Dowiedz się więcej o soczewkach

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

Tym, którzy używają już soczewek nie trzeba zachwalać ich zalet. Dla tych, którzy jeszcze nie spróbowali warto je wymienić. Zmieniły życie milionom ludzi!

 • Są wygodne w noszeniu i łatwe w używaniu. Ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji szybko się nauczysz.
 • Zapewniają swobodę podczas imprez, uprawiania sportów oraz innych aktywności życiowych.
 • Dzięki nim możesz cieszyć się szerokim polem ostrego widzenia. Jest to szczególnie ważne w czasie prowadzenia samochodu, gdy czasem ułamki sekund decydują o skutecznej reakcji i nie ma czasu na ruch całej głowy, a musi wystarczyć tylko ruch gałek ocznych. Soczewki w takiej sytuacji sprawdzą się lepiej niż okulary.
 • Nie parują, są skuteczne w czasie deszczu i w czasie słońca, kiedy umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych.
 • Są idealnym uzupełnienie okularów. Tych obu form korekcji wzroku możesz używać wymiennie. Na przykład w dniu, którym uprawiasz sport, zakładasz soczewki jednodniowe, a po zakończeniu ćwiczeń wyrzucasz je i zakładasz okulary. W inne dni możesz nosić soczewki kontaktowe do wielokrotnego użytku. Warunkiem jest to, aby zarówno soczewki jednodniowe jak i te do wielokrotnego użytku zostały dopasowane przez specjalistę.
Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Zacznijmy od tego, że soczewki skonstruowane są w ten sposób aby ich używanie było łatwe i nie szkodliwe dla oczu. Jednak ze względu na to, iż mają bezpośredni kontakt z tkankami oka, musisz nauczyć się kilku zasad bezpieczeństwa.

 • Przede wszystkim używaj soczewek tylko po profesjonalnym ich dobraniu przez okulistę.
 • Stosuj się do zaleceń specjalisty i producenta dotyczących bezpiecznego użytkowania: odpowiednia higiena, przestrzeganie okresów wymiany.
 • Kupuj soczewki w miejscach sprzedaży gwarantujących ich oryginalność i termin ważności.
 • Za najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla oczu, okuliści uważają soczewki kontaktowe, które łączą w sobie krótki czas noszenia jednej pary soczewek i najlepsze cechy materiału.
Na czym polega proces dopasowania soczewek kontaktowych?

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych to podstawa, jeśli chcesz czuć się komfortowo. Nie każde soczewki kontaktowe są takie same, różnią się one wieloma parametrami – nie tylko mocą, ale także średnicą lub krzywizną. Przy doborze soczewek, oprócz ich parametrów specjalista bierze pod uwagę cały szereg czynników, takich jak wiek, tryb życia oraz wada wzroku. Dopiero odpowiednio dopasowane soczewki spełnią Twoje potrzeby. Warto wspomnieć, że stosowanie soczewek nie zwalnia od regularnych wizyt kontrolnych u okulisty. Raz w roku upewnij się, że Twoja wada wzroku nie zwiększyła się i że Twoim oczom nic nie dolega.

Czy korekcję wady wzroku można rozpocząć od soczewek kontaktowych?

W przypadku pierwszej korekcji Polacy zdecydowanie częściej decydują się na okulary – aż 87%*. Zaledwie 8% z nich wybiera natomiast soczewki kontaktowe,  a 5% od początku korzysta z obu tych metod naprzemiennie. Dyrektor Medyczny Vision Express, dr Robert Grabowski wyjaśnia, że tak znacząca przewaga jednej metody nad drugą może być spowodowana niewystarczającą wiedzą.

– Pomimo, że soczewki kontaktowe są dostępne na rynku już od kilkudziesięciu lat, to nadal krąży na ich temat wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że to okulary korekcyjne w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych powstrzymują postępującą wadę wzroku. Podstawę dla zdrowia naszych oczu stanowi profesjonalnie wykonane badanie wzroku i odpowiednio dobrana korekcja, a nie to, czy zaczynamy korygować wadę od okularów czy soczewek. Zachęcam do sprawdzenia obu tych metod, a ich naprzemienne stosowanie na pewno nie zaszkodzi, tylko przyniesie „podwójne” korzyści.

Czy soczewki kontaktowe mogą nosić nastolatkowie i seniorzy?

Mit, że soczewki nie są dla każdego, a z ich założeniem nie poradzi sobie dziecko, nastolatek czy też senior, popularny jest wśród osób, które nigdy tego nie robiły. Z pozoru może wydawać się to skomplikowaną czynnością, a tak naprawdę to zestaw kilku wyuczonych ruchów. Dobrze dobrane i zadbane soczewki nie powinny też powodować żadnego dyskomfortu, a ich fizyczne przesunięcie poza granicę oka jest niemożliwe.

– Obawy przed zastosowaniem soczewek kontaktowych są niepotrzebne. Pierwsze chwile po ich założeniu mogą być zupełnie nowym i zaskakującym doświadczeniem. Ważne, by zawsze zaczynać pod kontrolą specjalisty, a potem w pełni cieszyć się z komfortu użytkowania. Jak wynika z naszego badania** dla 58% noszących soczewki przy ich wyborze najważniejsza jest właśnie wygoda – wyjaśnia Dyrektor Medyczny w Vision Express, Robert Grabowski.

Czy używanie soczewek kontaktowych wysusza oczy?

Podrażnione i zaczerwienione oczy po użytkowaniu soczewek to już mit sprzed lat. Obecnie do ich produkcji stosuje się materiały hydrożelowo-silikonowe o bardzo dobrych właściwościach tleno-przepuszczalnych i hydratacyjnych.

Czy pielęgnacja soczewek kontaktowych jest czasochłonna?

Najmniej czasochłonnym rozwiązaniem są z pewnością soczewki jednodniowe – nie potrzebują czyszczenia, a po całym dniu użytkowania wystarczy je wyrzucić do kosza na śmieci. Odrobinę więcej dbałości wymagają natomiast soczewki dwutygodniowe czy miesięczne. To jednak tylko kilka chwil potrzebnych, by je wyjąć, przemyć płynem i umieścić w pojemniczku. Tyle samo czasu należy poświęcić na codzienną pielęgnację okularów, czyli oczyszczenie i dezynfekcję szkieł oraz oprawek.

Mam astygmatyzm. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Są różne typy soczewek, a ich dobór zależy od rodzaju wady wzroku, jaką posiadasz. Dla astygmatyków najlepsze są soczewki toryczne, u krótko i dalekowidzów sprawdzają się soczewki sferyczne lub asferyczne, dla osób, które mają problem z widzeniem blisko lub daleko położonych obiektów idealne będą soczewki progresywne. Odpowiedni rodzaj na pewno dobierze dla Ciebie okulista. Ty natomiast musisz zdecydować się na najbardziej dogodny tryb noszenia.

Jakie soczewki wybrać - jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki jednodniowe – jak sama nazwa sugeruje – przeznaczone są do codziennej wymiany. Każdego ranka należy zakładać nową parę, poprzednią wyrzucając do kosza.

Soczewki miesięczne to rozwiązanie, które pozwala na noszenie tych samych „kontaktów” przez 30 dni. Wystarczy zdjąć je przed pójściem spać, odpowiednio oczyścić i umieścić w pojemniczku, a następnie założyć kolejnego dnia rano.

Dowiedz się więcej o zaletach i wadach każdego rozwiązania tutaj.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą sekcję porad, gdzie znajdziesz kompleksową wiedzę i odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z soczewkami kontaktowymi. Przejdź do listy artykułów.

iWear®

 • Tlenoprzepuszczalność, miękkość oraz zwilżalność dzięki technologii Aquaform
 • Aż 54% zawartości wody
 • Ochrona przed promieniowaniem UV
 • Komfort widzenia niezależnie od warunków oświetlenia

ACUVUE®

 • Doskonały komfort podczas pracy przy komputerze
 • Niepokonane w zapewnianiu komfortu
 • Zdrowe i wygodne noszenie
 • ACUVUE jest marką soczewek kontaktowych nr 1 na świecie
 • czujesz się wygodnie każdego dnia
 • masz nieograniczone pole widzenia
 • zapominasz o wadzie wzroku
 • swobodnie uprawiasz sport
 • bez problemu łączysz je z okularami przeciwsłonecznymi

Jak zakładać soczewki kontaktowe miesięczne?

Właśnie zaczynasz przygodę z soczewkami kontaktowymi wielokrotnego użytku? Z naszego przewodnika dowiesz się, jak łatwo je zakładać.

Jak zdejmować soczewki kontaktowe miesięczne?

Właśnie zaczynasz przygodę z soczewkami kontaktowymi wielokrotnego użytku? Z naszego przewodnika dowiesz sie, jak łatwo je zdejmować.

Jak zakładać soczewki kontaktowe jednodniowe?

To prostsze niż myślisz! Obejrzyj nasz filmik instruktażowy, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

Jak zdejmować soczewki kontaktowe jednodniowe?

To prostsze niż myślisz! Obejrzyj nasz filmik instruktażowy, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

Dowiedz się więcej o rekomendowanych przez nas markach

To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu, przeznaczonym do korygowania wad wzroku. Podmiotem, prowadzącym reklamę jest "Vision Express SP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Lista producentów wyrobów medycznych znajduje się pod adresem https://visionexpress.pl/porady/info/.