Zapalenie oka – przyczyny i leczenie

Choroby zapalne mogą dotyczyć różnych części zarówno gałki ocznej, jak i aparatu ochronnego oka. Ze względu na to, że to całkiem liczna grupa chorób objawy mogą być różne, zatem i metody leczenia zapalenia oka nie zawsze będą podobne.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Zapalenie błony naczyniowej oka (naczyniówki)
  • Zapalenie naczyniówki – leczenie
  • Zapalenie nadtwardówki – przyczyny i definicje

Warto pamiętać, że rodzaje zapalenia oka bywają łagodne (np. zapalenie brzegów powiek), ale zdarzają się też takie, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia oczu i wzroku. Dlatego jeśli cierpisz na jakikolwiek rodzaj stanu zapalnego, ból lub dyskomfort w oczach, jak najszybciej skontaktuj się z okulistą. Pomoże zdiagnozować problem i podpowie odpowiednie metody leczenia.

Zapalenie błony naczyniowej oka (naczyniówki)

Zapalenie błony naczyniowej oka to grupa chorób o stosunkowo rzadkim występowaniu, ale potencjalnie groźnych w skutkach. Znajdą się tu i łagodne schorzenia i takie mogące prowadzić do trwałej ślepoty, jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie wdrożone we właściwym momencie.

Istnieje wiele przyczyn zapalenia błony naczyniowej oka, ale zazwyczaj są one związane z problemami z układem odpornościowym, chorobami autoimmunologicznymi lub zapalnymi, infekcją lub urazem oka. Objawy mogą pojawić się nagle lub rozwijać się przez kilka dni. Do typowych objawów należą:

  • ból oka,
  • zaczerwienienie oczu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • niewyraźny lub zamazany obraz,
  • mroczki przed oczami (niewielkie plamki przemieszczające się w polu widzenia).

Istnieje kilka rodzajów zapalenia naczyniówki, wyróżnianych ze względu na część oka, w której występuje zapalenie:

  • zapalenie tęczówki lub zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka – to najczęstszy rodzaj zapalenia naczyniówki. Wśród objawów należy wyróżnić zaczerwienienie i ból;
  • pośrednie zapalenie naczyniówki – może spowodować mroczki przed oczami i niewyraźny obraz;
  • zapalenie tylnego odcinka naczyniówki – jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylnej części oka i może powodować poważniejsze problemy ze wzrokiem;
  • rozlane zapalenie naczyniówki lub zapalenie wszystkich warstw błony naczyniowej – dotyczy całej błony naczyniowej.

Zapalenie naczyniówki – leczenie

Jeśli lekarska diagnoza wskaże na zapalenie naczyniówki oka, okulista zaproponuje odpowiednie leczenie w zależności od rodzaju i przyczyny zapalenia. Najczęstszym sposobem leczenia są leki, zwykle sterydy (w formie kropli na zapalenie oka, tabletek lub zastrzyków). W szczególnych przypadkach może być konieczne postępowanie zabiegowe.

Czasami zapalenie naczyniówki jest spowodowane infekcją i wówczas również może wymagać leczenia. Choremu przepisuje się leki przeciwwirusowe (w przypadku wirusowego zapalenia oka), antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze (w przypadku grzybiczego zapalenia oka).

 

Zapalenie nadtwardówki – przyczyny i definicje

Zapalenie nadtwardówki to kolejny rodzaj zapalenie oka. To schorzenie, dotyczy nadtwardówki (powierzchownej warstwy twardówki). Dokładna przyczyna nie jest znana, wiadomo jednak, że występuje częściej u osób z chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, trądzik różowaty, toczeń i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Objawy zapalenia nadtwardówki obejmują:

  • zaczerwienienie oczu,
  • lekki ból lub dyskomfort,

Chociaż zapalenie nadtwardówki oka może być niekomfortowe, nie sprawia problemów z wzrokiem

Zapalenie oka tego typu często ustępuje samoistnie, dlatego leczenie nie zawsze jest konieczne. Okulista może przepisać leki miejscowe przeciwzapalne w celu złagodzenia bólu lub w przypadku, gdy schorzenie nawraca.

Zapalenie oka i towarzyszące temu dolegliwości mogą być uciążliwe, a w wielu przypadkach także niebezpieczne dla wzroku. Jeśli zauważysz u siebie którekolwiek z objawów, koniecznie zapisz się na wizytę do okulisty.

 

 

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!