Płyny do soczewek – co warto o nich wiedzieć?
Właściwa pielęgnacja soczewek to podstawa utrzymania oka w zdrowiu i dobrej kondycji.
A do czyszczenia soczewek konieczny jest płyn. Jak wybrać ten właściwy? I czym się różnią między sobą płyny do soczewek?
Rodzaje płynów do soczewek
Wraz z rozwojem różnych materiałów do produkcji soczewek zmieniały się również płyny przeznaczone do ich pielęgnacji – ich skuteczność zależy (przynajmniej częściowo) od składu soczewki i materiału, z jakiego jest wykonana. Dawniej używano płynów dwustopniowych, które obecnie są już bardzo rzadko stosowane (wymagały one używania innego płynu do czyszczenia soczewek, a innego do ich przechowywania).
Obecnie stosuje się jeden z dwóch rodzajów płynów:
- płyny wielofunkcyjne – nawilżają, czyszczą, odkażają, usuwają osady białkowe – a wszystko za pomocą jednego preparatu. To niezwykle wygodne i docenią je zwłaszcza ci, którzy musieli w przeszłości bawić się z płynami dwufazowymi;
- płyny oksydacyjne – mające w składzie nadtlenek wodoru, a w pojemniczku umieszczony katalizator w postaci metalowej płytki. Wywołuje on reakcję chemiczną w postaci zamiany wody utlenionej w wodę i tlen (który czyści i dezynfekuje soczewki).
Dobór płynu do rodzaju soczewek kontaktowych
Każdy płyn to nieco inny skład chemiczny – inne konserwanty, nawilżacze, środki czynne usuwające osady. Najlepiej jeśli do jednej pary soczewek stosować będziemy ten sam płyn. Ich mieszanie może wywołać nieprzewidzianą reakcję – zarówno w związku z samą soczewką, jak i z okiem, które może ulec podrażnieniu czy zaczerwienieniu w wyniku reakcji płynów między sobą.
Skład płynów do pielęgnacji soczewek
Płyny do soczewek zawierają wodę, składniki bakteriobójcze (np.: kwas edetynowy, kwas wersenowy), składniki rozpuszczające osady białkowe i tłuszcz (surfaktanty – np. poloksaminę), nawilżające (sorbitol, hialuronian sodu, panthenol, prowitaminę B5), bufory (środki utrzymujące odpowiednie pH – np. kwas borny) oraz konserwanty (np. cytrynian sodu). Praktycznie każda firma produkująca płyn ma własne opracowane składniki tych produktów (sąd ich różne nazwy), które mają za zadanie czyścić i pielęgnować soczewkę (przykładowo: płyny iWear zawierają Poloxamer, który służy rozpuszczaniu tłuszczu, a Alcon Opti Free – środek o nazwie TETRONIC* 1304*). Coraz częściej płyny nie zawierają konserwantów (nie zawierają ich też płyny oksydacyjne).
Warto zwrócić uwagę na skład takiego płynu, ponieważ niektóre składniki mogą uczulać. Jeśli zatem zauważysz, że Twoje oko jest podrażnione lub zaczerwienione, i zakładasz, że jest to wina płynu, to kolejny, który kupisz, powinien mieć inny skład – tak by problem się nie powtórzył. Różne składy płynów powodują, że nie ma jednego, uniwersalnego, który każdy dobrze toleruje. Najlepiej je po prostu testować, aż znajdziemy ten, który najbardziej nam odpowiada. Oczywiście osobom mniej wrażliwym będzie odpowiadać większość płynów, ale alergicy czy osoby o wrażliwych oczach nierzadko mają do dyspozycji zaledwie jeden bądź dwa rodzaje tego typu produktów, które pozostają dla nich neutralne.