Tym, którzy używają już soczewek nie trzeba zachwalać ich zalet. Dla tych, którzy jeszcze nie spróbowali warto je wymienić. Zmieniły życie milionom ludzi!
Zacznijmy od tego, że soczewki skonstruowane są w ten sposób aby ich używanie było łatwe i nie szkodliwe dla oczu. Jednak ze względu na to, iż mają bezpośredni kontakt z tkankami oka, musisz nauczyć się kilku zasad bezpieczeństwa.
Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych to podstawa, jeśli chcesz czuć się komfortowo. Nie każde soczewki kontaktowe są takie same, różnią się one wieloma parametrami – nie tylko mocą, ale także średnicą lub krzywizną. Przy doborze soczewek, oprócz ich parametrów specjalista bierze pod uwagę cały szereg czynników, takich jak wiek, tryb życia oraz wada wzroku. Dopiero odpowiednio dopasowane soczewki spełnią Twoje potrzeby. Warto wspomnieć, że stosowanie soczewek nie zwalnia od regularnych wizyt kontrolnych u okulisty. Raz w roku upewnij się, że Twoja wada wzroku nie zwiększyła się i że Twoim oczom nic nie dolega.
W przypadku pierwszej korekcji Polacy zdecydowanie częściej decydują się na okulary – aż 87%*. Zaledwie 8% z nich wybiera natomiast soczewki kontaktowe, a 5% od początku korzysta z obu tych metod naprzemiennie. Dyrektor Medyczny Vision Express, dr Robert Grabowski wyjaśnia, że tak znacząca przewaga jednej metody nad drugą może być spowodowana niewystarczającą wiedzą.
– Pomimo, że soczewki kontaktowe są dostępne na rynku już od kilkudziesięciu lat, to nadal krąży na ich temat wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że to okulary korekcyjne w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych powstrzymują postępującą wadę wzroku. Podstawę dla zdrowia naszych oczu stanowi profesjonalnie wykonane badanie wzroku i odpowiednio dobrana korekcja, a nie to, czy zaczynamy korygować wadę od okularów czy soczewek. Zachęcam do sprawdzenia obu tych metod, a ich naprzemienne stosowanie na pewno nie zaszkodzi, tylko przyniesie „podwójne” korzyści.
Mit, że soczewki nie są dla każdego, a z ich założeniem nie poradzi sobie dziecko, nastolatek czy też senior, popularny jest wśród osób, które nigdy tego nie robiły. Z pozoru może wydawać się to skomplikowaną czynnością, a tak naprawdę to zestaw kilku wyuczonych ruchów. Dobrze dobrane i zadbane soczewki nie powinny też powodować żadnego dyskomfortu, a ich fizyczne przesunięcie poza granicę oka jest niemożliwe.
– Obawy przed zastosowaniem soczewek kontaktowych są niepotrzebne. Pierwsze chwile po ich założeniu mogą być zupełnie nowym i zaskakującym doświadczeniem. Ważne, by zawsze zaczynać pod kontrolą specjalisty, a potem w pełni cieszyć się z komfortu użytkowania. Jak wynika z naszego badania** dla 58% noszących soczewki przy ich wyborze najważniejsza jest właśnie wygoda – wyjaśnia Dyrektor Medyczny w Vision Express, Robert Grabowski.
Podrażnione i zaczerwienione oczy po użytkowaniu soczewek to już mit sprzed lat. Obecnie do ich produkcji stosuje się materiały hydrożelowo-silikonowe o bardzo dobrych właściwościach tleno-przepuszczalnych i hydratacyjnych.
Najmniej czasochłonnym rozwiązaniem są z pewnością soczewki jednodniowe – nie potrzebują czyszczenia, a po całym dniu użytkowania wystarczy je wyrzucić do kosza na śmieci. Odrobinę więcej dbałości wymagają natomiast soczewki dwutygodniowe czy miesięczne. To jednak tylko kilka chwil potrzebnych, by je wyjąć, przemyć płynem i umieścić w pojemniczku. Tyle samo czasu należy poświęcić na codzienną pielęgnację okularów, czyli oczyszczenie i dezynfekcję szkieł oraz oprawek.
Są różne typy soczewek, a ich dobór zależy od rodzaju wady wzroku, jaką posiadasz. Dla astygmatyków najlepsze są soczewki toryczne, u krótko i dalekowidzów sprawdzają się soczewki sferyczne lub asferyczne, dla osób, które mają problem z widzeniem blisko lub daleko położonych obiektów idealne będą soczewki progresywne. Odpowiedni rodzaj na pewno dobierze dla Ciebie okulista. Ty natomiast musisz zdecydować się na najbardziej dogodny tryb noszenia.
Soczewki jednodniowe – jak sama nazwa sugeruje – przeznaczone są do codziennej wymiany. Każdego ranka należy zakładać nową parę, poprzednią wyrzucając do kosza.
Soczewki miesięczne to rozwiązanie, które pozwala na noszenie tych samych „kontaktów” przez 30 dni. Wystarczy zdjąć je przed pójściem spać, odpowiednio oczyścić i umieścić w pojemniczku, a następnie założyć kolejnego dnia rano.
Dowiedz się więcej o zaletach i wadach każdego rozwiązania tutaj.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą sekcję porad, gdzie znajdziesz kompleksową wiedzę i odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z soczewkami kontaktowymi. Przejdź do listy artykułów.
Właśnie zaczynasz przygodę z soczewkami kontaktowymi wielokrotnego użytku? Z naszego przewodnika dowiesz się, jak łatwo je zakładać.
Właśnie zaczynasz przygodę z soczewkami kontaktowymi wielokrotnego użytku? Z naszego przewodnika dowiesz sie, jak łatwo je zdejmować.
To prostsze niż myślisz! Obejrzyj nasz filmik instruktażowy, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.
To prostsze niż myślisz! Obejrzyj nasz filmik instruktażowy, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.