Soczewki a recepta

Informacja na temat soczewek

Gdzie mogę znaleźć parametry moich soczewek?

Dane mogą Państwo znaleźć na recepcie, opakowaniu z soczewkami albo na pojedynczych blistrach (listkach) soczewek. Jeśli nie masz żadnego z wyżej wymienionych, skontaktuj się ze swoim okulistą lub odwiedź jedne z ponad 160 salonów Vision Express w całej Polsce.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z odczytaniem recepty, możesz skontaktować się z nami droga mailowa pisząc na sklep@visionexpress.pl bądź telefonicznie dzwoniąc pod numer 801 909 900. Nasz dział obsługi klienta dysponuje duża wiedza i z przyjemnością udzieli Ci pomocy.

Co powinno się znajdować na recepcie na soczewki?

Recepta na soczewki powinna zawierać od 3 do 7 wartości, w zależności od Twoich wymagań. Na większości recept znajdą się 3 wartości; moc (sfera SPH), krzywizna (BC) i średnica (D). Jednakże niektóre recepty będą zawierać dodatkowo cztery inne wartości spełniające wymogi soczewek dla astygmatyzmu i/lub multifokalnych. Te dodatkowe wartości to cylinder (CYL), oś, Dodatkowa Moc (ADD) i dominacja. Tabelka poniżej określa co znaczą poszczególne wartości:

SPH- Moc: to siła korekcji wzroku z bliska lub z daleka, jakiej potrzebujesz. Będzie miała wartość dodatnią (dalekowzroczność) , ujemną (krótkowzroczność) lub zerową (0.00, siła niepotrzebna, może być też określona słowem ‘Plano’).
Dia/D- Średnica: to szerokość oka lub soczewki, mierzona w milimetrach.
BC- Krzywizna: to wartość ta obrazuje uwypuklenie/skrzywienie tylu soczewki. Najczęściej spotykane wartości to od 8.3 do 9.0mm.
CYL- Cylinder: wartość cylindra przedstawia jak duży astygmatyzm masz. Im wyższa liczba tym większy astygmatyzm.
Axis- oś: przedstawia kąt wzdłuż którego soczewki mają korygować astygmatyzm.
ADD- Addycja/Dodatek: dodatkowa siła  Obrazuje dodatkowy stopień powiększenia, potrzebny do widoczności z bardzo bliskiej odległości.
Dominacja- Typ progresywny: wskazuje, które oko spełnia potrzeby dalekowzroczności, a które bliskowzroczności.

Jak często powinienem badać swój wzrok pod kontem soczewek kontaktowych?

Radzimy by przynajmniej raz na rok badać swój wzrok.

Co oznaczają słowa „Toryczne” lub „na Astygmatyzm”?

Soczewki toryczne i na astygmatyzm troszczą się o oczy tych, którzy mają astygmatyzm, co oznacza, że rogówka nie jest zupełnie sferyczna „nie jest wycinkiem kuli”. Zamiast tego rogówka ma kształt tylnej strony łyżki, będąc podłużną z jednej strony. To powoduje rozmazaną widoczność, gdyż oko nie może wystarczająco mocno skoncentrować światła na siatkówce oka. Soczewki toryczne niwelują tą wadę.

Dlaczego przepisano mi określoną markę soczewek?

Twoja recepta będzie zawierać markę soczewek, które zdaniem Twojego okulisty będą najlepiej pasowały do Twojej wady i z reguły będą to soczewki, które najbardziej pasują do kształtu Twoich oczu i wszelkich innych wymagań. Ponieważ każdy ma inny kształt oczu możliwe jest, że niektóre soczewki będą wygodniejsze niż inne. W salonach Vision Express dobierzemy Tobie takie soczewki, które będą najlepiej odpowiadały Twojej wadzie wzroku.

Noszę miesięczne soczewki kontaktowe, a chciałbym spróbować soczewek dziennych (lub odwrotnie).

Twój okulista rozważy, które soczewki Tobie przepisać– czy miesięczne czy dzienne, w zależności od Twoich wymagań. Nie zawsze możliwe jest aby zamienić soczewki miesięczne na dzienne bądź odwrotnie, gdyż oczy niektórych pacjentów mogą nie pasować do innych rodzajów soczewek. Jeżeli chcesz zmienić rodzaj soczewek które nosisz, zalecamy skonsultować się z naszymi ekspertami.

Mój wzrok nie jest tak ostry jak dawniej, czy powinienem zmienić moc soczewek?

Jeśli czujesz, że Twoja wada uległa zmianie, a termin badania okresowego jeszcze nie nadszedł, zalecamy udanie się do okulisty, który udzieli Ci porady. Proszę pamiętać, że bardzo ważne jest, aby regularnie badać wzrok. Nosząc nieodpowiednie soczewki możesz  nadwyrężyć swój wzrok.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!