Dla kogo soczewki?

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów i wynalazkiem, który zmienił życie wielu osób. Dzięki nim, wada wzroku przestaje być męczącym problemem. Możemy czuć się wygodniej i bardziej komfortowo, uprawiać sporty bez ograniczeń, wyglądać naturalnie, albo całkowicie zmienić swój kolor oczu. Kto będzie zadowolony z noszenia soczewek, a kto powinien z nich zrezygnować?

Kiedy po soczewki?

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i nie chcesz być ograniczany przez okulary, szkła kontaktowe to najlepszy wybór. Największą zaletą soczewek jest to, że pozwalają one całkowicie zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku. Co więcej, zapewniają większe pole widzenia i nie parują, jak okulary, dlatego można je nosić bez względu na pogodę. Gdy masz wadę tylko w jednym oku, soczewka będzie najlepszym rozwiązaniem. Szkła kontaktowe są także bardzo pomocne przy korekcji skomplikowanych wad wzroku. Polecane są dla osób, które cierpią na dużą wadę, przekraczającą 6 dioptrii, gdyż zapewniają naturalne widzenie. Ponadto, soczewki to także element estetyczny, pozwalający wyglądać lepiej i czuć się pewniej, niż w okularach. Osoby, które mają zdrowe oczy, mogą sięgnąć po kosmetyczne soczewki kontaktowe, zmieniające kolor tęczówki.

Przeciwwskazania

Reakcja na soczewki to rzecz indywidualna. Choroby, alergie, przewlekle stany zapalne oczu, a także zaburzenia hormonalne, stanowią przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na soczewki jest nawilżenie oka. Jeśli mamy niewystarczającą ilość łez, lub cierpimy na zespół suchego oka, powinniśmy zrezygnować z soczewek, gdyż będą one najpewniej powodować dyskomfort i obniżać jakość widzianego obrazu. Dużym przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych są alergie. Jeśli jesteśmy alergikami należy stosować soczewki jednodniowe, bądź całkowicie z nich zrezygnować. Szkieł kontaktowych nie należy zakładać, także w trakcie zapalenia spojówek. Ponadto, przeciwwskazaniem może okazać się również przyjmowanie, niektórych leków, czy przebywanie w klimatyzowanych, zadymionych lub zapylonych miejscach. Jeśli jesteśmy przeziębieni lub mamy słabą odporność, również powinniśmy uważać korzystając z soczewek, gdyż nasze oczy są wtedy bardziej narażone na infekcje bakteryjne i grzybicze. Z soczewek należy zrezygnować także, chorując na cukrzycę ze względu na większą podatność organizmu na infekcje. Ostatnim przeciwwskazaniem do noszenia szkieł, może okazać się wiek. U osób poniżej 9 roku życia oraz osób starszych, noszenie soczewek może okazać się niewskazane.

Mity na temat soczewek

– Jeżeli znam swoją wadę wzroku, nie muszę iść do lekarza i mogę sam kupić soczewki. 

Jest to mit, gdyż wizyta u okulisty jest koniecznością przy doborze soczewek. Oprócz stwierdzenia wady wzroku, ważne jest też dopasowanie szkieł pod względem komfortu i wygody użytkowania.

– W soczewkach można spać.

To kolejny mit. Soczewki kontaktowe przeznaczone do użytkowania w dzień, należy ściągnąć przed snem, gdyż może dojść do dużego podrażnienia oczu.

– Podczas noszenia soczewek nie można się malować.

Jest to następne, nieprawdziwe stwierdzenie. Podczas użytkowania soczewek, jak najbardziej można się malować, jednak szkła kontaktowe należy założyć przed wykonaniem makijażu.

– Dzieci nie powinny nosić soczewek

Chociaż zaleca się, aby nie nosić soczewek kontaktowych przed ukończeniem 9 roku życia, tak naprawdę decyzję o tym podejmuje lekarz, który może stwierdzić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia szkieł przez dziecko.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!