Duża wada wzroku, astygmatyzm? Poznaj soczewki do zadań specjalnych
Szacuje się, że około 2,3 miliarda ludzi na świecie ma wadę wzroku (1).To poważny problem, gdyż zaburzenia widzenia znacznie obniżają jakość i komfort życia. Jak można sobie pomóc na co dzień?
Niewątpliwie ważna jest stała opieka okulistyczna, dbałość o narząd wzroku, a także staranne dopasowanie okularów lub soczewek kontaktowych. Jeśli masz dużą wadę wzroku lub astygmatyzm, dziś możesz wybierać spośród nowoczesnych rozwiązań. Oto kilka słów o tym, jak właściwie dobrać soczewki.
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada wzroku występująca u osób, u których zaburzona jest symetryczność rogówki, nieco rzadziej – soczewki. Rogówka zdrowych oczu ma kształt okrągły, w przypadku astygmatyzmu jest natomiast bardziej wydłużona. Stan ten objawia się nieostrym widzeniem (zarówno z bliska, jak i z daleka), częstym mrużeniem powiek, bólami głowy. 2 Niektóre przypadki astygmatyzmu są tak łagodne, że nie wymagają korekcji, jednak poważna postać choroby utrudnia codzienne funkcjonowanie i bywa przyczyną niedowidzenia.
Czasami astygmatyzm wymaga leczenia operacyjnego, podobnie, jak inne wady refrakcji. Na co dzień wadę z powodzeniem korygują okulary lub specjalistyczne soczewki kontaktowe.
Astygmatyzm a soczewki toryczne
Soczewki dla astygmatyków świetnie sprawdzają się na co dzień i są doskonałą alternatywą dla okularów, w których nie każdy czuje się komfortowo. Idealne soczewki kontaktowe w przypadku astygmatyzmu to tak zwane soczewki toryczne (cylindryczne), o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej ogniskowanie światła w dwóch różnych punktach.3 Tego typu soczewki niwelują także skutki uboczne, towarzyszące astygmatyzmowi – nieprzyjemne wrażenie napięcia oczu oraz bóle głowy. Nowoczesne soczewki, takie jak iWear Oxygen Astigmatism lub Air Optix for Astigmatism, charakteryzują się także większą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu osoby pracujące wiele godzin przed komputerem, narażone na oddziaływanie suchego powietrza i klimatyzacji, borykające się z problemem suchych oczu, nie muszą odczuwać dyskomfortu. Największym profitem związanym z ich użytkowaniem jest jednak niewątpliwie znaczna poprawa jakości widzenia.
IWEAR IWEAR OXYGEN ASTIGMATISM
IWEAR IWEAR HARMONY ASTIGMATISM
IWEAR IWEAR ACTIV ASTIGMATISM
IWEAR IWEAR OXYGEN ASTIGMATISM XR
IWEAR IWEAR BALANCE ASTIGMATISM
Duża wada wzroku a dobór soczewek
Jeśli masz dużą wadę wzroku, nadwzroczność lub krótkowzroczność, tylko właściwie dobrany sposób jej korekcji może poprawić Twoją zdolność widzenia. Wiesz już nieco o torycznych soczewkach dla astygmatyków. Jakie inne rodzaje szkieł są przeznaczone do korygowania wad wzroku? Do pozostałych rodzajów należą:
- Soczewki sferyczne, czyli jednoogniskowe, stworzone z myślą o krótko i dalekowidzach (korygują wady od -25D do +25D). Przed zakupem soczewek musisz zwrócić uwagę na ich moc sferyczną, którą powinien dobrać dla Ciebie okulista.
- Soczewki asferyczne – podobnie jak sferyczne, są stosowane przy korekcji krótko i dalekowzroczności, jednak mają nieco inną, bardziej nowoczesną konstrukcję. W przypadku soczewek sferycznych istnieje duża różnica między centrum a obrzeżem, tymczasem szkła asferyczne mają jednakową moc na całej powierzchni, co zapewnia wyższą ostrość widzenia – nawet, jeśli soczewka się przesunie. W przypadku dużej wady wzroku, gdy noszenie okularów lub soczewek jest koniecznością, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.
- Soczewki progresywne (dwuogniskowe, wieloogniskowe) stworzone są dla osób, które ze względu na wiek i starzenie się oczu, mają problem z widzeniem obiektów znajdujących się i blisko, i daleko. Nowoczesne szkła progresywne mają większą zdolność przepuszczania tlenu i są zaopatrzone w system nawilżający, aby zredukować ryzyko suchych oczu – dolegliwości, która często dotyka użytkowników szkieł kontaktowych.
Osoby obarczone astygmatyzmem lub dużą wadą wzroku muszą dobrać sposób korekcji, który ułatwi im codzienne życie, a ze względu na wygodę, wartą polecenia opcją są właśnie soczewki. Jeśli w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do ich użytkowania, możesz na początek przetestować soczewki miesięczne, czy nawet dwutygodniowe lub jednodniowe, np. progresywne szkła Proclear 1 Day. W razie jakichkolwiek wątpliwości porozmawiaj ze swoim okulistą lub specjalistami Vision Express, którzy pomogą Ci podjąć decyzję.
1G.Henrykowska, K.Kałka, M. Dziedziczak-Buczyńska, A.Buczyński, Analiza częstości występowania wad wzroku wśród populacji Powiatu Jędrzejowskiego, Probl Hig Epidemiol 2012, 93
2G.Henrykowska, K.Kałka, M. Dziedziczak-Buczyńska, A.Buczyński, Analiza częstości występowania wad wzroku wśród populacji Powiatu Jędrzejowskiego, Probl Hig Epidemiol 2012
3dr hab. n. med. Anna Kubatko-Zielińska, Astygmatyzm (niezborność), Medycyna Praktyczna,JW