Modny okularnik w biurze – jak dobrać okulary do pracy przy komputerze?
Okulary do pracy biurowej – dla coraz większej ilości osób spędzających kilka godzin dziennie przy komputerze, po prostu konieczność. Jak dobrać okulary do pracy w biurze? Na co zwrócić uwagę, by okulary spełniały należycie swoje funkcje oraz były wygodne? I jak być modnym okularnikiem w korporacji?
Kupując okulary ze szczególnym przeznaczeniem do pracy przy komputerze, warto zadbać o to, by pozwalały one na wygodną pracę. W środowisku biurowym, na okularnika czeka kilka niespodzianek:
· wyższy niż w innych miejscach poziom kurzu w powietrzu (biura należą do najbardziej zanieczyszczonych miejsc! Wynika to z istnienia w biurze wielu powierzchni, które go przyciągają i często – zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach – zbyt suchego powietrza),
· odblaski od monitorów (zwłaszcza szklanych) pogarszające jakość widzenia,
· zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne.
Odpowiednio dobrane szkła, wyposażone w specjalne dodatkowe powłoki (antyrefleksyjną, antyelektromagnetyczną, hydrofobową, antystatyczną) pozwalają zadbać o oczy dzięki poprawie przejrzystości, redukcji odbić, zmniejszeniu przyciągania pyłków przez okulary. Warto w nie zainwestować zarówno dla zdrowia oczu, jak i poprawy jakości widzenia i komfortu pracy.
Praca przy komputerze, to również obciążenie dla oczu spowodowane rzadszym mruganiem, co prowadzi do niedostatecznego nawilżenia oka. Dobrym rozwiązanie jest zatem zaopatrzenie się w pracy w kropelki nawilżające oczy oraz pamiętać o zdrowej dla oczu diecie, bogatej w beta karoten oraz witaminy A, C i E.
Moda biurowa – jakie oprawki dobrać?
Korporacyjna moda jest dość ograniczona – sprowadza się do dress code złożonego z dobrze wyprasowanej koszuli, świetnie skrojonej marynarki i dobranych kolorystycznie butów. Kobiety mają w tym przypadku nieco więcej swobody, ale i tak najlepiej w profesjonalnym środowisku sprawdza się umiar i dyskretna elegancja. Oprawki okularów powinny zatem współgrać z całością noszonego na co dzień stroju. Podstawą dobrze dobranych oprawek jest ich dobór do kształtu twarzy – nie zapominajmy, że okulary to taki sam element budowania wizerunku jak dobrze ścięte włosy czy – w przypadku kobiet – biżuteria. Ciekawą kwestią jest również to, że oprawki mogą wpłynąć na ocenę wieku okularnika. Grubsze oprawki ze stylizowanymi na drewniane wstawkami w zausznikach (modele In Style SX786AS i SX787AS) dodadzą młodemu pracownikowi powagi, a oprawki typu wiedeńskiego (bezramkowe – np. model Lightfly FF48K020) czy półramkowe (np. model In Style AF4802) świetnie sprawdzają się u mężczyzn w średnim wieku, którzy chcą odjąć sobie kilku lat. Poza modnym wyglądem, okulary do pracy biurowej trzeba dobrać również przede wszystkim pod kątem ich użyteczności. Okulary do pracy przy komputerze powinny być lekkie, wytrzymałe i dobrze osadzone – jeśli będą uwierać za uszami lub zsuwać się z nosa, praca w nich będzie męcząca. Dlatego okulary takie należy kupować u profesjonalnych optyków, którzy dopasują zauszniki, nanośniki i całość okularów będzie przede wszystkim wygodna.
Ekstrawagancja w biurze?
Pracownicy nieco bardziej kreatywnych zawodów mogą pozwolić sobie na odrobinę więcej “luzu” i dobór bardziej rzucających się w oczy oprawek. Miłośnikom najbardziej stylowych granatowych garniturów przypadną do gustu oprawki Miki Ninn ATOP165 Blue, a mężczyznom klasycznym, ale chcącym wyjść poza schemat, model Miki Ninn KL6316 z przecieranymi zausznikami.
Okulary dla menedżera
Osoby na wyższych stanowiskach kierowniczych powinny zadbać nie tylko o jakość okularów, ale również ich styl powinien pasować do stanowiska, jakie zajmują. Innymi słowy mówiąc, oprawki powinny być eleganckie, stylowe i profesjonalne. Tak jak dobrze skrojony garnitur i wypucowane buty, świadczą o klasie menedżera.
Do marek, na które menedżer powinien zwrócić uwagę należą Julius i Heritage. Pierwsza z nich, proponuje oprawki w nowoczesnym stylu mody miejskiej, druga zaś sięga do trendów z przeszłości tworząc nawiązujące do lat 60 i 70 współczesne wersje dandysa.