Porady lekarza
Parametry krzywizny
Wiele soczewek ma tylko jeden parametr krzywizny (uniwersalny dla danej soczewki czyli >80% dopasowań).
Jeśli są podawane dwa parametry dla jakiejś soczewki to zwykle większy jest uniwersalny a mniejszy jest dla osób z bardziej „stromą” mniejszą rogówką.
W niektórych soczewkach standardowa jest krzywizna 8,3 a w innych 8,7 wiele zależy od średnicy i materiału.
To co podają to ekwiwalent krzywizny bo konstrukcje są faktycznie wielokrzywiznowe.
Wszystko staje się prostsze jak się przymierzy soczewkę próbną jak faktycznie leży i czy jest komfortowa. Zapraszam do specjalisty najlepiej po uprzedniej rejestracji internetowej na dobór soczewek.
Astygmatyzm
Tak wysoki astygmatyzm wiąże się zwykle ze schorzeniami rogówki. Często w takich sytuacjach stosowane są soczewki twarde. Niestety nie mamy takich w naszej ofercie. Można je dobrać w wyspecjalizowanych praktykach.
Czy mogę zmienić rodzaj soczewk bez wizyty u lekarza?
Zmiana rodzaju soczewek kontaktowych wymaga ponownej wizyty u specalisty i przymiarki soczewek próbnych.
Zalety i korzyści soczewek kontaktowych.
Tym, którzy używają już soczewek nie trzeba zachwalać ich zalet. Dla tych, którzy jeszcze nie spróbowali warto je wymienić. Zmieniły życie milionom ludzi!
- Są wygodne w noszeniu i łatwe w używaniu. Ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji szybko się nauczysz.
- Zapewniają swobodę podczas imprez, uprawiania sportów oraz innych aktywności życiowych.
- Dzięki nim możesz cieszyć się szerokim polem ostrego widzenia. Jest to szczególnie ważne w czasie prowadzenia samochodu, gdy czasem ułamki sekund decydują o skutecznej reakcji i nie ma czasu na ruch całej głowy, a musi wystarczyć tylko ruch gałek ocznych. Soczewki w takiej sytuacji sprawdzą się lepiej niż okulary.
- Nie parują, są skuteczne w czasie deszczu i w czasie słońca, kiedy umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych.
- Są idealnym uzupełnienie okularów. Tych obu form korekcji wzroku możesz używać wymiennie. Na przykład w dniu, którym uprawiasz sport, zakładasz soczewki jednodniowe, a po zakończeniu ćwiczeń wyrzucasz je i zakładasz okulary. W inne dni możesz nosić soczewki kontaktowe do wielokrotnego użytku. Warunkiem jest to, aby zarówno soczewki jednodniowe jak i te do wielokrotnego użytku zostały dopasowane przez specjalistę.
Płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Czy wiesz, że nie wszystkie płyny do pielęgnacji mogą być użyte do każdego rodzaju soczewek kontaktowych? Podobnie jak soczewki kontaktowe, również płyny do ich pielęgnacji różnią się między sobą.
Wygodnym sposobem pielęgnacji soczewek jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych, ponieważ za pomocą tego samego płynu można czyścić, dezynfekować i spłukiwać soczewki. Choć większość płynów wielofunkcyjnych nadaje się do pielęgnacji większości miękkich soczewek kontaktowych, to możliwe są wyjątki spowodowane różnym składem i istnieniem niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałami z jakich zbudowane są soczewki kontaktowe. Zawsze konsultuj się w tej sprawie ze Specjalistą i stosuj wyłącznie te płyny, które Ci zalecił. Poza tym przestrzegaj zaleceń podanych w ulotce dołączonej do opakowania płynu. Kilka ważnych wskazówek dotyczących płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych:
- Nie dotykaj zakończenia butelki z płynem, aby uniknąć jego zanieczyszczenia.
- Zakręć butelkę z płynem zaraz po użyciu.
- Przed zakupem innego płynu niż dotychczas stosowany skonsultuj się ze specjalistą.
- Pamiętaj, aby sprawdzać datę ważności płynu.
- Nigdy nie stosuj przeterminowanych płynów.
Czyszczenie i przechowywanie soczewek.
Miękkie soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku, najlepiej jest czyścić i dezynfekować zaraz po ich zdjęciu. Tradycyjna metoda polega na umieszczeniu soczewki na czystej i suchej dłoni jednej ręki, zaaplikowaniu kilku kropli płynu do czyszczenia i delikatnym pocieraniu przedniej oraz tylnej powierzchni soczewki. Soczewkę należy dokładnie spłukać płynem i umieścić w pojemniczku na soczewki.
- Każdy z dwóch zbiorniczków pojemniczka należy wypełnić płynem, a następnie zamknąć i pozostawić w nim soczewki na czas określony w ulotce dołączonej do opakowania płynu do pielęgnacji (najczęściej po prostu na noc). O ile zazwyczaj wszyscy pamiętają o tym żeby przed włożeniem soczewek do pojemniczka przemyć je płynem, o tyle nie wiele osób pamięta lub nie wie, że to samo dotyczy pojemniczka. Jest to jedna z najczęściej zaniedbywanych reguł higieny noszenia soczewek. Codziennie, po założeniu soczewek, pojemniczek należy opróżnić ze znajdującego się w nim płynu, przepłukać świeżym płynem do dezynfekcji i pozostawić otwarty do wyschnięcia. Suszenie pojemniczka jest ważne, ponieważ drobnoustroje nie rozmnażają się w suchym środowisku. Nie każdy o tym wie ale pojemniczek na soczewki należy regularnie wymieniać na nowy, najlepiej raz w miesiącu.
- Bliższych informacji na temat znaczenia właściwych procedur czyszczenia udzieli Ci specjalista. Jeżeli będziesz stosować się do zaleceń specjalisty, będziesz mógł nieprzerwanie korzystać z wygody i doskonałej jakości widzenia, jaką daje noszenie soczewek kontaktowych.
Pielęgnacja soczewek.
Do każdego rodzaju zakupionych przez ciebie soczewek, zarówno przy pierwszym zakupie jak i przy dopasowaniu soczewek nowego typu, otrzymasz od producenta szczegółową instrukcję ich pielęgnacji. Stosuj się do niej i przestrzegaj kilku podstawowych zasad a unikniesz niepotrzebnych problemów.
- Pamiętaj, że zawsze przed dotknięciem soczewki, czyli zakładaniem, wyjmowaniem czy czyszczeniem, musisz umyć ręce. W przeciwnym razie, to wszystko co znajduje się na twoich dłoniach, łącznie z bakteriami i drobnoustrojami przeniesiesz na soczewki.
- Do mycia rąk lepsze od mydła w kostkach jest mydło w płynie – przeciwbakteryjne i nieperfumowane. Przed dotknięciem soczewki kontaktowej spłucz dokładnie resztki mydła z rąk, aby nie przedostały się do oka. Ręce wycieraj ręcznikiem nie pozostawiającym pyłków, aby te nie przylgnęły do soczewek.
- Każda soczewka po zdjęciu z oka, jeśli ma być ponownie nałożona, musi zostać wyczyszczona i zdezynfekowana. Jeśli tego nie zrobisz, obecne na soczewce drobnoustroje chorobotwórcze mogą spowodować powikłania, a białka, wapń i tłuszcze obecne we łzach, odłożą się na powierzchni soczewki w postaci osadów. Osady powodują dyskomfort noszenia soczewek i zwiększają ryzyko infekcji oczu.
- Jeśli nosisz jednorazowe soczewki kontaktowe, nie musisz używać żadnych płynów do ich pielęgnacji. Po zdjęciu soczewek, po prostu je wyrzucasz. Gdy jednak nosisz soczewki kontaktowe wielokrotnego, dziennego użytku, np. dwutygodniowe, po ich zdjęciu musisz je wyczyścić i umieścić na noc w specjalnym płynie do dezynfekcji.
Jak bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe?
Zacznijmy od tego, że soczewki skonstruowane są w ten sposób aby ich używanie było łatwe i nie szkodliwe dla oczu. Jednak ze względu na to, iż mają bezpośredni kontakt z tkankami oka, musisz nauczyć się kilku zasad bezpieczeństwa.
- Przede wszystkim używaj soczewek tylko po profesjonalnym ich dobraniu przez okulistę.
- Stosuj się do zaleceń specjalisty i producenta dotyczących bezpiecznego użytkowania: odpowiednia higiena, przestrzeganie okresów wymiany.
- Kupuj soczewki w miejscach sprzedaży gwarantujących ich oryginalność i termin ważności.
- Za najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla oczu, okuliści uważają soczewki kontaktowe, które łączą w sobie krótki czas noszenia jednej pary soczewek i najlepsze cechy materiału.