Filtry w okularach przeciwsłonecznych – czym się kierować?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – niezbędnik na każdy słoneczny dzień. Oto krótki przewodnik po filtrach, który podpowie, jak kupować okulary przeciwsłoneczne.

Komu potrzebne są okulary z filtrem?

Istnieją trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego. O ile jednak promienie UVC są blokowane przez warstwę ozonową, to UVA i UVB docierają do nas i mogą mieć szkodliwy wpływ na wzrok. Dlatego filtry w okularach przeciwsłonecznych mają za zadanie blokować dostęp promieni UV do oczu.

Komu potrzebne są filtry UV?

Właściwie każdemu, gdyż wszyscy jesteśmy narażeni na promieniowanie, jednak o najwyższej jakości ochronę powinny zadbać szczególnie kierowcy, osoby spędzające dużo czasu na słońcu, uprawiające sporty outdoorowe, przyjmujące leki lub suplementy, które zwiększają wrażliwość na promienie UV.

Brak profilaktyki niestety skutkuje przykrymi problemami. Jednorazowa, ale intensywna ekspozycja na światło słoneczne często kończy się podrażnieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, uczuciem piasku pod oczami i nadwrażliwością na światło. Chociaż dolegliwości te powinny minąć, powodują dyskomfort i niepokój o zdrowie oczu. Gdy natomiast przebywanie na słońcu jest regularne, wówczas następstwem może być katarakta lub zwyrodnienie plamki żółtej.(1) To ryzyko można w bardzo prosty sposób zredukować…

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV: podstawowe rozwiązanie na co dzień

Oczy należy chronić nie tylko wylegując się na plaży, ale też w różnych codziennych sytuacjach, np. spacerując po parku czy ulicy w słoneczny dzień. Wówczas potrzebny jest filtr podstawowy, który chroni przed promieniami UV w 99-100%. Na okularach, które całkowicie blokują promieniowanie UVA i UVB znajdziesz oznakowanie UV 400.

Pamiętaj: fakt, że okulary przeciwsłoneczne mają czarne szkła, nie zawsze oznacza, że chronią przed szkodliwym działaniem słońca, dlatego kupuj u sprawdzonych producentów. Źrenica, czyli czarna kropka znajdująca się pośrodku oka, kontroluje ile światła przedostaje się do jego wnętrza, a jej działanie można porównać do przesłony aparatu fotograficznego. Kiedy zakładasz na nos ciemne okulary, źrenica rozszerza, się, żeby wpuścić do oka więcej światła, dlatego gdy soczewki okularowe są „oszukane” i nie mają dobrego filtra, tym bardziej oddziaływanie promieni UV na oko jest intensywne i zarazem – szkodliwe.(2) Wniosek z tego prosty: nawet, jeśli potrzebne Ci są jedynie modne okulary przeciwsłoneczne na co dzień, nie oszczędzaj na zdrowiu swoich oczu i kup model sprawdzonej marki jak Solaris albo Seen.

Dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i fotochromem: coś dla wymagających

Wiosna to czas powrotu do ulubionych sportów i aktywności, jak bieganie czy górskie wycieczki, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria ochronne, w tym okulary z filtrem. Jaki wybór okaże się najlepszy dla aktywnych? Na przykład filtr polaryzacyjny – to kolejne pojęcie, które warto wyjaśnić bliżej.

Dawniej ten rodzaj okularów przeciwsłonecznych był popularny głównie wśród żeglarzy i rybaków, którzy dzięki nim mogli ochronić oczy przed oślepiającymi promieniami słońca, odbijającymi się od powierzchni wody. Dziś polaroidy są polecane dużo szerszej grupie użytkowników. To wygodne i bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla osób lubiących aktywności outdoorowe i różnego rodzaju sporty: narciarstwo, jogging, golf czy jazdę na rowerze. Polaroidy to także dobry wybór dla kierowców oraz wszystkich, którzy chcą podziwiać piękne i czyste widoki bez słonecznej poświaty. Jednak uwaga, czasami filtry polaryzacyjne zaburzają widoczność, np. wyświetlaczy LCD w telefonie komórkowym lub nawigacji GPS, lepiej jest więc wcześniej je przetestować.(3) Niemniej, jeśli lubisz sporty na świeżym powietrzu lub odczuwasz dyskomfort podczas jazdy samochodem w słoneczny dzień, okulary z oferty marek Ray Ban Polarized, Solaris Polarized albo Polaroid będą dla Ciebie idealne.

Na rynku dostępne są także okulary z filtrem fotochromowym, które robią się ciemne po wyjściu na słońce, a jasne w półmroku. Na podobnej zasadzie działają soczewki okularowe określane jako „transitions”. To wygodne rozwiązanie dla osób wymagających korekcji wzroku.

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne – kilka końcowych informacji

Skuteczny filtr to podstawa i dużo bardziej istotny aspekt niż kształt okularów czy ozdobne oprawki. W profesjonalnym salonie optycznym, takim jak Vision Express, możesz dobrać okulary według swoich potrzeb. Znaczenie może mieć nawet kolor szkieł, a niektóre okulary są wyposażone w dodatkowe filtry, np. blokujący dostęp światła niebieskiego, które w nadmiarze może negatywnie wpływać na wzrok (m.in. zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej). (4) Początek wiosny to dobra okazja, żeby zadbać o zdrowie oczu i wreszcie dobrać okulary do swoich potrzeb i trybu życia.

  1. Protecting Your Eyes from Solar Radiation. http://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/uv-protection?sso=y Data dostępu: 7.04.2018
  2. Kozolchyk A. How to Pick Good Sunglasses. http://www.webmd.com/eye-health/features/how-to-pick-good-sunglasses#1 Data dostępu: 7.04.2017
  3. Morgan E. Polarized Sunglasses. http://www.allaboutvision.com/sunglasses/polarized.htm Data dostępu: 7.04.2017
  4. Heiting G. Blue Light: It’s Both Bad And Good For You. http://www.allaboutvision.com/cvs/blue-light.htm Data dostępu: 7.04.2017

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!