Prawidłowa pielęgnacja soczewek w 3 krokach

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych to podstawa.

Pielęgnacja soczewek kontatkowych pozwala utrzymać oczy w odpowiedniej formie, jak i gwarantuje efektywne działanie soczewki korekcyjnej.

Dbanie o soczewki kontaktowe jest konieczne – na szczęście jest też banalnie prosta i wystarczy zaledwie kilka minut, by przeprowadzić ten zabieg. Na czym polega właściwa pielęgnacja „kontaktów”? Jak ją przeprowadzać? Jak przechowywać soczewki i o czym pamiętać, wybierając płyn do ich czyszczenia? Poznaj poszczególne etapy pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Etap 1. Zdjęcie soczewek i ich pielęgnacja  

Przy jednodniowych soczewkach sprawa jest prosta – wystarczy mieć czyste ręce, by je bezpiecznie zdjąć, a potem po prostu wyrzucić. Noszenie soczewek dwutygodniowych bądź miesięcznych wymaga już wykonania kilku zabiegów. Co trzeba zrobić po zdjęciu takich „kontaktów”?

Pierwszy etap to umieszczenie soczewki we wnętrzu lewej dłoni wraz z kilkoma kroplami płynu. Następnie palcem wskazującym drugiej dłoni należy delikatnie pocierać wnętrze „kontaktu” przez około 15 sekund. Po wywróceniu soczewki na drugą stronę czynność należy powtórzyć. Kolejnym krokiem jest spłukanie z jej powierzchni osadów białkowych za pomocą płynu i umieszczenie soczewek w odpowiednich przegródkach czystego pojemniczka wypełnionego płynem.

O czym warto pamiętać?

  • Umyj ręce przed wyciąganiem soczewek z oka.
  • Nie używaj wody z kranu do mycia „kontaktów”.
  • Pamiętaj, by potrzeć obie strony soczewki.

Etap 2. Płyny do soczewek i ich rodzaje

Prawidłowa pielęgnacja soczewek to również dobór odpowiedniego płynu do ich pielęgnacji. Pod uwagę musisz wziąć takie czynniki, jak: skład płynu, rodzaj używanych soczewek (generację), a nawet wrażliwość oka na niektóre składniki chemiczne płynu. Stosowane obecnie płyny należą do jednej z dwóch grup: płynów wielofunkcyjnych bądź oksydacyjnych. Te drugie nie zawierają konserwantów i działają na bazie reakcji chemicznej rozbijającej wodę utlenioną na wodę i wodór. Reakcja ta czyści soczewkę. Przy płynach oksydacyjnych nie trzeba pocierać soczewki podczas jej mycia.

O czym warto pamiętać?

  • Używaj płynów dopasowanych do danej generacji soczewki.
  • Nie mieszaj płynów ze sobą.
  • Stosuj zawsze ten sam płyn, używając jednej pary soczewek.
  • Nie stosuj płynów oksydacyjnych w pojemniczkach pozbawionych katalizatora.
  • Pamiętaj o tym, że płyny mają różny skład – w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych zmień produkt, który je wywołał.

Etap 3. Pojemniczek i przechowywanie soczewek

Właściwa pielęgnacja soczewek to również dbanie o czystość pojemniczka, w którym je przechowujemy. Należy go umyć po każdym wyjęciu z niego „kontaktów” (również płynem do soczewek) i pozostawić do wyschnięcia.

O czym warto pamiętać?

  • Nie używaj wody z kranu do mycia pojemnika.
  • Nie wycieraj pojemniczka – pozwól mu wyschnąć (wycierając go np. szmatką możesz zostawić w nim drobinki i włókna materiału).
  • Zmieniaj pojemniczek przynajmniej raz na miesiąc.
  • Pamiętaj, by soczewki umieszczać zawsze tak samo w pojemniczku (prawą odkładaj do prawego zbiorniczka, lewą do lewego).

Jak widać, pielęgnacja soczewek jest bardzo prosta. Każdy sobie z nią poradzi, jeśli tylko będzie wiedział, jak to robić. Masz wątpliwości? Umów się więc na wizytę w salonie Vision Express poprzez naszą e-recepcję.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!