Wady refrakcji – na czym polegają?

Rozmazane, podwójne widzenie, niemożność odpowiedniego skupienia wzroku na obiektach, mrużenie oczu – to przykładowe objawy wad refrakcji. Co się kryje pod tym pojęciem, jakie są najczęstsze wady refrakcji oka i jak przebiega ich korygowanie? Wyjaśnienie znajdziesz w tym artykule.

Z tekstu dowiesz się:

  • Co oznacza termin refrakcja oka i jakie są najczęstsze wady refrakcji?
  • Jak rozpoznać, czy możesz mieć wadę refrakcji oka?
  • Skąd się biorą tego rodzaju problemy?
  • Jak wygląda diagnozowanie i korygowanie wady refrakcji?

Soczewki sferyczne – dla kogo są przeznaczone i jak działają?

Refrakcja oka i jej wady

Tajemniczo brzmiący termin „refrakcja” to nic innego jak załamanie światła. Gdy wpada ono do ludzkiego oka, zostaje skupione poprzez jego układ optyczny i trafia na siatkówkę – dzięki temu widzimy obraz. Jeśli w tym mechanizmie wystąpią jakieś zaburzenia, wtedy mówimy o wadach refrakcji oczu.

Wady refrakcji są dość powszechne. Mogą one być spowodowane np. nieregularnym kształtem rogówki oka, który sprawia, że światło nie dociera na siatkówkę w prawidłowy sposób. Wówczas siatkówka, czyli tkanka znajdująca się na tylnej powierzchni oka i odpowiadająca za przejmowanie sygnałów świetlnych, nie otrzymuje wyraźnego obrazu. Skutkuje to rozmazanym, zamglonym widzeniem.

Zobacz też: Cierpisz na astygmatyzm? Wybierz soczewki toryczne!

Wady refrakcji – objawy

Osoby z wadami refrakcji często skarżą się na następujące objawy:

  • rozmazane widzenie,
  • podwójne widzenie,
  • oślepianie przez jasne światła,
  • mrużenie oczu,
  • bóle głowy, migreny,
  • przemęczenie i zmęczenie oczu,
  • trudności z koncentracją wzroku, również podczas czytania.

Jeśli odczuwasz któreś z nich, umów się na badanie wzroku. Niekorygowana wada refrakcji może prowadzić do trwałych problemów z widzeniem i trudności w skupieniu wzroku.

Przyczyny wad refrakcji

Wady refrakcji oczu mogą mieć różne podłoże. Poniżej podajemy niektóre przyczyny ich występowania.

  • Długość gałki ocznej – jeśli gałka oczna jest za długa lub za krótka, może to sprawić, że promienie światła nie będą prawidłowo docierać do siatkówki.
  • Nieregularny kształt rogówki – gałka oczna jest naturalnie zakrzywiona, ale jeśli rogówka (przezroczysta zewnętrzna warstwa oka) nie ma symetrycznego kształtu, skutkuje to nieprawidłowym skupieniem promieni światła na siatkówce. Kiedy do siatkówki przenikają niewystarczające sygnały świetlne, nie jest ona w stanie przekazywać ich dalej – to powoduje zaburzenia widzenia.
  • Wiek soczewki – z wiekiem w obrębie soczewki oka dochodzi do zmian, które wpływają na utratę akomodacji oka. W naturalnym procesie starzenia zanika możliwość widzenia wyraźnie w bliskich odległościach.

Wady refrakcji – wykrywanie i korekcja

Wady refrakcji mogą pojawiać się u osób w każdym wieku. Niektóre z nich, jak np. krótkowzroczność, mogą wystąpić już w dzieciństwie, podczas gdy inne, takie jak prezbiopia, są charakterystyczne dla pacjentów po 40. roku życia.

Na szczęście radzenie sobie z wadami refrakcji może być całkiem proste. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy opisane w tym artykule, umów się na wizytę do okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku, a następnie zdecyduje o ewentualnym sposobie korekcji lub leczenia. Najprawdopodobniej będą to po prostu okulary lub soczewki kontaktowe. Obecnie istnieje również możliwość chirurgicznej korekcji wad refrakcji.

Najważniejsze w dbaniu o wzrok jest jego regularne badanie, które pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych wad i zastosowanie odpowiedniej korekcji. Prawidłowe korygowanie wady wzroku ma na celu usprawnienie całego procesu widzenia i hamowanie jej dalszej progresji.

Przeczytaj też: Wiek a wzrok – jak dbać o oczy w każdym wieku?

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!