10 mitów dotyczących soczewek kontaktowych

Mimo tego, iż soczewki kontaktowe funkcjonują na rynku od dobrych 15 lat, to nadal na ich temat krąży wiele mitów, przez które niektóre osoby obawiają się nosić soczewki. Obalmy je!

1. Soczewki nie są tak dobre jak okulary

Wprost przeciwnie – w wielu przypadkach widzi się w nich lepiej niż w okularach. Wynika to z tego, że soczewka koryguje wadę już na poziomie oka. W tradycyjnych okularach, korekcja wady następuje dopiero w odległości 1-2 cm. Okulary, choć poruszają się w trakcie ruchów głowy, nie dają pełnego pola widzenia i niekiedy nie pozwalają na czyste widzenie obwodowe. Soczewka, dzięki temu, że przylega do rogówki, porusza się wraz z ruchem gałki ocznej i dzięki temu, zapewnia szersze pole widzenia, bez tzw. “ślepych punktów”.

2. Soczewka wysusza oko i jest szkodliwa

Hydrożelowe soczewki starszej generacji słabiej przepuszczały tlen do rogówki i w efekcie oko bywało podrażnione, zaczerwienione i piekące. Obecnie stosuje się materiały hydrożelowo – silikonowe o bardzo dobrych właściwościach tleno -przepuszczalnych (np. materiał Narafilcon A stosowany w m.in. soczewkach 1 Day Acuvue® TruEye zapewnia prawie 100% przepuszczalność) , wzmacniane dodatkowo takimi technologiami jak np. Aquaform® Comfort Science™ w soczewkach Biofinity (materiał, który jest naturalnie wodolubny i minimalizuje wysychanie).

3. Soczewka może dostać się za gałkę oczną / zakładanie soczewki boli i jest nieprzyjemne

Lęk przed włożeniem sobie czegoś do oka jest jak najbardziej naturalny. Dlatego ten mit popularny jest wśród osób, które nigdy nie założyły soczewki kontaktowej. Gdyby to zrobiły, zrozumiałyby, że po pierwsze, sam proces nie jest szczególnie nieprzyjemny i można się do niego łatwo przyzwyczaić (sam fakt, że robią to tysiące ludzi na całym świecie powinien wszystkich przekonać), a po drugie, fizycznie, przesunięcie się soczewki poza granice oka nie jest możliwe. Jeśli boisz się założyć soczewki po raz pierwszy samodzielnie, poproś o pomoc specjalistę w sklepie, w którym kupiłeś soczewki.

4. Przy prezbiopii nie można stosować soczewek

Starczowzroczność (presbyopia, prezbiopia), to zaburzenie widzenia, które jest związane z wiekiem i starzeniem się organizmu. Korekcja wady wymaga w tym przypadku osobnych okularów do bliży i osobnych do dali. Wygodnym rozwiązaniem są zatem w tym przypadku okulary progresywne, które w różnych częściach mają różną moc skupiającą. Obecnie, nowoczesne soczewki kontaktowe mają również zdolność progresywności (np. iWear® Oxygen Presbyopia czy Focus Dailies ADC Progressives) i mogą z powodzeniem być stosowane w przypadku starczowzroczności.

5. Soczewek nie mogą nosić osoby z astygmatyzmem

Dla osób, które mają astygmatyzm przeznaczone są soczewki toryczne. Są one wprawdzie nieco droższe niż zwykłe soczewki sferyczne, ale umożliwiają osobom z astygmatyzmem cieszenie się wolnością od okularów.

6. Soczewek nie można nosić przez cały dzień i noc

Jeśli istnieje konieczność noszenia soczewek przez dłuższy czas bez ich ściągania, można zaopatrzyć się w soczewki day&night, które pozwalają na dłuższe noszenie. Soczewki Air Optix Night & Day Aqua można nosić w trybie ciągłym nawet do 6 nocy. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla osób, które sporo pracują przy komputerze, jak i świeżo upieczonych rodziców czy osób, którym po prostu zdarza się zasnąć w soczewkach.

7. Soczewki są bardzo kosztowne

Kiedy soczewki wchodziły na rynek, rzeczywiście były dość kosztowną inwestycją. Obecnie jednak technologia produkcji soczewek na tyle się rozwinęła, że ich cena stała się bardziej przystępna. Najbardziej ekonomiczne są soczewki miesięczne – przykładowo, koszt dzienny soczewek marki iWear XR Comfort to zaledwie 1, 07 zł.

8. Pielęgnacja soczewek zajmuje sporo czasu

Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne, wymagają odrobiny pielęgnacji. Sprowadza się ona jednak do zaledwie kilku chwil – wyciągnięcia soczewek, przemycia ich płynem i umieszczenia w pojemniczku. Nie jest to procedura czasochłonna – zajmuje kilka minut w ciągu dnia.

Najmniej pielęgnacji wymagają soczewki jednodniowe – po całym dniu, po prostu się je wyrzuca, a na drugi dzień zakłada nową parę. Nie wymagają czyszczenia ani stosowania specjalnych płynów. Jednodniowe soczewki są idealne zarówno dla osób, które cenią sobie wygodę jak i dla tych, którzy z soczewek chcą korzystać sporadycznie – np. przy uprawianiu sportu.

9. Soczewki marek własnych są gorsze niż markowe

Wśród wielu użytkowników soczewek panuje przekonanie, że tańsze marki lub marki własne (np. iWear Vision Express) są gorsze jakościowo niż markowe soczewki. Tymczasem jakość soczewek zależy od technologii produkcji i wykorzystanego materiału. Każde oko reaguje nieco inaczej i soczewki idealne dla jednej osoby, mogą nie sprawdzić się u innej. Marki własne korzystają z takich samych technologii jak markowe soczewki i są produkowane z zachowaniem identycznych norm jakości – dlatego są równie dobre jak produkty znanych producentów (najczęściej są produkowane przez znane firmy pod szyldem marki własnej sieci takiej jak Vision Express).

10. Kolorowe soczewki wyglądają nienaturalnie

Wszystko zależy od tego, jaki dobierze się kolor i jaki efekt chce się uzyskać. W sprzedaży znaleźć można obecnie zarówno soczewki podkreślające i pogłębiające naturalny kolor, które nie są widoczne, a jedynie dodają oczom blasku i ciekawych refleksów (np. Freshlook Colorblends) jak i soczewki, których celem jest nadanie odpowiedniej barwy i takie wzmocnienie naturalnej, że rzeczywiście oczy wydają się niezwykle wyraziste (np.Freshlook Dimensions). Dobierając kolorowe soczewki warto zatem wypróbować kilka rozwiązań i wybrać to, w którym czujemy się najlepiej.

Tysiące ludzi na całym świecie z zadowoleniem nosi soczewki – wypróbuj je i ty!

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!