Ptoza – opadająca powieka

Jeśli zauważyłeś u siebie opadające powieki, możesz cierpieć na ptozę. To schorzenie polegające na zmniejszeniu wysokości szpary powiekowej. Może dotyczyć jednego oka – i wówczas to ptoza jednostronna – lub obojga (ptoza dwustronna). Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się, jakie są przyczyny opadania powieki i jak z nimi walczyć.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Ptoza wrodzona – opadnięta powieka u dzieci
  • Ptoza u starszych dzieci i dorosłych – przyczyny
  • Czy opadająca powieka to poważne schorzenie?
  • Ptoza – leczenie

Ptoza wrodzona – opadnięta powieka u dzieci

Przyczyną ptozy wrodzonej jest niedorozwój mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki górnej1. Sygnałem, że dziecko może cierpieć na to schorzenie, jest opadająca powieka w jednym lub obu oczach. Innymi symptomami są przechylanie głowy w tył i unoszenie brwi w górę, co pomaga widzieć lepiej.

Ptoza u dzieci może być przyczyną występowania kolejnych problemów zdrowotnych:

  • stałe odchylanie głowy w celu zwiększenia komfortu widzenia może prowadzić do problemów z głową i szyją1,
  • jeśli opadająca powieka ogranicza dopływ bodźców wzrokowych, może rozwinąć się niedowidzenie.1,

Ptoza u starszych dzieci i dorosłych – przyczyny

Opadnięcie powieki w większości przypadków ma charakter wrodzony. Nie znaczy to jednak, że schorzenia tego nie można nabyć w ciągu życia. Ptoza może pojawić się, gdy mięsień dźwigacz powieki, jego rozcięgno lub odpowiednie nerwy przestaną działać prawidłowo1. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być na przykład zmiany związane z procesami starzenia organizmu, niewłaściwe unerwienie w przebiegu chorób neurologicznych, uszkodzenie mięśni wskutek urazu, efekt uboczny zabiegów ostrzykiwania toksyną botulinową, nadmierne obciążenie powieki guz.

Czy opadająca powieka to poważne schorzenie?

Ptoza występująca na skutek osłabienia mięśni rozwija się zwykle przez wiele miesięcy, a nawet lat. Krótkotrwale powieka opada na skutek zmęczenia mięśni – i ustępuje wraz z upływem dnia. Ptoza powstała z tych przyczyn jest zwykle niegroźna. Nie oznacza to jednak, że nie warto zająć się jej leczeniem. Tak jak u dzieci może wpływać na wzrok lub powodować ból szyi.

Jeśli Twoje powieki  opadły w ciągu paru dni czy nawet godzin5, z dużym prawdopodobieństwem możesz potraktować to jako symptom znacznie poważniejszego problemu, takiego jak: guz mózgu czy wylew5. Zaniepokoić powinno Cię również, gdy opadanie powiek ma miejsce o różnych porach, a nawet dotyczy raz jednego oka, raz drugiego4. W takich przypadkach warto natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ sytuacja może być poważna.

Ptoza – leczenie

Opadającą powiekę leczy się na kilka sposobów, w tym farmakologicznie i operacyjnie. U małego dziecka z wrodzoną ptozą warto zacząć leczenie od razu, by schorzenie nie wpływało na rozwój wzroku. Jeśli w jednym oku u dziecka rozwinęło się niedowidzenie (na jedno oko widzi gorzej niż na drugie, mimo odpowiedniej korekcji), taka dolegliwość także podlega leczeniu. Odbywa się ono zwykle poprzez noszenie opaski lub specjalnych okularów zakrywających lepiej widzące oko tak, aby wzmocnić to słabsze1.

W przypadku operacyjnego leczenia ptozy chirurg wykonuje różnego rodzaju korektę mięśni i sąsiednich struktur, w zależności do techniki operacyjnej. Zazwyczaj zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym (u osób dorosłych).

Źródła:

  1. https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-ptosis
  2. https://www.webmd.com/eye-health/ptosis
  3. https://www.reviewofophthalmology.com/article/how-to-spot-and-treat-dangerous-ptosis
  4. https://www.reviewofophthalmology.com/article/how-to-spot-dangerous-ptosisthe-sequel
  5. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/drooping-eyelid-ptosis

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!