Jęczmień na oku – sprawdź, jak sobie z nim poradzić

Jęczmień to charakterystyczna zmiana powiekowa. Powstaje, gdy w mieszku włosowym, z którego wyrasta rzęsa, lub w jednym z gruczołów łojowych na powiece zacznie rozwijać się infekcja bądź dojdzie do zapalenia¹. Zwykle w pierwszej kolejności pojawia się niewielka, żółta kropka z zaczerwienioną i spuchniętą otoczką². Podpowiadamy, jak możesz zapobiegać występowaniu jęczmienia, a także co robić, żeby się go pozbyć, kiedy już się pojawi.

Z artykułu dowiesz się:

Jęczmień na oku

  • Jak wygląda jęczmień i jakie są jego charakterystyczne symptomy?
  • Co sprawia, że na powiece tworzą się jęczmienie?
  • Jak zapobiegać występowaniu jęczmienia przy noszeniu maseczki w pandemii?
  • Jak wyleczyć jęczmień?

Jęczmień na powiece – symptomy

Jęczmień tworzy się na górnej lub dolnej powiece, po jej zewnętrznej lub wewnętrznej stronie³. Jednoczesne występowanie kilku jęczmieni jest możliwe, ale nie zdarza się często. Przypadłość ta potrafi dotknąć osoby w każdym wieku⁴. Do pierwszych symptomów tworzącego się jęczmienia można zaliczyć zaczerwienienie i bolesność powieki. Osoby z tą dolegliwością odczuwają swędzenie, drapanie lub uczucie ciała obcego w oku, a następnie obserwują zgrubienie/obrzęk w obrębie powieki. Skóra wokół jest tkliwa⁶. Oprócz tego oko może łzawić lub być wrażliwe na światło nieco bardziej niż zwykle.

Mimo, że pojawienie się jęczmienia może powodować łzawienie lub zaczerwienie, w większości przypadków nie wpływa na jakość widzenia⁷. Jeśli zmiana dotyczy całej powieki, a nie pojedynczego, zgrubiałego miejsca, wskazuje to na zapalenie brzegów powiek. Gdy zgrubienie pojawia się z dala od linii rzęs, zmiana nie jest bolesna, może być to symptom tzw. gradówki ⁸.

Najczęściej po kilku tygodniach jęczmień samoczynnie pęka, a z jego środka uwalnia się ropa. Kiedy do tego dojdzie, ból ustępuje⁹, a skóra zaczyna się goić. Pamiętaj, że jeśli nie masz pewności, czy dana dolegliwość to na pewno jęczmień, warto zgłosić się do specjalisty. Niezwykle ważne jest też to, aby nie próbować samodzielnie wyciskać jęczmienia¹⁰. Może to pogorszyć przebieg choroby.

Jęczmień na powiece – przyczyny występowania

Przyczyną rozwoju jęczmieni jest infekcja bakteryjna gruczołów łojowych na powiece lub infekcji mieszków włosowych, z których wyrastają rzęsy¹². Należy pamiętać, że jęczmień jest dolegliwością zakaźną, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie zasad higieny, aby nie zarazić nim osób w najbliższym otoczeniu.

Przykładowe sposoby zarażenia się bolesnym jęczmieniem to: stosowanie starych kosmetyków do makijażu oczu, dzielenie się ręcznikiem, tuszem, zalotką lub cieniem do powiek z innymi osobami, brak demakijażu oka przed snem, a także nakładanie soczewek kontaktowych brudnymi rękami. Bardziej podatne na powstawanie jęczmieni są osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie powiek lub problemy skórne (np. trądzik różowaty¹³).

Jęczmień – co robić, aby się nie pojawił?

  1. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, przed założeniem ich zawsze dokładnie umyj ręce.
  2. Staraj się unikać pocierania oczu nieumytymi dłońmi.
  3. Gdy nakładasz kosmetyki do makijażu oczu, zmyj je przed pójściem spać.
  4. Pamiętaj o częstym myciu akcesoriów do makijażu (zalotki do rzęs oraz pędzli).
  5. Jeśli korzystasz z tuszu do rzęs lub eyelinera, nie udostępniaj ich innym osobom.

Jęczmień a koronawirus – jak dbać o higienę twarzy i oczu w dobie pandemii?

Z uwagi na to, że jęczmień może powstawać na skutek infekcji bakteryjnej, ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny okolic oczu i całej twarzy. Niestety w czasie pandemii koronawirusa nieprawidłowe korzystanie z maseczek może przyczyniać się do przenoszenia bakterii wywołujących jęczmień. Oczywiście noszenie maski oraz zakrywanie ust i nosa ma duże znaczenie w zapobieganiu emisji wirusa (i w wielu miejscach jest obowiązkowe), jednak należy pamiętać o tym, aby robić to poprawnie. Oto kilka wskazówek.

  1. Kiedy nakładasz, zdejmujesz lub poprawiasz maseczkę, unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza okolic oczu.
  2. Jeśli korzystasz z jednorazowych maseczek, pamiętaj o ich właściwej utylizacji, a maseczkę wielorazową często pierz w gorącej wodzie.

Jęczmień na powiece – jak leczyć tę dolegliwość?

Jak i czym leczyć jęczmień? Istnieje kilka sposobów na to, by przyspieszyć ten proces lub zmniejszyć ból towarzyszący występowaniu jęczmienia. Gorący kompres, masaż powiek czy leki przeciwbólowe to tylko niektóre z nich. Jeśli jęczmień utrzymuje się długo lub jest to dolegliwość nawracająca, warto  skonsultować się ze specjalistą, który przepisze odpowiednie preparaty¹⁴. Jeśli jęczmień jest bolesny, poproś w aptece o leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak paracetamol czy ibuprofen.

Czy wiesz, że…

Aby zrobić okład na jęczmień, umyj dokładnie ręce. Następnie czysty ręcznik nasącz ciepłą wodą i połóż go na zamkniętych oczach, przytrzymując przez 5-10 minut. Jeśli kompres zbyt szybko traci temperaturę, możesz ponownie zamoczyć ręcznik w ciepłej wodzie. Ciepło zmniejsza opuchliznę i przyspiesza odprowadzanie ropy, a także przyczynia się do pęknięcia jęczmienia, co jest bezpieczniejsze niż próby jego samodzielnego wyciskania.

Jeśli jęczmień nie ma tendencji do zanikania, warto udać się do specjalisty, który pomoże Ci uporać się z tą dolegliwością. Czasami może być potrzebne leczenie zabiegowe. Nie martw się – jeśli okaże się to konieczne, najpewniej odbędzie się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy jęczmień występuje na tle problemów skórnych, takich jak trądzik różowaty, możesz otrzymać receptę np. na leki miejscowe czy doustne, a także preparaty, które mogą pomóc uniknąć jęczmienia w przyszłości.

Źródła:

¹https://www.who.int/docs/default-source/documents/publications/world-vision-report-accessible.pdf?sfvrsn=223f9bf7_2

²˒⁴˒⁶˒⁸˒¹⁰˒¹²˒¹³˒¹⁴˒¹⁵https://www.nhs.uk/conditions/stye/

³https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370090/   

⁵˒⁹https://web.archive.org/web/20100407042355/http://www.medicinenet.com/sty/article.htm#tocc

⁷https://web.archive.org/web/20100307022459/http://www.mayoclinic.com/health/sty/DS00257/DSECTION%3Dsymptoms

¹¹https://web.archive.org/web/20100412081320/http://www.medicinenet.com/sty/page2.htm#tocf

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!