Jak założyć soczewki? – 3 etapy
Jak założyć soczewki? Prosty i praktyczny poradnik.
Dla wielu osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, najtrudniejszym momentem jest ich zakładanie. Wyobrażają sobie, że to proces trudny, nieprzyjemny, a nawet bolesny. Każdy, kto nosi soczewki regularnie, mówi wprost – to zajmuje dosłownie kilka sekund i jest banalnie proste! Zobacz, jak bardzo.
Etap 1. Przygotowanie do zakładania soczewek
Aby właściwie przygotować się do zakładania soczewki, powinieneś mieć pod ręką: lustro z dobrym oświetleniem (dlatego najczęściej soczewki zakładamy w łazience), mydło i ręcznik (do umycia i wysuszenia rąk) oraz pudełko z soczewkami (opakowanie jednorazowych bądź pojemniczek z soczewkami o dłuższym trybie noszenia).
Zanim wyciągniesz soczewkę z pojemnika, umyj dokładnie mydłem ręce i je osusz. Musisz to zrobić na tyle dokładnie, by na palcach nie było żadnych włókien czy drobinek materiału, które mogłyby przedostać się do oka.
Etap 2. Zakładanie soczewki na oko
Soczewkę należy umieścić na opuszku palca wskazującego prawej ręki (jeśli jesteś praworęczny). Na tym etapie musisz sprawdzić, czy jest wywinięta na właściwą stronę. Unieś ją do światła i sprawdź, jaki ma kształt – jeśli jest idealnie półokrągła (jak miseczka), to znaczy, że jest na niewłaściwej stronie. Brzeg soczewki powinien być skierowany do góry.
Jeśli soczewka jest prawidłowo umieszczona na opuszku palca, to palcem środkowym tej samej ręki pociągnij dolną powiekę ku dołowi, a palcem wskazującym drugiej dłoni górną powiekę do góry. Następnie – trzymając cały czas soczewkę na opuszku palca wskazującego – przyłóż ją do centralnej części oka (wtedy najlepiej patrzeć przed siebie w lustro).
Nie dociskaj soczewki zbyt mocno i uważaj, by nie wywinęła się podczas zakładania – jeśli tak się stanie, musisz ją z powrotem odwrócić.
Krok 3. Sprawdzanie, czy soczewka została dobrze założona
Prawidłowo założona soczewka nie powinna uwierać ani powodować dyskomfortu. Oko powinno mieć też naturalny kolor, nie być podrażnione ani piekące. Jak zatem sprawdzić, czy soczewka została prawidłowo założona?
Przede wszystkim tuż po jej założeniu, jeszcze zanim puścisz dolną i górną powiekę, poruszaj okiem (góra – dół, prawo – lewo). Jeśli ostrość widzenia jest dobra i nic Cię nie uwiera, puść obie powieki i zamrugaj. Soczewka powinna się ułożyć na swoim miejscu. Jeśli mimo mrugania i poruszania okiem nadal czujesz, że coś jest nie tak – zdejmij soczewkę i załóż ją ponownie.
Uwaga – przy pierwszych próbach zakładania „kontaktów” możesz mieć wrażenie uwierania, mimo że soczewka dobrze leży. To efekt psychologiczny. Dlatego warto po raz pierwszy zawsze zakładać soczewki pod nadzorem specjalisty. Lekarz okulista lub optometrysta pracujący w salonie optycznym pomoże Ci nauczyć się prawidłowo zakładać soczewki. Na wizytę możesz umówić się poprzez naszą wirtualną e-recepcję. Nie czekaj – zrób to już dziś.