Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe?

Zakładanie soczewek kontaktowych może wydawać się trudne, ale spokojnie pomożemy Ci w tym! Wraz z naszym artykułem oraz filmikiem instruktażowym pokażemy Ci, że jest to łatwy proces.

Zakładanie soczewek kontaktowych codziennego lub wielokrotnego użytku może być łatwiejsze niż myślisz. Wystarczy trochę praktyki. Gotowy? No to do dzieła!

Przed włożeniem jakichkolwiek soczewek do oka ważne jest, aby najpierw skonsultować się z optometrystą w celu prawidłowego dopasowania odpowiednich soczewek kontaktowych.

 

  • Pierwszym krokiem podczas zakładania soczewek kontaktowych jest dokładne umycie rąk mydłem, aby zapobiec przedostawaniu się brudu, tłuszczu,  zarazków na soczewki kontaktowe lub do oczu.
  • Następnie opłucz i osusz je papierowym lub niestrzępiącym się ręcznikiem. W przeciwnym razie kłaczki z ręcznika mogą dostać się do soczewki, utrudniając jej noszenie.

Jeśli posiadasz inną wadę jednego oka i inną drugiego i nosisz soczewki wielokrotnego użytku , wtedy dobrze jest nabrać nawyku wyjmowania soczewek w tej samej kolejności każdej nocy. Większość ludzi zaczyna od strony dominującej ręki. Zatem, jeśli jesteś praworęczny, zacznij od prawego oka, a jeśli jesteś leworęczny, od lewego.

  • Delikatnie wyjmij soczewkę z futerału i umieść ją na dłoni. Nałóż kilka kropli płynu do soczewek kontaktowych na wyjętą soczewkę i delikatnie przetrzyj ją palcem serdecznym okrężnymi ruchami. Dzięki temu oczyścisz jej powierzchnię.
  • Następnie obróć soczewkę i powtórz czynność. W ten sposób obie strony soczewki zostaną wyczyszczone.
  • Przed założeniem soczewki sprawdź, czy nie ma rozdarć, pomarszczonych krawędzi lub kawałków brudu. Aby to zrobić, po prostu przytrzymaj soczewkę pod światło.

Ważne jest również, aby sprawdzić, czy soczewka nie jest odwrócona na lewą stronę. Nieprawidłowe założenie soczewki może podrażniać oko, ponieważ jest słabo dopasowana i ma tendencję do częstego przemieszczania się. Prawidłowy kształt soczewki można porównać do miski z prostymi krawędziami. Jeśli krawędzie się rozszerzają, oznacza to, że soczewka jest wywinięta na lewą stronę. Ale nie martw się, wszystko, co musisz zrobić, to odwrócić ją na właściwą stronę. Jeśli rozróżnienie krawędzi soczewki jest zbyt trudne, istnieje inny sposób. Trzymając soczewkę na dłoni, lekko zamknij dłoń, jeśli soczewka spróbuje się podnieść, oznacza to, że jest we właściwej pozycji.

  • Po upewnieniu się, że soczewka jest czysta i odwrócona na właściwą stronę, możesz umieścić ją na palcu wskazującym dominującej dłoni. Uważaj, aby nie zarysować soczewki paznokciem, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie.

Dominującą ręką przytrzymaj dolną powiekę środkowym palcem. Następnie drugą ręką ostrożnie podciągnij górną powiekę. Palcem wskazującym równomiernie umieść soczewkę kontaktową na oku. Niektórzy dodają kroplę płynu do soczewek kontaktowych na soczewkę, dla dodatkowego komfortu. Nie jest to obowiązkowy krok, ale jeżeli sprawi, że będziesz czuć się bardziej komfortowo przy zakładaniu soczewek- to śmiało.

  • Podczas zakładania soczewki spróbuj spojrzeć w górę. Następnie zamknij na chwilę oko i mrugnij kilka razy, aby ustawić soczewkę na prawidłowym miejscu.
  • Następnie powtórz czynność dla drugiego oka. Jeśli upuścisz soczewkę podczas próby jej włożenia, upewnij się, że została prawidłowo wyczyszczona przed jej ponownym użyciem. Jeśli nosisz makijaż, lepiej najpierw załóż soczewki a dopiero później nałóż makijaż.
YouTube Video

 

 

Zakładania kolorowych soczewek kontaktowych.

 

Jeżeli chcesz założyć kolorowe soczewki kontaktowe postępuj tak samo, jak przy zakładaniu jednorazowych lub wielorazowych soczewek kontaktowych. Przy odpowiednim dopasowaniu soczewka powinna zostać na miejscu przez cały dzień. Jeśli nie czujesz się w pełni komfortowo nosząc soczewki, umów się na wizytę u optometrysty, aby omówić dostępne możliwości.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!