Retinopatia cukrzycowa – co to jest i jak się ją leczy?

Retinopatie to choroby siatkówki oka. Choroby siatkówki są bardzo zróżnicowane. Przykładowo: retinopatia wcześniaków, czy zwyrodnienie barwnikowe siatkówki to zupełnie różne jednostki chorobowe. Jedną z częściej spotykanych chorób siatkówki jest retinopatia cukrzycowa. Przeczytaj: na czym polega, jak może się objawiać, jakie są metody leczenia, a przede wszystkim: jak jej zapobiegać?

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega retinopatia cukrzycowa?
  • Co to jest retinopatia proliferacyjna i nieproliferacyjna?
  • Jak może się objawiać retinopatia cukrzycowa?
  • W jaki sposób można leczyć retinopatię cukrzycową?
  • Jak zapobiegać rozwojowi retinopatii?

Retinopatia cukrzycowa

Najczęściej występujący rodzaj retinopatii jest związany z cukrzycą. Może się pojawić u osób cierpiących zarówno na typ 1, jak i 2 tej choroby. Naczynia krwionośne siatkówki ulegają wówczas uszkodzeniu, które spowodowane jest długo utrzymującym się wysokim stężeniem glukozy we krwi. Uszkodzenie naczyń może powodować niedotlenienie siatkówki, krwotoki do siatkówki i ciała szklistego, proliferacje naczyniowe. Skutkiem tych patologii jest upośledzenie funkcji siatkówki.

Retinopatia proliferacyjna I nieproliferacyjna

Pierwszym stadium retinopatii cukrzycowej jest retinopatia cukrzycowa nieproliferacyjna. W tym stadium choroby pacjent nie odczuwa żadnych objawów. W badaniu dna oka można zaobserwować mikrotętniaki/mikroaneuryzmaty, czyli poszerzenia ścian naczyń krwionośnych w kształcie drobnych kulek. W tym stadium retinopatii może również wystąpić obrzęk plamki. Dochodzi do niego, gdy składniki krwi przeciekają przez osłabioną ścianę naczyń krwionośnych do siatkówki rejonu plamkowego. W tym stadium choroby pacjent może zacząć już odczuwać pogorszenie widzenia.

O stadium przedproliferacyjnym mówimy wtedy, kiedy w dnie oka widoczne są rozległe zmiany naczyniowe, ale jeszcze nie o charakterze proliferacji. Istotą retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej jest tworzenie nieprawidłowych naczyń, tak zwanych neowaskularyzacji. Nowo powstałe naczynia są kruche, różnią się wyglądem od prawidłowych naczyń. Można powiedzieć, że są „niepełnowartościowe”. Nieleczona retinopatia proliferacyjna może doprowadzić do poważnych powikłań, jak na przykład: masywne krwotoki do komory ciała szklistego, trakcyjne odwarstwienie siatkówki.

Retinopatia cukrzycowa – leczenie

Pacjenci z rozpoznaną cukrzycą powinni mieć co roku oglądane dno oka po rozszerzeniu źrenic przez okulistę, aby wychwycić moment, w którym potrzebne będzie leczenie. Jego przebieg zależy od stadium retinopatii cukrzycowej. Zabiegi laserowe wykonuje się w trybie ambulatoryjnym (czyli w poradni okulistycznej, wykonanie takiego zabiegu nie wymaga przyjęcia do oddziału szpitalnego), za pomocą specjalnego lasera siatkówkowego. Zabieg nie jest bolesny, ale wymaga rozszerzenia źrenicy kroplami oraz znieczulenia miejscowego, gdyż używa się do niego specjalnej soczewki, która ma bezpośredni kontakt z gałką oczną.

Retinopatia cukrzycowa z obrzękiem plamki może wymagać leczenia za pomocą iniekcji doszklistkowych, czyli leków podawanych bezpośrednio do komory ciała szklistego.

Retinopatia cukrzycowa – jak nie dopuścić do jej rozwoju?

Regularne badania oczu mogą pomóc wcześnie wykryć oznaki choroby oraz umożliwiają rozpoczęcie leczenia retinopatii cukrzycowej, zanim dojdzie do uszkodzenia wzroku. Jeśli należysz do grona osób, którym zagraża retinopatia cukrzycowa, warto zwrócić uwagę na poniżej wymienione sposoby jej zapobiegania. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zadbać o profilaktykę oczu, niż później zmagać się z leczeniem zmian!

  • Lecz cukrzycę! Warunkiem sine qua non uniknięcia retinopatii cukrzycowej jest odpowiednie leczenie cukrzycy. Wiąże się to z włączeniem do trybu życia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, która będzie obniżała wysokie stężenie glukozy we krwi (np. chodzenie czy jogging przez min. 30 minut każdego dnia), stosowaniem zaleconych leków, regularnymi badaniami kontrolnymi.
  • Kontroluj poziom glukozy we krwi. Przy wysokim poziomie cukru we krwi rośnie ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej. Dlatego osobom chorym zaleca się noszenie przy sobie glukometru. Obserwuj poziom glukozy we krwi oraz prowadź zbilansowaną i zdrową dietę.
  • Zadbaj o odpowiednie ciśnienie krwi i właściwy poziom cholesterolu. Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi i prawidłowego poziomu cholesterolu jest zdrowy tryb życia!

Jeśli chcesz się upewnić, czy nie cierpisz na tę chorobę, umów się na badanie dna oka w salonie Vision Express. W niektórych z naszych placówek oferujemy też badanie OPTISKAN, które wspiera postawienie rzetelnej diagnozy!

 

Przeczytaj też:

Czym jest zaćma (katarakta) i w jaki sposób powstaje?

Jaskra – co to jest i jak się leczy?

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!