Jak dobrać oprawki okularowe dla dzieci?
Dopasowanie oprawek okularowych dla dziecka bywa problematyczne, jednak szeroki wybór, który mamy obecnie oraz porady doświadczonego optyka na pewno ułatwiają zadanie. Oto kilka ogólnych wskazówek, które powinny się przydać.
Jak dobrać oprawki do dziecięcych okularów? Dlaczego dobór oprawek dziecięcych jest trudny?
Aby okulary mogły właściwie spełniać swoją rolę, muszą dobrze trzymać się na nosie i to jest najważniejsze zadanie oprawek. Tutaj pojawia się trudność w ich doborze, ponieważ nos dziecka wciąż się rozwija. Gdy ramki nie są prawidłowo ułożone, między nosem a oprawką tworzy się luka, co skutkuje ciągłym zsuwaniem się okularów.
Choć dobór oprawek może wydawać się błahą kwestią, w praktyce ma ogromne znaczenie. Jako pierwsze i najważniejsze – kiedy oprawki nie podtrzymują szkieł na wysokości oczu, pogarsza się ogólna jakość korekcji, a pole widzenia jest ograniczone. Innymi słowy – okulary nie spełniają swojej roli pomimo odpowiednich szkieł. Po drugie, dobrze dobrane okulary to takie, które są wygodne w użytkowaniu, a wręcz pozwalają o sobie zapomnieć. Nie mogą zsuwać się z nosa, uciskać czy powodować jakikolwiek dyskomfort. Po trzecie – okulary muszą podobać się maluchowi, dlatego warto kierować się opinią dziecka, zamiast decydować za niego. Przymus noszenia okularów sam w sobie jest dla dzieci obciążeniem, dlatego warto pokazać mu, że wizyta u optyka może być frajdą, a nowe okulary to dodatkowy gadżet w jego ulubionym odcieniu. Jeśli dziecku nie spodobają się nowe okulary, będzie zdejmował je przy każdej możliwej okazji. Z drugiej strony pamiętaj, że oprawki, podobnie jak soczewki, powinny być zaakceptowane przez specjalistę, który profesjonalnie oceni, czy spełniają najważniejszą rolę.
Idealne oprawki dla dzieci – jakie powinny spełniać kryteria?
Jeśli wspólnie z dzieckiem czeka Cię podjęcie decyzji i nie wiesz, jakie oprawki do okularów wybrać, pamiętaj, że powinny:
- być perfekcyjnie dopasowane pod względem rozmiaru, a tarcza ma znajdować się blisko oczu, aby dziecko nie zerkało ponad okularami,
- nie zsuwać się z nosa,
- być lekkie i wygodne,
- mieć także optymalnie dopasowane zauszniki do okularów dla dzieci tak, aby nie uciskały.
Metal czy tworzywo sztuczne?
Wielu rodziców ma dylemat, z jakiego materiału wybrać ramki. Zarówno metalowe, jak i „plastikowe” oprawki dla dzieci (czyli wszelkie modele z tworzyw sztucznych), mają swoje wady i zalety. Te pierwsze bardzo ładnie się prezentują, są mniej zauważalne oraz łatwo można je wyregulować. Jednak ramki z plastiku, jeśli są dobrze dopasowane, zapewniają trwałość, a szeroki wybór kolorów czyni je bardziej atrakcyjnymi dla maluchów, szczególnie tych najmłodszych. Ponadto w ich przypadku sprawdzają się elastyczne oprawki okularowe, które nie przeszkadzają w zabawie ani nauce.
Kiedy warto wybrać się z dzieckiem na badanie wzroku?
Nie wszystkie wady wzroku dają ewidentne objawy, że dzieje się coś złego z oczami, dlatego dobrze jest obserwować zachowania dziecka, aby wychwycić subtelne symptomy świadczące o pogorszeniu widzenia. Zwróć uwagę, czy dziecko:
- ma zwyczaj siadania blisko telewizora lub przybliżania do oczu książek,
- często pociera oczy,
- „gubi się” podczas czytania na głos lub musi wspomagać się palcem, żeby śledzić tekst,
- jest nadwrażliwe na światło,
- zamyka jedno oko podczas czytania/ oglądania telewizji,
- ma gorsze wyniki w nauce w porównaniu, w porównaniu z wcześniejszymi semestrami (być może przestało nadążać za nauczycielem lub gorzej czyta),
- nie może spędzać dużo czasu przed komputerem z powodu bólu oczu. (1)
Te sygnały mogą świadczyć o problemach z narządem wzroku – być może specjalista uzna, że potrzebne są mu okulary korekcyjne bądź ochronne. Specjaliści w salonach Vision Express pomogą natomiast dopasować okulary w taki sposób, aby dziecko widziało w nich lepiej i czuło się swobodnie.
1. Baxter N. Slideshow: Signs of Children’s Vision Problems. http://www.allaboutvision.com/parents/slideshow-warning-signs.htm Data dostępu: 26.03.2017