Zapalenie tęczówki – co to takiego?

Zapalenie tęczówki to stan zapalny kolorowej struktury w centralnej części przedniego odcinka oka, który może objawiać się m.in. bólem, nadwrażliwością na światło i nieostrym widzeniem. Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób leczy się zapalenie tęczówki, ile to trwa, a także u kogo najczęściej występuje tego typu dolegliwość.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega zapalenie tęczówki?
  • Jak rozpoznać charakterystyczne objawy zapalenia tęczówki?
  • Jakie są główne przyczyny występowania tego schorzenia?
  • Jak przebiega i ile trwa leczenie zapalenia tęczówki?

 

Zapalenie tęczówki – co to jest?

Zapalenie tęczówki to stan zapalny kolorowej struktury w centralnej części przedniego odcinka oka. Tęczówka składa się między innymi z mięśnia okrężnego, który działa podobnie do migawki w aparacie fotograficznym. Odpowiada za kontrolowanie ilości światła docierającego do oczu. Za sprawą tęczówki źrenica rozszerza się w przytłumionym świetle i zwęża przy jasnym oświetleniu1. Zapalenie tęczówki zazwyczaj rozwija się gwałtownie2 i może dotyczyć jednego lub obojga oczu jednocześnie3.

Ta dolegliwość może być poważna. Jeśli więc podejrzewasz ją u siebie, pilnie skontaktuj się ze specjalistą. Wczesna diagnoza daje większe szanse wyleczenia. Warto też pamiętać, że nieleczone zapalenie tęczówki może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: zaćma (katarakta), jaskra, uszkodzenie nerwu wzrokowego4, a nawet utraty wzroku5.

Zapalenie tęczówki – objawy

Istnieje wiele objawów zapalenia tęczówki8. Najczęściej osoby, które dotyka ta dolegliwość, sygnalizują specjalistom poniższe symptomy:

  • ból oka lub w okolicy brwi, który nasila przy próbie skupienia wzroku,
  • zaczerwienienie oka,
  • wrażliwość na światło lub ból oka podczas ekspozycji na jasne światło,
  • niewyraźny lub zamazany obraz,
  • ból głowy,
  • łzawienie oczu,
  • źrenica w niewielkim rozmiarze lub niespotykanym kształcie,
  • mroczki przed oczami.

Wymienione objawy mogą utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet dni9. Taki stan nazywamy ostrym zapaleniem tęczówki10. Jeśli jednak symptomy pojawiają się stopniowo lub utrzymują dłużej niż trzy miesiące, mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem tęczówki11.

Zapalenie tęczówki – przyczyny występowania

Istnieje wiele powodów zapalenia tęczówki. Często wskazanie konkretnej przyczyny w danym przypadku jest niezwykle trudne12. Zdarza się, że zapalenie tęczówki może mieć podłoże genetyczne, towarzyszy chorobom reumatologicznym , a czasem rozwija się w efekcie infekcji bakteryjnych lub wirusowych.

Przyczyną zapalenia tęczówki bywa także wrzód gałki ocznej, przebyty zabieg oka13 lub uraz. Jeśli doszło do niego na skutek uszkodzenia mechanicznego lub oparzenia, takie schorzenie nazywamy pourazowym zapaleniem tęczówki14. W takim przypadku gałka oczna może wydawać się zabielona lub pokryta kurzem ze względu na nagromadzenie się w niej białych krwinek i białka15.

Na czym polega leczenie zapalenia tęczówki i jak długo to trwa?

Podejrzewasz u siebie zapalenie tęczówki? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! Jeśli doszło do urazu mechanicznego lub chemicznego, konieczna będzie fachowa pomoc. Nawet jeśli objawy zapalenia tęczówki nie pojawią się od razu16, może dojść do pourazowego zapalenia tęczówki, dlatego szybkie podjęcie leczenia pozwoli Ci zapobiec dalszemu uszkodzeniu oka.

Najczęściej na zapalenie tęczówki specjaliści przepisują sterydowe krople do oczu, aby zmniejszyć stan zapalny oka oraz krople do oczu o działaniu cykloplegicznym. Powodują one rozszerzenie źrenic i tymczasowy paraliż mięśni gałki ocznej, aby zapobiec bolesnym skurczom17. Jeśli przyczyną zapalenia tęczówki jest infekcja, przepisuje się antybiotyk, lek przeciwwirusowy lub preparat przeciwgrzybiczny (w zależności od tego, czy to infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym)18.

 

Leczenie zapalenia tęczówki może trwać nawet 6-8 tygodni19. Jednak w przypadku zapalenia pourazowego rekonwalescencja często przebiega szybciej i do pełnego powrotu do zdrowia wystarczy kilka tygodni20.

W trakcie leczenia warto regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Dzięki temu specjalista na bieżąco sprawdza, czy stan tęczówki poprawia się i upewnia się, że nie doszło do rozwoju innych schorzeń, np. zaćmy (katarakty) czy jaskry.

Zapalenie tęczówki: domowe sposoby leczenia – czy to wystarczy?

Bardzo ważne jest, aby w przypadku zapalenia tęczówki nie polegać wyłącznie na domowych metodach leczenia. Najlepiej od razu udać się do specjalisty. W przeciwnym razie schorzenie może postępować. Po otrzymaniu pomocy oraz przyjęciu kropli do oczu lub innych środków na zapalenie tęczówki, można stosować domowe metody łagodzenia pojawiających się dolegliwości.

Źródła:

1˒5˒9˒12˒13˒19 https://www.eyecaretrust.org.uk/view.php?item_id=86

2˒4˒8˒20 https://www.webmd.com/eye-health/iritis

3˒6˒7˒8 https://www.nhs.uk/conditions/uveitis/

10˒11 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iritis/symptoms-causes/syc-20354961

14˒15˒16˒17 https://www.verywellhealth.com/traumatic-iritis-3422015

18 https://www.nhs.uk/conditions/uveitis/treatment/

 

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!