawanie pytań dotyczących np. sposobów dbania o wzrok

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!