Katar sienny i jego wpływ na oczy

Katar sienny to rodzaj sezonowej alergii, który dotyka około 10-20% populacji Zachodu1. Najbardziej uciążliwa jest wiosną, gdy pyłki wiatropylnych roślin takich jak trawy, drzewa i chwasty mogą dostawać się do oczu, nosa i gardła. Objawy kataru siennego to swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz katar i kichanie.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Katar sienny – co to takiego?
  • Katar sienny – leczenie metodami mechanicznymi
  • Farmakologiczne sposoby na katar sienny

Katar sienny – co to takiego?

Mimo że może wydawać się inaczej, katar sienny to nie tylko katar. Myląca nazwa nawiązuje do panującego w przeszłości przekonania, że wywołuje go zapach siana. Jest to jednak cały zespół objawów, które w różnym natężeniu pojawiają się u różnych osób. Niektórzy muszą mierzyć się z katarem siennym co roku, podczas gdy u innych symptomy z czasem stają się łagodniejsze lub przeciwnie – nasilają się.

Skąd więc bierze się katar sienny? Przyczyny to unoszące się w powietrzu pyłki, które „atakują” nie tylko nos alergika, lecz także jego oczy, które w konsekwencji łzawią, swędzą, są zaczerwienione, obrzmiałe lub opuchnięte. Pod oczami – przede wszystkim u dzieci – mogą pojawić się przebarwienia zwane cieniami alergicznymi3.

Katar sienny najczęściej zdarza się wiosną. Jednak wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj pyłków jesteśmy uczuleni. W krajach zachodnioeuropejskich pyłki drzew pojawiają się zwykle w okresie od marca do maja, trawy pylą między majem a lipcem, a chwasty od końca czerwca do września2. 90% osób cierpiących na katar sienny ma alergię na pyłki traw. Na wysokość ich stężenia w powietrzu wpływa nie tylko pora roku, lecz także pogoda, a najtrudniejsze dla alergików są dni ciepłe i suche.

Objawy kataru siennego

  • Częste kichanie
  • Wodnisty katar
  • Ból głowy i uczucie rozbicia
  • Świąd oraz zaczerwienienie nosa
  • Zaczerwienienie, łzawienie, puchnięcie oczu

Katar sienny – leczenie metodami mechanicznymi

Wszystko, co chroni oczy i nos przed przedostawaniem się do nich pyłków, przeciwdziała katarowi siennemu. Okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne czy soczewki kontaktowe ograniczają liczbę alergenów, która ma szansę dostać się do oczu. Pomóc może także przebywanie w pomieszczeniach przy zamkniętych oknach4. Z kolei wnętrze nosa może ochronić na przykład niewielka ilość wazeliny rozprowadzona wewnątrz nozdrzy i obszaru pod nosem. Sprawdzą się także zatyczki do nosa, które umieszcza się w nozdrzach, aby filtrowały wdychane powietrze, oraz materiałowe lub papierowe maseczki. Ważne jedynie, by dobrze je dopasować.

Jeśli cierpisz na katar sienny, powinieneś szczególne o siebie dbać. Osoby z tą przypadłością mogą być bardziej podatne na inne infekcje zapalne, takie jak egzema, atopowe zapalenie skóry, czy astma1.

Farmakologiczne sposoby na katar sienny

Jeśli chodzi o farmakoterapię, to bardzo popularne są antyhistaminowe tabletki na katar sienny. Możesz kupić je w sklepie lub w aptece bez recepty i zażywać codziennie, aby zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej lub by zminimalizować już występujące objawy. W przypadku małych pacjentów, którzy mogą mieć problemy z połykaniem pastylek, lepiej sprawdzi się lek przeciwalergiczny w formie płynnej. Kilka razy dziennie można sięgnąć także po spray, który pomoże szybko udrożnić zatkany nos.

Jeśli ciężko przechodzisz katar sienny, a tabletki i spraye nie pomagają, lekarz może przepisać silniejszy środek. Środki sterydowe w formie doustnej lub donosowej zaczynają działać po kilku dniach stosowania. Zalecamy, żeby sięgnąć po nie jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu na katar sienny i brać je codziennie w jego trakcie.

Jeszcze jednym sposobem na katar sienny są krople do oczu. Stosuje się je, aby łagodzić symptomy takie jak bolesne, swędzące, zaczerwienione, suche lub nabiegłe krwią oczy. Występują one w dwóch rodzajach. Krople z kromoglikanem sodowym działają prewencyjnie, z kolei te antyhistaminowe przynoszą ulgę podrażnionym na skutek alergii oczom. Nie należy ich jednak stosować, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Na rynku dostępne są także łagodzące i nawilżające krople do oczu, które nie hamują reakcji alergicznej, ale łagodzą jej objawy. Takie leki na katar sienny można stosować łącznie z metodami mechanicznymi i terapiami leczniczymi.

Alergia i katar sienny – inne sposoby leczenia

Aby złagodzić ból i swędzenie oczu, warto wypróbować ciekłe maści do oczu. Kupisz je w aptece, a dokładną instrukcję stosowania znajdziesz w ulotce. W czystym naczyniu sporządź roztwór, a następnie wlej go do oka, tak by maść wypełniła całą gałkę oczną. Specyfik złagodzi swędzenie i dyskomfort, schłodzi twarz, przynosząc ulgę. Warto oprzeć się pokusie pocierania oczu, ponieważ to tylko pogorszy ten stan.

Źródła:

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4324099/

2 https://www.allergyuk.org/information-and-advice/conditions-and-symptoms/11-hay-fever-allergic-rhinitis

3 Marks, MB (November 5, 1966). „Allergic shiners. Dark circles under the eyes in children”. The Journal of Clinical Pediatrics. 11 (5): 665–658.

4 https://www.nhs.uk/conditions/hay-fever/

 

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!