Blefarospazm (kurcz powiek)
Dystonia ogniskowa: kurcz powiek – co to jest?
Kurcz powiek przejawia się mimowolnym mruganiem, drganiem oczu lub innymi niekontrolowanymi ruchami w obrębie tej części aparatu ochronnego oka. Na szczęście nie wpływa to bezpośrednio na oczy, choć oczywiście może się zdarzyć, że widzenie nieco się pogorszy poprzez trudności z prawidłowym otwieraniem powieki. Sprawdź zatem, jak można leczyć tzw. dystonię oczną.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym są kurcze powiek?
- Drganie powieki oka a kurcze powiek – czy to ta sama dolegliwość?
- Jakie są przyczyny kurczu powiek?
- Kurcz oka – jak można walczyć z tą dolegliwością niemedycznymi sposobami?
Skurcz mięśnia okrężnego oka – co to takiego?
Kurcz powiek jest jedną z najczęściej występujących postaci dystonii, która polega na występowaniu niezależnych od woli skurczów mięśni. Jeśli męczą Cię takie mimowolne kurcze powiek, z pewnością warto skonsultować się ze specjalistą. Nawet jeśli ta dolegliwość powoduje jedynie niewielki dyskomfort lub rozdrażnienie, nieleczone objawy mogą nasilić się do takiego stopnia, że niektóre czynności (np. prowadzenie samochodu czy praca) będą dla Ciebie niemożliwe, a kurcze wpłyną na jakość codziennego życia.
Kurcz powiek zazwyczaj rozwija się stopniowo. Na początku pojawiają się niewielkie objawy, które mogą się nasilać z dnia na dzień. Dotyczą one zazwyczaj jednego oka, choć z czasem – wraz z nasilaniem się dolegliwości – zaczynają obejmować też drugie oko. Poznaj główne objawy i przyczyny kurczu powiek!
Kurcze powiek – najczęstsze objawy
- Wzmożone i/lub ciągłe mruganie
- Drganie oczu i drganie pod oczami
- Nadwrażliwość na światło
- Mrużenie oczu
- Ciężkość powiek
- Wzmożone napięcie mięśni wokół oczu.
Czy drganie powieki oka oznacza kurcz powiek?
Niekoniecznie. Kurcz powiek jest rzadką dolegliwością, a w przypadku drgania prawej lub lewej powieki przyczyn może być wiele. Drganie powiek wywołują m.in.:
- nadmiar kofeiny,
- za długie korzystanie z urządzeń ekranowych,
- zmęczenie lub długotrwały stres.
Powyższe czynniki mogą oczywiście pogorszyć stan osoby cierpiącej na kurcz powiek. Osoba zmagająca się z tą dolegliwością, może nabawić się silnego i długotrwałego drgania powiek, zwłaszcza jeśli nie jest leczona.
Kurcz powiek – przyczyny i diagnozowanie
Dokładna przyczyna kurczu powiek nie jest znana, jednak lekarze wierzą, że może on być spowodowany m.in. różnymi czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Dolegliwość ta zwykle częściej dotyka kobiety – zazwyczaj w wieku od około 40. do 60. roku życia.
Jeśli sądzisz, że cierpisz na kurcz powiek, umów się na wizytę w celu uzyskania diagnozy. Zalecane jest to, jeśli powieki drgają nieustannie przez kilka tygodni, jeśli oczy zamykają się podczas drgania powiek lub gdy także inne części twarzy zaczęły drgać. Specjalista wówczas przeprowadza wywiad oraz wykonuje badanie fizykalne w celu poszukiwania diagnozy i rozpoznania przyczyn zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości.
Kurcz powiek – leczenie
Chociaż nie istnieje lekarstwo na kurcz powiek i nie ma sposobu, aby mu zapobiegać, istnieją metody leczenia objawowego, które pomagają złagodzić objawy i ułatwiają radzenie sobie z postępującą dolegliwością.
- Zastrzyki z botoksu – to główna metoda leczenia. Iniekcje tymczasowo osłabiają mięśnie powiek, które powodują skurcze. Zastrzyki zaczynają działać po około dwóch dniach, a efekt utrzymuje się zwykle do trzech miesięcy.
- Leki doustne – preparaty blokujące mimowolne ruchy mięśni. Są one skuteczne dla niewielkiej grupy osób.
- Operacja – w bardzo rzadkich i skrajnych przypadkach leczenie może obejmować zabieg chirurgiczny w celu powstrzymania nadaktywności mięśnia oka.
Drganie oczu: czy istnieją niemedyczne sposoby leczenia kurczu oka?
Możliwe jest radzenie sobie z niektórymi objawami kurczu powiek za pomocą kilku prostych sposobów. Oto kilka z nich.
- W przypadku wrażliwości na światło noszenie okularów przeciwsłonecznych zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz może przynieść ulgę.
- Krople mogą pomóc w przypadku suchości oczu.
- Rozmawianie, gwizdanie, śpiewanie lub inne czynności, które związane są z napinaniem mięśni twarzy, czasami tymczasowo łagodzą objawy.
- Podobnie działa spacerowanie i odpoczynek, które relaksują mięśnie twarzy.
- Pomocna może być również zmiana stylu życia (np. zminimalizowanie stresu, zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu i zmniejszenie ilości kofeiny w diecie).
Należy jednak pamiętać, że te propozycje nie mogą zastąpić oficjalnych zabiegów medycznych. W razie pytań lub wątpliwości, zawsze najlepiej skontaktować się ze specjalistą.