Podwyższone ciśnienie w oku – co trzeba wiedzieć?

Wysokie ciśnienie w oku jest skutkiem nadmiaru cieczy wodnistej w gałce ocznej. Choć ta przypadłość sama w sobie nie jest groźna ani uciążliwa i można ją zaobserwować u wielu osób, w razie jej zdiagnozowania należy pamiętać o dalszej profilaktyce. Regularne poddawanie się badaniom pozwoli upewnić się, że z nadciśnienia ocznego nie rozwijają się żadne inne schorzenia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat podwyższonego ciśnienia w oku.

Co znajdziesz w artykule:

  • Co oznacza podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe?
  • Jakie mogą być przyczyny wysokiego ciśnienia w oku?
  • Jak rozpoznać, czy dotyczy Cię problem podwyższonego ciśnienia w oku?
  • W jaki sposób leczy się nadciśnienie oczne?

Zmęczone oczy – jakie mogą być przyczyny i jak dbać o wzrok?

Podwyższone ciśnienie w oku – co to znaczy?

Termin „podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe” oznacza, że ciśnienie w gałce ocznej jest zbyt wysokie. To częsta przypadłość, która dotyka około 4-9% populacji1.

Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe zwykle nie wpływa negatywnie na oczy ani na wzrok. Warto jednak mieć świadomość, że stanowi ono czynnik ryzyka jaskry, która jest poważniejszym schorzeniem. Jaskra rozwija się u około 10% osób cierpiących na podwyższone ciśnienie w oku2.

Wysokie ciśnienie w oku – przyczyny

W gałce ocznej znajduje się płyn zwany cieczą wodnistą, który dostarcza oku składniki odżywcze i usuwa z niego zanieczyszczenia. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe występuje na skutek nadmiaru cieczy w gałce ocznej. Dzieje się tak, gdy do oka dopływa większa ilość płynu, niż jest z niego odprowadzana3.

Nadciśnienie oczne może nie mieć uchwytnej przyczyny, być skutkiem urazu oka, a nawet efektem ubocznym stosowania niektórych leków3. Ryzyko występowania podwyższonego ciśnienia w oku jest większe u osób, które:

  • mają więcej niż 40 lat,
  • mają w rodzinie osoby cierpiące na wysokie ciśnienie w oku lub jaskrę,
  • mają dużą krótkowzroczność,
  • cierpią na cukrzycę,
  • dalekowzroczne w stopniu umiarkowanym lub znacznym3.

 

Zobacz także: Retinopatia cukrzycowa – co to jest i jak się ją leczy?

Wysokie ciśnienie w oku – objawy i diagnoza

Podwyższone ciśnienie w oku właściwie nie daje żadnych symptomów3 (oczywiście nie dotyczy to bardzo wysokich wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego), dlatego osoby cierpiące na tę dolegliwość przez dłuższy czas mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Jeśli jednak z nadciśnienia ocznego zacznie rozwijać się jaskra, może pojawić się utrata ostrości widzenia, ograniczenie pola widzenia czy też ból oczu4.

Schorzenia takie jak podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe diagnozuje się w trakcie regularnych badań wzroku. Podczas takiego badania specjalista mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe za pomocą podmuchu powietrza na gałkę oczną5  lub niewielkiej przystawki, którą dotyka do powierzchni oka. Taki przyrząd nazywa się tonometrem. Narzędzie przyciska się do gałki ocznej, aby sprawdzić, czy rogówka odpowiednio reaguje, stawiając opór5. Okulista może też zbadać oko przy pomocy lampy szczelinowej, dzięki czemu możliwa jest obserwacja dna oka lub wykonanie zdjęcia. Obecnie często rekomendowana jest również koherentna tomografia (OCT)6.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka rozwinięcia jaskry, lekarz sprawdzi także peryferyjne pole widzenia. W ramach badania będzie Ci wyświetlał punkty w różnych częściach pola widzenia i poprosi Cię o reakcję za każdym razem, gdy je zaobserwujesz7.

PAMIĘTAJ

Wysokiego ciśnienia w oku nie należy ignorować, ponieważ nieleczone może dać początek jaskrze, która jest znacznie poważniejszą przypadłością. Na szczęście taka sytuacja statystycznie dotyczy tylko 1 na 10 osób cierpiących na nadciśnienie oczne.

Czytaj też: Zwyrodnienie plamki żółtej – co to jest i jak je leczyć?

Nadciśnienie oczne – leczenie

Jeśli zdiagnozowano u ciebie podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, podczas regularnych wizyt okulista będzie wykonywał badania, które umożliwią wykrycie jaskry na wczesnym etapie. Dzięki temu chorobę można skuteczniej leczyć6.

W przypadku bardzo wysokiego ciśnienia w oku lub jeśli ryzyko rozwoju jaskry jest duże6, lekarz może przepisać krople, które obniżą ciśnienie wewnątrzgałkowe. Może także skierować pacjenta na zabieg laserowy, aby oko lepiej odprowadzało nadmiar cieczy6.

 

Źródła:

1 https://www.college-optometrists.org/guidance/clinical-management-guidelines/ocular-hypertension-oht-.html

2 https://www.webmd.com/eye-health/occular-hypertension

3 https://www.bausch.com/your-eye-concerns/diseases-and-disorders/ocular-hypertension

4 https://www.nhs.uk/conditions/glaucoma

5 https://www.webmd.com/eye-health/what-is-tonometry

6 https://glaucoma.uk/ocular-hypertension/

7 https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/visual-field-testing

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!