Ciekawe fakty o oczach
Oczy są najważniejszym zmysłem człowieka. To dzięki nim wiemy, jak wygląda świat i potrafimy się w nim odnaleźć. Jednak sposób ich funkcjonowania oraz ich możliwości nawet dziś nie są w pełni znane. Ludzie starają się rozwikłać wszelkie tajemnice związane z okiem człowieka, ale nadal jest wiele do zbadania w tym zakresie. Jakie znane i nieznane możliwości ludzkich oczu ciągle nas zadziwiają?
Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka
Oszacowano, że około 80% informacji trafia do mózgu dzięki oczom. Tam obraz przetwarzany jest właśnie na informację, która jest przechowywana i wykorzystywana w odpowiednim czasie. Co ciekawe, osoby, które utraciły wzrok, dalej „widzą” w czasie snu. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu obrazów w pamięci oraz umiejętności kreacji „nowego filmu” na podstawie wcześniej zapamiętanych informacji dostarczonych przez wzrok. Osobom, które urodziły się niewidome, nie zdarza się to, ponieważ mózg nigdy nie otrzymał od narządu wzroku żadnych obrazów, które mógłby przetworzyć, zapamiętać, a potem wykorzystać.
„Do góry nogami”
Obraz powstający na siatkówce oka pojawia się tam odwrócony i pomniejszony. Następnie jest korygowany i przetwarzany na informację przez mózg, dzięki czemu jesteśmy w stanie odczytać go poprawnie
Rozszerzanie i zwężanie się źrenic
Źrenica oka reaguje na światło. Zwęża się, gdy wokół jest bardzo jasno, i rozszerza w ciemnościach. Jednak nie tylko w takich sytuacjach zmienia się jej wielkość. W wielu momentach, gdy do głosu dochodzą emocje, zdradzić je może właśnie źrenica oka, która rozszerza się, jeśli odczuwamy strach, radość, miłość czy wzruszenie. Co ciekawe, źrenica zmniejsza swoją średnicę, gdy człowiek czuje się niekomfortowo, będąc mocno zdegustowany otoczeniem.
Kolory i odcienie
Umieszczone w siatkówce oka fotoreceptory umożliwiają człowiekowi rozpoznanie 160 kolorów oraz około 600 000 ich odcieni. Statystycznie jeden na dwunastu mężczyzn jest daltonistą i zupełnie nie rozróżnia lub potrafi zidentyfikować tylko kilka kolorów.
Mrugamy co kilka sekund
Obliczono, że dorosły człowiek mruga od 12 do 17 razy na minutę. Bawiąc się w kolejne wyliczanki, wiemy również, że, sumując czas, w którym powieki są opuszczone podczas mrugania, oczy pozostają zamknięte przez 9 dni w roku. Co ciekawe, noworodki mrugają znacznie rzadziej, bo do 4 razy na minutę.
Opaska na oku pirata
Oko musi dostosowywać się do ilości światła wokół niego. Często zdarza się, że gdy wchodzimy z jasnego pomieszczenia do ciemnego, musimy chwilę odczekać, zanim oko przystosuje się i rozpozna sprzęty oraz przedmioty. Podobnie jest w sytuacji, gdy z ciemnego wnętrza przechodzimy do jasnego. Z tego właśnie powodu piraci mieli opaskę na jednym oku. Zakrywała ona bowiem zwykle… zdrowe oko, umożliwiając szybkie dostosowanie się do zmiennych warunków oświetlenia. Pirat, schodząc pod pokład, gdzie brakowało światła, przesuwał opaskę na wcześniej odsłonięte oko. Dzięki tej sztuczce nie tracił nawet sekundy na przyzwyczajenie wzroku do zmiany stopnia natężenia oświetlenia.
Oczy nie muszą odpoczywać
Ludzkie oko może spełniać swoje funkcje bez odpoczynku. Jednak mięśnie, które są odpowiedzialne za ruchy gałki ocznej oraz powieki, potrzebują wytchnienia. Jeżeli są zmęczone, ludzie odczuwają wielki dyskomfort i mogą nasilać się objawy utrudniające dobre widzenie. Oczy zaczynają piec, łzawić albo pojawia się wrażenie „ciężkich powiek” a nawet ból głowy. To znak, że czas na relaks.