Porady jak dbać o wzrok podczas epidemii Covid 19 cz. 2 Nieoczywiste elementy profilaktyki

Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa silniej niż kiedykolwiek zwróciło naszą uwagę na kwestie związane z higieną. Pamiętajmy o nich, wykonując codzienne czynności, także te związane z okularami lub soczewkami kontaktowymi. Jak to robić? Z pomocą naszego eksperta, dra n. biol. Roberta Grabowskiego, Dyrektora Medycznego Vision Express, przygotowaliśmy dla Was zestaw odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Czy korzystanie z soczewek kontaktowych jest obecnie bezpieczne?

– Jak najbardziej korzystanie z soczewek kontaktowych jest bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że przy ich używaniu absolutnie kluczowa jest właściwa higiena rąk. Wiemy bowiem, że SARS-Cov-2, ale też i inne zarazki, mogą wnikać do organizmu poprzez błonę śluzową oka. Dlatego wszelkie czynności związane z soczewkami kontaktowymi należy koniecznie poprzedzić dokładnym umyciem dłoni.

Ponadto, w obecnych okolicznościach szczególnie warte polecenia są soczewki jednodniowe, w przypadku których łatwiej utrzymać higienę. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z soczewek wielokrotnego użytku. Pamiętajmy jednak o ich właściwym czyszczeniu i przechowywaniu, a wszelkie zalecenia w tym zakresie powinniśmy obecnie stosować ze zdwojoną czujnością

Czy okulary mogą chronić przed koronawirusem?

– Oczywiście. Jak niedawno podkreślał prof. Jerzy Szaflik[1], niezbędnym elementem stroju ochronnego dla osób szczególnie narażonych na zakażanie wirusem powinny być okulary ochronne. Błona śluzowa oka stanowi jeden z tych obszarów naszego ciała, przez który wirus może wniknąć do organizmu. Okulary ochronne szczelnie blokują zarazkom dostęp do oczu. Oczywiście chodzi o specjalistyczny sprzęt, zaprojektowany z myślą o tej ochronie. Natomiast „zwykłe” okulary, przeciwsłoneczne czy korekcyjne, zwłaszcza te przylegające do twarzy, o dużych soczewkach, mogą także w pewnym stopniu stanowić zewnętrzną barierę ochronną i zatrzymać mikrokropelki, w których podróżuje wirus, i nie dopuścić do ich przedostania się do oka. Co jednak ważniejsze, takie okulary mogą też stanąć na drodze naszym dłoniom i powstrzymać nas przed odruchowym potarciem oka. Nie jest to oczywiście pełna ochrona i nawet w okularach możemy się zarazić za pośrednictwem oczu, ryzyko wydaje się jednak ograniczone. Należy także pamiętać, aby nasze „codzienne” okulary odpowiednio często czyścić i dezynfekować.

Czy użytkownicy okularów równie często powinni myć ręce?

– W obecnej sytuacji wszyscy doskonale wiemy, jak ważne z punktu widzenia profilaktyki COVID-19 jest dokładne mycie rąk – największe ryzyko wiąże się właśnie z naszymi własnymi dłońmi. Nie zawsze jednak pamiętamy o ich dokładnym umyciu przed sięgnięciem po okulary, czasem też po prostu nie mamy takiej możliwości, np. kiedy w tramwaju czy autobusie musimy poprawić ich ułożenie. Szczególną ostrożność zachować powinny osoby z prezbiopią, wykorzystujące okulary do czytania lub pracy przy monitorze, które w ciągu dnia wielokrotnie zdejmują i zakładają okulary. Raz jeszcze wypada więc powtórzyć – myjmy ręce często i dokładnie.

Na co obecnie powinni zwrócić uwagę użytkownicy okularów?

– Obecna sytuacja to szansa dla tych użytkowników, którzy dotychczas nie wyrobili w sobie pożądanych nawyków. Na pewno nie stracą one na aktualności również po pandemii. Nienoszone okulary powinniśmy zawsze chować do etui. Ponadto, po powrocie do domu warto je dokładnie umyć, wykorzystując ściereczkę z mikrofibry, wodę i odrobinę delikatnego detergentu (np. mydła lub płynu do naczyń). Czyśćmy nie tylko soczewki, ale też oprawki, zwłaszcza zauszniki i noski. Elementy te warto odkazić również odpowiednimi płynami, np. na bazie wysoko stężonego alkoholu etylowego. Przed wykonaniem tej czynności, upewnijmy się jednak, że środek ten nie zaszkodzi materiałowi, z którego wykonane są nasze oprawki.

Taka forma przezorności ma jeszcze jeden istotny aspekt. Jeśli będziemy właściwie traktować okulary, to zminimalizujemy ryzyko ich uszkodzenia i wydłużymy okres użytkowania. To ważne w okresie, kiedy zdobycie nowej pary może być utrudnione.

 

***

Przypominamy o naszej specjalnej infolinii dla osób potrzebujących porady optyka lub optometrysty. Dzwonić można pod nr tel.: 509 069 247. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00

[1] Prof. Szaflik: koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy, Informacja Polskiej Agencji Prasowej, źródło publikacji: pap.pl, 17.03.2020. Materiał dostępny online: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C607157%2Cprof-szaflik-koronawirus-moze-wniknac-do-organizmu-przez-oczy.html [dostęp: 30.03.2020].

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!