Wiek a wzrok- jak dbać o oczy w każdym wieku?

Wzrok nazywany jest królem zmysłów. Właśnie przez oczy dociera do nas 80 proc. informacji o otaczającym nas świecie. Tymczasem jak wynika z badań przeprowadzonych przez Vision Express, co piąty dorosły Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Bez względu na wiek pielęgnacja oczu oraz odpowiednia dbałość o wzrok są podstawą prawidłowego widzenia.

20 i 30 lat

To ten wiek, kiedy większość młodych ludzi nie myśli o problemach zdrowotnych oraz właściwej profilaktyce. Dotyczy to również oczu. Jest to jednocześnie okres największej aktywności edukacyjnej oraz zawodowej. Spędzanie długich godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach przed monitorami komputerów i ekranami tabletów z czasem stanie się odczuwane.

Aby temu zapobiec:

  • Stosuj zasadę „20-20-20” – co 20 minut oderwij wzrok od ekranu na 20 sekund, patrząc na obiekt oddalony o ok. 6 metrów.
  • Używaj okularów z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem światła niebieskiego.
  • Wprowadź krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy) do codziennej pielęgnacji.
  • Dbaj o dietę bogatą w antyoksydanty i zdrowe tłuszcze oraz odpowiednią ilość snu.

 

40 i 50 lat

W tym wieku oczy zaczynają szybciej się męczyć, a wcześniejsze bagatelizowane dolegliwości nasilają się, powodując wyraźny dyskomfort. Częściej występują też objawy zespołu suchego oka spowodowane mniejszym naturalnym wydzielaniem łez. W tym wieku często rozpoczynają się problemy z wyraźnym widzeniem przede wszystkim z bliska. Konieczny jest wtedy dobór odpowiedniej pomocy optycznej do czytania i pracy z bliskiej odległości.  Warto wówczas rozważyć wybór odpowiednich rozwiązań optycznych tj.:

  • Okulary progresywne, które umożliwiają ostre widzenie na każdą odległość – od czytania, przez pracę przy komputerze, po obserwację odległych obiektów. Dzięki swojej konstrukcji eliminują potrzebę używania kilku par okularów, co znacząco zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Są także estetyczne, bez widocznych linii podziału, co czyni je popularnym wyborem wśród osób aktywnych zawodowo.
  • Dla osób spędzających wiele godzin przy komputerze warto rozważyć okulary z soczewkami progresywnymi do bliży i odległości pośrednich, tzw. „półprogresywnymi”, które minimalizują zmęczenie oczu w czasie pracy.

Nadal należy utrzymywać odpowiednią higienę i dotychczasowe zdrowe nawyki, żeby właściwie zadbać o profilaktykę. Do diety można włączyć również suplementy z luteiną. Po ukończeniu 40 lat specjaliści zalecają raz w roku odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u okulisty. Poza pogorszeniem ostrości widzenia wystąpić mogą także pierwsze objawy chorób oczu związanych z wiekiem takich jak: jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dzięki ich wczesnemu wykryciu możliwe jest ich wyleczenie lub zatrzymanie odpowiednio wcześnie.

60 lat i więcej

Oczy osób po 60. roku życia są wrażliwe na jaskrawy odcień światła i bardziej podatne na wysychanie. Dolegliwości można zniwelować poprzez krople nawilżające uzupełniające naturalne łzy, których stosowanie powinno wejść w nawyk. Wraz z wiekiem oczy stają się coraz bardziej narażone na choroby takie jak: zaćma, jaskra, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) czy retinopatie. Najważniejszym działaniem profilaktycznym w tym wieku są kontrole okulistyczne. Należy je odbywać niezwłocznie po zauważeniu objawów związanych z pogorszeniem widzenia, zamazaniem obrazu czy zmianami w wyglądzie soczewki w oku i samej powierzchni gałki ocznej. Nadal warto zachować zdrowe nawyki związane z higieną oczu, dbać o nieprzemęczanie oraz stosować zbilansowaną dietę wzbogaconą o suplementy z luteiną, minerałami czy zdrowymi kwasami tłuszczowymi.

 

Eksperci zgodnie podkreślają – niezależnie od wieku podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalistów.

U dzieci pozwalają one wcześnie wykryć i skorygować wady takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy różnowzroczność, zapobiegając ich pogłębianiu. U dorosłych systematyczne badania umożliwiają nie tylko dobór odpowiedniej korekcji wzroku, ale przede wszystkim wczesne wykrycie poważnych chorób oczu, takich jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dzięki temu można uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nawet utraty wzroku.

Dbaj o swój wzrok – regularne wizyty u okulisty to inwestycja w zdrowie, która procentuje przez całe życie.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!