Zapalenie brzegów powiek i leczenie
Zapalenie brzegów powiek to przypadłość, która jest spowodowana infekcją bakteryjną, łojotokiem bądź zaburzeniami czynności gruczołów powiekowych. Zwykle nie ma poważnego charakteru, ale znacząco obniża komfort widzenia, bywa bolesna i nieprzyjemna. Dlatego przede wszystkim warto nie dopuszczać do tego, by w ogóle się pojawiła. Jeśli zaś masz już zapalenie brzegów powiek, leczenie naturalne lub leki przepisane przez lekarza pomogą Ci szybko uporać się z problemem.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Zapalenie brzegów powiek – objawy
- Zapalenie brzegu powiek – przyczyny
- Zapalenie brzegów powiek – leczenie naturalne i zapobieganie
- Zapalenie brzegów powiek – leki bez recepty
Zapalenie brzegów powiek – objawy
Zapalenie brzegów powiek to przypadłość, w wyniku której powieki mogą być zaczerwienione, opuchnięte, bolesne lub podrażnione. Bywa też, że ropieją. Ponadto skóra wokół oczu może się łuszczyć. Przy zapalenie brzegów powiek dochodzi też czasem do swędzenia oczu czy ich łzawienia.
Ponadto niektórzy odczuwają suchość oczu lub ich nadwrażliwość na światło. Wszystko to może doprowadzić do pogorszenia ostrości widzenia – staje się ono zamglone, niewyraźne. Niektórzy skarżą się też na uczucie ciała obcego w oku1.
Zapalenie brzegu powiek – przyczyny
Zapalenie brzegu powiek może rozwijać się na skutek infekcji bakteryjnej, nieprawidłowej czynności gruczołów powiekowych bądź stanowić kombinację tych przyczyn. Dotyka ona miejsce, z którego wyrastają rzęsy. Występowanie bakterii na skórze – w tym w okolicach powiek – to zjawisko normalne, jednak nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na ich obecność może prowadzić do rozwoju takiej infekcji1. Skłonność do zapalenia powiek rośnie też u osób cierpiących na takie przypadłości jak łupież czy trądzik różowaty. Łuszcząca się skóra może bowiem blokować gruczoły łojowe na powiece1.
Czytaj także: Jak działa oko i jak je chronić?
Na szczęście jednak zapalenie brzegów powiek nie stanowi powodu do zmartwień2, zwykle nie ma poważnego charakteru1 i ustępuje samoczynnie w ciągu kilku tygodni. Warto jednak wiedzieć, że może ono prowadzić do występowania innych problemów z oczami – takich jak jęczmień2 lub zapalenie spojówek2. Wpływa także czasem na ostrość widzenia lub powoduje suchość oczu, a także może doprowadzić do wypadania rzęs1. Jeśli więc podejrzewasz u siebie zapalenie brzegów powiek, warto skonsultować się ze specjalistą. Lekarz zbada oko oraz powiekę, po czym określi, czy faktycznie cierpisz na zapalenie brzegów powiek, i zaleci najlepszy sposób leczenia.
Zapalenie brzegów powiek – leczenie naturalne i zapobieganie
Zapalenie brzegów powiek częściej występuje u osób, które w przeszłości zmagały się z tym schorzeniem, dlatego tak ważna jest codzienna higiena oczu1. Pomaga to zapobiegać problemom, ponieważ dzięki właściwej pielęgnacji zmniejszasz ilość bakterii, które prowadzą do rozwoju infekcji. Zanim przystąpisz do oczyszczania okolic oczu, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk. Następnie namocz szmatkę lub wacik w ciepłej wodzie i ogrzej za jego pomocą powieki. Kolejnym etapem jest masaż powiek, następnie oczyszczenie ich brzegów wacikiem z dodatkiem łagodnego środka – np. szamponu dla dzieci. Możesz też skorzystać ze specjalnych preparatów do higieny brzegów powiek.
Zobacz również: Zmęczone oczy – jakie mogą być przyczyny i jak dbać o wzrok?
Ponadto jeśli nosisz makijaż, zawsze pamiętaj, aby dokładnie zmyć go przed snem3. Nie nakładaj eyelinera wewnątrz powieki3. Postaraj się też nie dzielić swoimi kosmetykami z innymi, żeby nie roznosić bakterii. Jeśli w przeszłości wystąpiło u Ciebie zapalenie brzegów powiek, nie korzystaj z kosmetyków do makijażu oczu stosowanych przed infekcją lub w jej trakcie. Może to bowiem doprowadzić to do ponownego zakażenia3. Najlepiej jest po prostu pozbyć się starych preparatów i zastąpić je nowymi.
Linkowanie: Świąd oczu
Jeśli już cierpisz na zapalenie brzegów powiek, skutecznym domowym, naturalnym sposobem na złagodzenie objawów jest ciepły okład, np. z ręcznika nasączonego ciepłą wodą3. Przytrzymaj kompres na oku przez kilka minut, aby złagodzić dyskomfort i zmiękczyć miejsca, w których nagromadziła się ropa. Jeśli ręcznik zbyt szybko traci temperaturę, namocz go ponownie w letniej wodzie i przyłóż do powieki4. Następnie powtórz te czynności na drugim oku – pamiętaj tylko, by użyć czystego kompresu, tak aby zapobiegać roznoszeniu infekcji.
Zapalenie brzegów powiek – leki bez recepty i na receptę
Jak już wspomnieliśmy, jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie brzegów powiek, a dolegliwości nie przechodzą dzięki naturalnym, domowym metodom – należy umówić się na wizytę do okulisty lub optometrysty. Specjalista zbada oko i powiekę przy pomocy jasnego światła i specjalistycznego przyrządu powiększającego, zwanego lampą szczelinową1. Ponadto doradzi, czy w ramach terapii należy zastosować leki.
Czytaj także: Badanie wzroku
Jeśli zapalenie brzegów powiek nie ustępuje i ma poważny charakter, konieczne może być sięgnięcie po przepisany przez lekarza antybiotyk w formie kropli, maści lub tabletek – co pomoże skutecznie wyleczyć infekcję2. Bywa też, że specjalista zaleca sterydowe krople do oczu, które pozwalają ograniczyć reakcję zapalną4. W trakcie terapii zapalenia brzegów powiek rekomenduje się rezygnację z noszenia soczewek kontaktowych, ponieważ mogą dodatkowo zaognić infekcję2.
Źródła